Troufnou si na vlajku, když nemůžou na tenistku ?

pondělí 2. listopad 2009 20:35

Miss SHAHAR PEER, the best Israeli professional tenist player. Her current WTA ranking ... Nr. 31 (Nov 2, 2oo9).

•  Indonéský ostrov Bali, kromě toho, že patří mezi vyhlášené turistické destinace, má tu čest hostit závěrečný turnaj jednotlivkyň a deblistek pořádaný ženskou tenisovou asociací WTA v roce 2009 – po něm už je na pořadu pouze finále Poháru federace Itálie vs USA. A protože Indonésie je muslimská země, opět vyvstávají problém kolem startu hráčky z Izraele.

Není tajemstvím, že indonéské úřady, pokud by to záleželo pouze na nich, by nejlepší izraelské tenistce Šahar Peerové (letos vyhrála turnaj v  čínském  Kuang-čou a  uzbeckém Taškentu) vízum nejraději neudělily. Koneckonců - Jakarta neudržuje s Jeruzalémem diplomatické styky, takže jistou „logiku“ by to mělo.


Jenomže je tu dubajská zkušenost.


Připomeňme: V druhé polovině února 2009 se v Emirátech (UAE) konal jeden z turnajů série WTA, Barclays Dubai Tennis Championships. Do dvouhry i čtyřhry byla přihlášena Šahar Peerová, přesto ji diváci na kurtech neviděli. Úřady (UAE) jí neudělily vízum – jenom proto, že je občanskou Státu Izrael. Přitom nejde jen o to, že mezi oběma státy neexistují diplomatické styky (mimochodem nikoli vinou Izraele): hlavní roli hraje patologická protiizraelská nenávist.


Byl z toho nejen tenisový skandál, pokuta pro organizátory a hrozba ztráty pořadatelství, pokud by se něco takového mělo opakovat.


Podobné choutky měli i hostitelé v Indonésii. Stejné iracionální důvody, maskované neexistencí oficiálních styků, je vedly k tomu, že si pohrávali s myšlenkou izraelskou tenistku do země nepustit. Asociace WTA ale dala jasně na srozuměnou, že pokud Peerovou nepozvou, v krajním případě by se s turnajem na Bali mohli rozloučit. Něco takového pořadatelé nechtěli riskovat a izraelské hráčce bylo vízum minulý týden uděleno.


Tím ale celá záležitost neskončila. Averze vůči židovskému státu je v některých muslimských zemích až příliš silná na to, aby jejich úřady dokázaly překročit vlastní stín a alespoň v oblasti, kterou při troše dobré vůle není nutné za každou cenu politizovat, tedy ve sportu, se chovaly v souladu se zdravým rozumem. Jak se ukazuje, patří do klubu takto uvažujících i Indonésie. Podle izraelského zpravodajského serveru Aruc Ševa vydalo indonéské ministerstvo zahraničí prapodivné prohlášení, z něhož vyplývá, že sice nebude kontrolovat, kdo na turnaji hraje, ale podnikne kroky, aby zajistilo, že během tenisové soutěže nebude ukazováno to, co bylo označeno jako „izraelské objekty“.


Jak tomuto sdělení rozumět? Třeba tak, že když budou vyvěšovány vlajky všech účastnic turnaje, izraelská mezi nimi z moci úřední k vidění nebude?


Nechme se překvapit. S dovětkem – ať už to nakonec dopadne jakkoliv, už samotný fakt, že ministerstvo zahraničí pořadatelské země turnaje WTA je vůbec schopné s něčím takovým přijít, vyvolává otázku, zda země jako Indonésie nebo Emiráty mají právo prestižní tenisové podniky pořádat. Nikoli z hlediska jejich technické připravenosti, o té netřeba pochybovat, ale z pohledu toho, čemu říkáme morální dimenze celé věci.


Vždyť o účasti tenistů, a sportovců obecně, na mezinárodním klání v jakékoli zemi musí rozhodovat především jejich výkonnost, nikoli svévole nějakého režimu případně všemocného byrokrata.Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00