K Památce zesnulých: Hrob, vůz a dům

čtvrtek 29. říjen 2009 21:05

Chajm Weizmann

• Žádná mauzolea, okázalé náhrobky, nadživotní plastiky. Skromné poslední místo odpočinku, nezřídka nikoli na státním pohřebišti, ale na hřbitově kibucu. Takové jsou hroby izraelských politiků tak zvučných jmen jako David Ben Gurion, Moše Dajan, Jicchak Rabin nebo Menachem Begin.

Výjimkou není ani Chajm Weizmann, první prezident moderní židovské republiky, přední představitel sionistického hnutí, vysokoškolský profesor a úspěšný vědec – během první světové války objevil nový (syntetický) způsob výroby acetonu. Je autorem více než stovky patentů.


Jeho životní pouť je spojena s městem Rechovot ležícím poblíž Tel Avivu. Zde stál v roce 1934 u zrodu vědeckého institutu, který nese jeho jméno. V Rechovotu také žil – i po svém zvolení hlavou Státu. V té době byl jeho rechovotský dům oficiální prezidentskou rezidencí.


A právě do Rechovotu se nyní podíváme prostřednictvím fotografií Lumíra Hanuše,vědeckého pracovníka jeruzalémské Hebrejské univerzity a izraelského spolupracovníka blogu Pohledy a postřehy. Kolekce obsahuje hrob Chajma Weizmanna a jeho ženy Věry, tehdejší prezidentovu limuzínu a Weizmannův dům, dnes pamětní místo, jež ročně navštíví tisíce lidí.Fotokolekce

 

... HROB

LN-BB-chw01a.jpg

... celkový pohledna hrob Chajma a Věry Weizmannových

 

LN-BB-chw02a.jpg

... v levé části náhrobku je hebrejsky uvedeno, že zde odpočívá Věra Weizmannová. Svého muže přežila o 14 let (1881 - 1966)

 

LN-BB-chw04a.jpg

... pravá část náhrobku se jménem Chajma Weizmanna. Žil v letech 1874 až 1952, do funkce prezidenta Státu nastoupil v únoru 1949

 

LN-BB-chw03a.jpg

... boční pohled. Na horní desce jsou patrné kamínky, které se podle židovského způsobu uctívání zemřelých kladou na hrob místo květin

 

LN-BB-chw07a.jpg

... zadní pohled na náhrobek

 

VŮZ

 

LN-BB-chw06a.jpg

... v rechovotském pamětním areálu se nenachází pouze hrob, ale  ve zvláštní vitríně také tato prezidentská limuzína - typ Lincoln  Cosmopolitan  od firmy Ford z roku 1950.  Chajmu Wezmannovi ji v témže roce předal prezident společnosti Henry Ford II. Jedná se o jednu z osmnácti  limuzín, které objednal Bílý dům pro prezidenta H. S. Trumana

 

LN-BB-chw05a.jpg

... detail levé strany vozu. Pro zájemce připojujeme několik technických údajů:

•  Rozměry: 625 x 205 x 185 cm

•  Motor: Osmiválec, uspořádání V8

•  Výkon: 152 koňských sil

•  Hmotnost: 2750 kg

•  Spotřena: 1 litr/3,5 km

•  Počet sedadel: 7

 

LN-BB-chw08a.jpg

... boční pohled na před část

 

LN-BB-chw09a.jpg

... limuzína zezadu

 

DŮM

Rechovotský pamětní komplex Jad Chajm Weizmann zahrnuje kromě místa posledního odpočinku, prezidentova archivu, pietního náměstí věnovaného obětem holocaustu a jedenáctiakrové zahrady také dům, v němž Chajm Weizmann žil a který sloužil jako  oficiální  prezidentská rezidence. Postaven byl v roce 1937, v osmasedmdesátém byl zpřístupněn veřejnosti a v roce 1999 podstoupil rozsáhlou rekonstrukci.

 

LN-BB-chw10a.jpg

...celkový pohled

 

LN-BB-chw11a.jpg

... vchod

 

LN-BB-chw12a.jpg

... část interiéru s knihovnou

 

LN-BB-chw13a.jpg

... pohled ze zahrady

 

 


Epilog

 

Žádná mauzolea, okázalé náhrobky, nadživotní plastiky. Skromné poslední místo odpočinku,nezřídka nikoli na státním pohřebišti, ale na hřbitově kibucu. Takové jsou hroby izraelských politiků tak zvučných jmen jako  Moše Dajan, Jicchak Rabin nebo Menachem Begin. Totéž platí o zakladateli moderního sionismu Theodoru Herzlovi nebo prvním izraelském astronautovi Ilanu Ramonovi. Sami se o tom můžete přesvědčit, když kliknete SEM .

 

 

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00