Splní se starostovi maratonský sen?

čtvrtek 5. listopad 2009 18:10

Nir Barkat, od roku 2008 starosta Jeruzaléma

•  Neděle, první listopadový den roku 2009. New York se chystá na svůj každoroční sportovní svátek: největší maratonský závod na světě.

Přihlášeno je na 44 tisíc závodníků. Mezi muži také běžec, jehož jméno většině českých čtenářů mnoho neřekne. Nir Barkat, čerstvý padesátník, softwarový a investiční podnikatel, major v záloze, politik. Sportovec tělem i duší, jehož vzorem je kolega, staronový starosta New Yorku Michael Bloomberg.


Ano, kolega. Nir Barkat je totiž také starostou, ale z pohledu Ameriky v dalekém zámoří. 11. listopadu 2009 tomu bude rok, co ho komunální volby vynesly do čela radnice izraelského hlavního města Jeruzaléma. V demokratickém klání zvítězil nadpoloviční většinou hlasů (52%) a za sebou nechal rabína Meira Poruše (43%) a u nás mediálně nejznámějšího kandidáta – miliardáře Arkadije Gajdamaka (3,6%).


V budově radnice na jeruzalémském náměstí Safra vystřídal Uriho Lipolianskiho. Ten sloužil jako první muž metropole v letech 2003-2008. Do funkce nastoupil po pozdějším premiérovi Ehudu Olmertovi, jehož předchůdcem byl vůbec nejpopulárnější jeruzalémský starosta Teddy Kollek.


Barkat je médii vnímán jako sekularista – v porovnání s Porušem a Lipolianskim, což jsou lidé patřící do ultraortodoxního tábora. Jeho krédem je udělat z Jeruzaléma mezinárodní metropoli. Napomoci tomu by mohl i velkolepý plán zařadit město na seznam míst, kde se budou každoročně pořádat maratonské běhy se zahraniční účastí.


S touto myšlenkou přišla jeruzalémská radnice den po skončení newyorského závodu, do jehož cíle doběhl Barkat v čase 4:42:26 hod. Nebyl jediným zástupcem své země, ale z bezmála devíti desítek Izraelců (včetně několika žen) byl bezpochyby nejpopulárnější. A to navzdory tomu, že za vítězem závodu (poprvé od roku 1982 se jím stal občan USA) Mebem Keflezighim výrazně zaostal. Američan eritrejského původu zvládl 42 195 metrů v osobním rekordu 2:09:15 hod.


Jeruzalémská radnice počítá s tím, že pokud se podaří tento vytrvalostní závod do jejích ulic přivést, nebude to dříve než v roce 2011. Metropole by se pak stala třetím maratonským městem v zemi – po Tiberiasu na severu Státu a Tel Avivu.


Maraton Tiberias International má více než třicetiletou tradici. Koná se pravidelně od roku 1977, trať vede podél jižního břehu Galilejského jezera, a to v unikátním prostředí – 270 metrů pod hladinou moře. Pro nás je zajímavé, že ve výsledkových análech jeho ženské části je stále uvedena bývalá československá vytrvalkyně Mária Haščíková – Starovská, která tiberiaský maraton vyhrála v roce 1989 a o dva roky později navíc v dosud platném rekordu tratě: 2 h 34 min 17 sec. Nový mužský rekord vytvořil letos Keňan Jackson Kiptoech (2:08:07 hod).


Telavivský maraton se letos konal po patnáctileté přestávce, a to u příležitosti stého výročí založení města. Noviny Jerusalem Post k tomu dodávají, že pořadatelé byli tak nadšeni úspěchem akce, že uvažují o obnovení každoročního cyklu závodů.


Jeruzalémská radnice věří, že pokud se v metropoli podaří maratonskou tradici založit, půjde svého druhu o jedinečný závod, neboť město v sobě snoubí dávnou tradici a slavnou i pohnutou historii na jedné a ducha moderní doby na druhé straně.


Koneckonců běžet ulicemi města, jehož dějiny jsou starší než pověstná bitva u Marathonu mezi Peršany a Athéňany (490 př. n.l.), a tudíž pamatují počátky starověké izraelské monarchie, a z křesťanského hlediska v blízkosti památek připomínajících působení Ježíše Krista ve Svaté zemí, je bonus navíc. Takovou atmosféru nabízející intenzivní duchovní zážitek žádné jiné pořadatelské město sportovcům nabídnout nemůže.


Také proto si plán jeruzalémské rady v čele se starostou – maratoncem Barkatem zaslouží podporu atletické veřejnosti, jež napomůže jeho úspěšné realizaci.Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00