Je Foreman první? Ano i ne

neděle 15. listopad 2009 14:11

Yuri Foreman po triumfu nad Santosem
Foto Las Vegas Sun

•  Jak jsem již psal na jiném místě blogu Pohledy a postřehy, v noci ze soboty na neděli 15. 11. 2009 se stal Yuri Foreman boxerským mistrem světa v superwelterové váze.

Zde by nás nemělo klamat označení váhové kategorie. Při bližším zkoumání totiž zjistíme, že v anglické terminologii se pro ni používají také další dva výrazy: Light middleweigt nebo Junior middleweight.


Ať tak či onak, jisté je jedno. Yuri Foreman porazil na body úřadujícího mistra světa Portoričana Daniela Santose ve 12 kolech 118:108 a stal se světovým šampionem. Ale pozor: nutno dodat, že nejen v této váhové kategorii, ale že je šampionem organizace WBA – World Boxing Association, což je jedna z více boxerských organizací, aby to nebylo tak jednoduché.


V Americe, a také u nás,  se v neděli ráno objevily informace o tomto boxerském primátu Foremana ve vztahu k jeho židovské domovině. Za všechny tutulek na sportovní stránce internetového vydání listu Los Angeles Times: Yuri Foreman becomes first Israeli world champion. (Foreman se stal prvním izraelským světovým šampionem.)


To ovšem není tak docela pravda.


Prostudujeme-li historické tabulky jednotlivých mezinárodních boxerských organizací, jednoho Izraelce v přehledu šampionů už najdeme. Jmenuje se Johar Abu-Lashin (český přepis Džohar Abú Lašin) a v roce 1997 se stal mistrem světa Mezinárodní boxerské organizace IBO v kategorii Junior welterweight.


Na rozdíl od Foremana není Abu Lashin židovské, ale arabské národnosti – a jako leckterý jiný arabský Izraelec či izraelský Arab má tu a tam potíže s loajalitou. To se projevuje třeba tak, že jednou mává po vítězství v ringu vlajkou Izraele , jindy praporem palestinské autonomie. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že ve světových boxerských přehledech je právě on veden jako první mistr světa z Izraele.


Takže: Yuri Foreman je prvním Izraelcem židovské národnosti, který získal tutil světového boxerského šampiona, ale v celkovém pořadí je až druhý – po Abu-Lashinovi.


Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00