Co mě zklamalo: Tentokrát prohra Portsmouthu

úterý 29. prosinec 2009 00:30

Avram Grant

•   Vánoce nevánoce, na svátek mučedníka Štěpána (26. 12. 2009) připadl v programu anglické Premier League důležitý zápas. Dosud poslední tým soutěže, celek Portsmouth FC, měl jedinečnou šanci odpoutat se ode dna tabulky.

 

Potvrdilo by se tím, že listopadová změna trenéra byla správným tahem na ligové šachovnici.

 

Několik slov pro nezasvěcené. Nejvyšší anglická (nikoli britská, ta neexistuje) fotbalová liga, prestižní Premier League - prestižní proto, že je jedna z nejlepších na světě – sestává z dvaceti týmů. Aktuálně nejlepší je londýnský celek Chelsea, za který chytá Čech Petr Čech, dlouhodobě nejhorší je Portsmouth FC, který se sveřepě drží dna tabulky. Tato tristní skutečnost vedla minulý měsíc k propuštění domácího (britského) trenéra Paula Harta. Jeho nástupcem se stal Avram Grant. Jeden z nejlepších izraelských fotbalových odborníků. V minulosti byl kormidelníkem reprezentace židovského státu, v sezoně 2007/2008 trénoval Chelsea, kterou dovedl do finále Ligy mistrů. Zde prohrála s Manchesterem United na moskevském stadionu v Lužnikách až na pokutové kopy (5:6, když zápas skončil po prodloužení 1:1, navíc se hrálo za vydatného deště, jak si fandové špičkové evropské kopané jistě vzpomenou; bylo to 21. 5. 2008).

 

Přesto, či možná právě proto (myšlení fotbalových bosů je někdy nevyzpytatelné), Grant následně od Chelsea odešel a do Premier League se vrátil až letos na podzim. Nejprve v říjnu jako sportovní ředitel Portsmouthu, od listopadu jako jeho trenér.

 

Jeho úkol byl jasný: vyvést klub ze sestupové zóny. Zde připomeňme, že pád do nižší soutěže postihne v Premier League celky na posledních třech místech, tedy na 18. až 20. pozici. Poslání je to nezáviděníhodné. Jeho protagonistovi může přinést stejně tak slávu jako fanouškovské zatracení.

 

Před Grantovým příchodem se Portsmouth mohl pochlubit zápasovou statistikou více než nelichotivou. Z třinácti utkání pouze dva vyhrál, jednou remizoval – a desetkrát prohrál.

 

Kdo čekal zásadní obrat hned při Grantově trenérské premiéře, byl zklamán. Jeho svěřenci odešli z domácího hřiště s výpraskem od Manchesteru United 1:4. Pak se ale karta začala obracet. V následujících dvou kolech Portsmouth porazil doma Burnley 2:0 a remizoval se Sunderlandem na jeho hřišti 1:1.

 

Rostoucí naději poněkud zchladila prohra na hřišti vedoucí Chelsea 2:1, nicméně pak se stalo něco, v co doufal málokdo. Portsmouth zdolal sedmý Liverpool 2:0.

 

Navzdory tomu zůstával stále na posledním místě. Šanci dostat se výš měl na druhý svátek vánoční. Jeho soupeřem byl totiž předposlední West Ham, tedy soupeř z kategorie papírově porazitelných.

 

Podívejme se, jak vypadala tabulka před tímto zápasem:

 

  1. Bolton … 16 bodů

  2. West Ham United … 15

  3. Portsmouth … 14

 

Pokud by Portsmouth West Ham porazil, posunul by se na předposlední místo. Kdyby týž den Bolton prohrál s týmem Burnley FC, mohla by tabulka vypadat následovně:

 

  1. Portsmouth … 17 bodů

  2. Bolton … 16

  3. West Ham … 15

 

 

A jak to dopadlo? Kdyby podle mých předpokladů, nepsal bych, že jsem zklamán …

 

Tedy: West Ham porazil Portsmouth 2:0. A protože Bolton s Burnley uhrál plichtu, zůstali Grantovi svěřenci i nadále poslední.

 

Tabulka vypadla na svatého Štěpána večer takto:

 

  1. West Ham … 18 bodů

  2. Bolton … 17

  3. Hull City … 17

  4. Portsmouth … zůstává poslední se 14 body.

 

Co dodat? Škoda, přeškoda. A dál čekat na fotbalový zázrak, protože v posledním duelu roku 2009 Portsmouth změří síly s Arsenalem.

 

Nicméně Premier League končí pro Avrama Granta a jeho klub 9. 5. 2010. A naděje umírá poslední ...

 

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00