Basketbal: O jednom historickém momentu v NBA

čtvrtek 29. říjen 2009 14:20

Omri Casspi

• Ve středu 28. října byl ve Státech zahájen nový ročník basketbalové NBA. Jako každá sezona, je i tato provázena několika historickými milníky. K těm letošním patří fenomén Omri Casspi.

Že vám to jméno nic neříká? Pak jste zvolili správnou stránku, kde se můžete dozvědět to nejpodstatnější.

 

Omri Casspi je  prvním izraelským basketbalistou, který byl draftován do NBA, dokonce v prvním kole výběru. Jinak řečeno, stal se  prvním basketbalistou Státu Izrael, který kdy nastoupil do onoho úžasného sportovního kolotoče, jakým americká, a díky klubu Toronto Raptors také kanadská, liga NBA je.


(Abychom byli úplně přesní, na konci devadesátých let byl draftován vynikající izraelský basketbalista Oded Kataš celkem New York Knicks, ale kvůli výluce v ročníku 1998/99 na palubovku NBA nikdy nenastoupil.)


Zeptejte se každého mladého basketbalisty na jeho sen. Hrát v NBA, jak jinak. Přál si to i Omri Casspi, když v 90. letech sledoval výkony Michaela Jordana a týmu Chicago Bulls. Letos se mu dávný sen splnil a navíc se mu dostalo zvláštní pocty. Jeho spoluhráč a velká hvězda klubu Sacramento Kings ho s úctou nazývá „Michaelem Jordanem z Izraele“.

 

Zde připomeňme, že v ČR se klukovský sen hrát pod koši NBA zatím vyplnil pouze dvě Jirkům – Zídkovi a Welschovi.


Omri Casspi, rodák z Javne u Tel Avivu (*1988) začal basketbalovou dráhu jako junior v Holonu. Profesionálem je od sezony 2005/2006, kdy nastoupil do nejlepšího izraelského celku Maccabi Tel Aviv, další sezonu působil v klubu Gilboa/Galil a pak se do Tel Avivu vrátil.


Přelomovým v jeho sportovním životě byl rok 2009. Kdyby věřil na šťastná čísla, musel by vybrat sérii tří: 21, 22, 23.


V pondělí 22. června oslavil 21. narozeniny a ve čtvrtek téhož týdne se dozvěděl, že byl draftován do NBA. V prvním kole, na 23. místě. Vybral si ho kalifornský tým Sacramento Kings. Patří do Západní konference soutěže, kde hraje v rámci Pacifické divize. V té zvítězil zatím pětkrát, mistrem NBA se stal pouze jednou. V roce 1951, šest let po svém založení.


K tomuto klubu jsou od října 2009 upřeny oči izraelské basketbalové veřejnosti. Každého zajímá, jak se vede prvnímu Izraelci v NBA. Před zahájením hlavního sezony se Casspi zapojil do všech sedmi přátelských zápasů v rámci předligové přípravy. Králové ze Sacramenta tři z nich vyhráli a čtyřikrát bylo poraženi. Soupeřům nastříleli 693 bodů, Omriho podíl na této bilanci je dvanáctiprocentní – na jeho kontě v rámci přípravy eviduje statistik klubu 82 bodů.


A pak přišla dlouho očekávaná ligová premiéra. Hrálo se v noci na dnešek (29. 10. 2009) středoevropského času, tým Sacramenta cestoval z Kalifornie na východ - do Oklahomy. V Oklahoma City se v aréně Ford Center střetl s místním klubem Thunder. Premiéra Králům nevyšla, prohráli 89:102. Omri Casspi strávil na palubovce 19 minut a soupeři nastřílel 15 bodů. Stal se tak druhým nejužitečnější hráčem po Kevinu Martinovi, který má na svém kontě 27 bodů, ovšem také delší účinkování v zápase (41 minut).


NBA má za sebou další z dlouhé řady historických přelomů. A klub Sacramento Kings tím, že draftoval Casspiho, další tisíce fanoušků v zámoří. V basketbalově vyspělé zemi jménem Izrael.Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00