Co mě zaujalo: Kaddáfí, Putin ... a Topolánek

neděle 4. říjen 2009 20:01

•  Bylo toho věru málo po návratu z dovolené na konci září. Ledacos se dalo očekávat. Že Ústavní soud schválí Melčákovu (Kalvodovu) stížnost, že předčasné volby v ČR (jen tak) nebudou, nejnověji že Irové schválí Lisabonskou smlouvu. Nakonec ale přece. Rozhovor v MF Dnes ze soboty 3. 10. 2009 o italském premiérovi.

Žurnalistka Kateřina Koubová hovořila o Berlusconim s šéfredaktorem listu La Repubblica Eziem Maurem. Interview se neslo v silně kritickém duchu, neboť zmíněný list stojí vůči šéfovi římského kabinetu v opozici. V tomto ohledu tedy opět nic překvapivého.


Mě zaujala až poslední otázka.


Koubová: „Není i trhlina mezi Itálií a zbytkem Evropy? Kdo ho (Berlusconiho – pozn. L. S.) ještě kromě Putina a Kaddáfího bere vážně?“


Není příliš důležité, co Mauro odpověděl, leč připomeňme si to: „Jeho přátelství jsou pro demokracii anomálií. Není pochyb o tom, že tato událost (zřejmě míněna kauza Noemi Letiziová – pozn. L. S.) kazí obraz Itálie. Berlusconi míní, že za to mohou novináři. Je to, jako když byste chtěli rozbít zrcadlo, když v něm vidíte svou ošklivou tvář.“Ne že by nad přátelstvím Berlusconiho s Kaddáfím a Putinem (i když s tím druhým jmenovaným se v EU přátelí nejen italský ministerský předseda) mělo srdce prostého Evropana důvod plesat nadšením. Jenomže kromě obou zmíněných pánů se s Berlusconim kamarádí také třeba bývalý premiér a šéf největší pravicové strany v ČR. Jinak by přece Mirek Topolánek netrávil čas dovolené v Berlusconiho vile, kde jako z udělání spatřily světlo světa choulostivé snímky, jež pak plnily stránky nejen českých a nikoli pouze bulvárních novin.


Čili poukazuje-li česká novinářka při rozhovoru s významným italským šéfredaktorem na Berlusconiho styky s kontroverzními politiky Ruska a Libye, a nepřipomene-li jedním dechem, že vedle nich stojí ve dvoraně přátel také (stále ještě) důležitá politická persona její vlastní země, dopouští se nepřijatelného pokrytectví.


Anebo jinak. Bere-li Berlusconiho vážně Mirek Topolánek, bývalý premiér někdejší předsednické země EU, nebude zřejmě „trhlina mezi Itálií a zbytkem Evropy“ zase tak obrovská. (Nemluvě o tom, zda po schválení Smlouvy z Lisabonu v Irsku nebude podstatně větší trhlina mezi zbytkem Evropy a ČR, zejména, bude-li se český prezident stavět k Lisabonu v duchu rčení „zítra je taky den“.


Poněkud mě mrzí, že šéfredaktor Mauro redaktorce MF Dnes s lítostí nepřipomněl, že Berlusconi se přátelí nejen s libyjským vůdcem a ruským premiérem. Zřejmě mu v tom zabránila úcta k dámě – novinářce hostitelské země. Tou však já svázán nejsem. Proto soudím, že kritizování vztahů Berlusconi – Kaddáfi/Putin v českém mediálním prostředí poté, co svět obletěly fotky nahého Topolánka u bazénu Berlusconiho vily je možná horší faux pas než řeči o provaze v domě čerstvého oběšence. 


Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00