Otázka pro vás: Jak byste se zachovali vy?

pátek 25. prosinec 2009 19:59

•   Někdy se to tak sejde, že o Vánocích má člověk víc příležitostí zamyslet se nad historickými příběhy, na něž jindy čas nezbývá. Já jsem si letos z bohaté nabídky minulosti vybral britského krále Eduarda VIII. Nikoli kvůli jeho pošetilým sympatiím k nacismu (ostatně před válkou nebyl jedinou osobností Britské říše, která si s Hitlerem ráda potřásla rukou), ale zaujal mě jeho privátní život (i když co je u krále privátního, že ano?), jemuž dominovala žena. Výstižněji – láska k ženě.

 

Jenom pro oživení: Eduard usedl na britský trůn v lednu 1936. V té době už miloval Wallis Simpsonovou, kterou měl v úmyslu pojmout za manželku, čímž by se tato dáma stala královnou. Což byl samozřejmě problém: Wallis měla, kromě toho, že nebyla urozeného původu, ve svém životopise nepřehlédnutelnou kaňku. Byla (dvakrát) rozvedená. Proti sňatku se postavila jak anglikánská církev, tak (část) veřejné(ho) mínění – a své ne řekly vlády Británie a několika dominií, jež do toho měly co mluvit. Zkrátka a dobře, situace se vyvinula tak, že měl král na vybranou v zásadě ze dvou možností. Trůn bez svatby nebo svatbu bez trůnu. Eduard zvolil druhou variantu a v prosinci téhož roku abdikoval.

 

A právě nad tímto momentem panovníkova příběhu jsem hodně přemítal.

 

Jak úžasná síla lásky a citu k ženě musela být v jeho srdci, že se kvůli ní dokázal zříci koruny? Vždyť byl vladařem v té době největšího a nejmocnějšího impéria!

 

Anebo pohled z druhého konce. Neukazuje nám tato story, že láska je víc než postavení, moc a sláva? Než prestiž Buckinghamského paláce? Než hodnota staleté tradice? To už je slovo pro vážnou debatu.

 

Jistě, jedna vlaštovka jaro nedělá. Eduard byl a je mezi panovníky za Kanálem výjimkou. Stejně tak ale můžeme říci, že pro jedno kvítí slunce nesvítí. Lásky přicházejí a odcházejí. Monarcha se mohl s Wallis rozejít a časem se zamilovat do jiné ženy, společensky i církevně přijatelné, a z té učinit královnu. On se však rozhodl pro cestu bezprecedentní oběti.

 

Přitom neměl jistotu, že ani ona, žena po dvou rozvodech, ho dříve či později neopustí a jemu nezůstanou jen oči pro pláč: nebude mít ani korunu, ani Wallis. Nebojme se přiznat, kolik z nás by takto uvažovalo. Eduard přesto ten krok, kterým ze dne na dne změnil britské dějiny, učinil. Měl štěstí. Manželství vykoupené ztrátou královského majestátu mu vydrželo po zbytek života, až do jeho smrti v roce 1972.

 

A kdo ví, možná byl šťastnější než kdyby zvolil variantu zachování trůnu za cenu ztráty osudové lásky.

 

Pánové, zkusili jste si někdy odpovědět na otázku, jak byste si v této situaci počínali vy? A co dámy – vyžadovaly byste po milovaném muži tak vysokou daň?

 

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00