Co je se Šaronem, Luboši?

pátek 23. říjen 2009 18:14

• Častá otázka mé matky. Ptá se mě takto téměř vždy, když přijedu na návštěvu. Už tři a tři čtvrtě roku. Ano, právě takový čas uběhl od mozkové příhody, která bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona vyřadila z veřejného života. Od té doby leží v kómatu ve Zdravotnickém centru Chajma Šeby v Tel Hašomeru u Tel Avivu.

 

Rád bych byl poslem když ne dobrých, tak alespoň nadějných zpráv, leč toto mé přání je sotva splnitelné. Proto odpovídám týden co týden, měsíc co měsíc, rok za rokem stále stejně: „Nic nového, mami. Ariel Šaron je stále v bezvědomí.“


Je asi málo českých rodin, v nichž by se na slavného generála a politika Státu Izrael vzpomínalo tak často jako v kuchyni mé 79leté matky.Připomeňme si telegraficky, jak to tehdy bylo. Generál Šaron se stal premiérem za pravicovou stranu Likud v březnu 2001. V listopadu kvůli vnitrostranickému rozkolu způsobenému jednostranným izraelským stažením z Gazy, které bylo jeho politickým dílem, z Likudu odešel a založil středovou partaj Kadima. Vnitropolitická krize vyústila v předčasné volby. Vypsány byly na březen 2006, ovšem proběhly už bez Šaronovy účasti, neboť do jeho osobního života krutě zasáhla 4. ledna 2006 mozková příhoda. Otěže vlády přejal Ehud Olmert, který setrval ve funkci i po předčasných volbách konaných v témže roce, když se jejich vítězem stala Kadima.


Na další politický vývoj si mnozí z nás jistě dobře vzpomenou. Olmert kvůli podezření z korupce odstoupil, a protože jeho nástupkyni v čele Kadimy Cipi Livniové se nepodařilo zformovat koaliční kabinet, byly na únor 2009 vypsány další volby. Po nich sestavil nynější vládu šéf Likudu Benjamin Netanjahu.


Toto jsou klíčové okamžiky „pošaronovského“ období. Bývalý premiér na jeho počátku podstoupil několik operací, ale z bezvědomí se nedostal. Zdravotní stav beze změn, naděje na zlepšení na bodu nula, server Eretz.cz napsal, že Šaron pomalu umírá. Lidé kolem nás, kteří jen povšechně sledují zahraniční dění, na tuto osobnost dávno zapomněli. Sešel z očí (rozuměj zmizel z médií), sešel z mysli – zejména v cizině. S výjimkou hrstky nejvěrnějších. Ti, kdo se umí modlit a vědí ke komu, tak bezpochyby činí. A každý den čekají na zprávy z Tel Hašomeru.


Přání otcem naděje?


Ve čtvrtek 22. října se zdálo, že na konci dlouhého černého tunelu se snad mihotá nepatrné světélko, naděje na hranici zázraku. Podle informací izraelského zpravodajského serveru Aruc Ševa pustil někdejší Šaronův vysoký poradce a blízký přítel Dov Weisglass do světa zprávu, která, bylo-li by tomu tak, patřila by na první stránky novin. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Hlas Izraele Weisglass tvrdil, že podle lékařů by se Šaron brzy mohl z kómatu probrat, neboť se u něj nejedná o hluboké bezvědomí.


Tato naděje měla ovšem jepičí trvání. Lékaři v nemocničním komplexu Chaim Sheba Medical Center vzápětí něco takového vyloučili. Potvrdili, že pro optimismus není v případě tohoto prominentního pacienta žádný zvláštní důvod.


Nicméně další zvěsti hovoří o tom, že Šaronovy oči jsou často otevřené, třebaže je těžké soudit, zda rozumí lidem, kteří na něj mluví. Těmi lidmi jsou v první řadě nejbližší příbuzní – synové Omri a Gilad, snacha (Giladova žena) a dále osobní lékař Šlomo Segev (Šaron je od roku 2000 vdovec). A právě dr. Segev uvedl předchozí nadějné prognózy na pravou míru: Nic se nezměnilo. Neexistuje žádná indicie, která by opravňovala k předpokladu, že se expremiér v dohledné době z bezvědomí probere.


Tak zní krutá pravda.


Snad je možné závěrem připomenout, že Ariel Šaron byl a je bojovník. Většinu života ve vojenských hodnostech, později na politických postech. Nyní v nemocničním pokoji v Tel Hašomeru. Všichni, kdo si ho váží, čekají na zázrak. Vědí, že naděje umírá poslední. A že život přináší situace, kdy nemůže dělat víc než čekat a doufat.


Toto je jedna z nich. 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00