Něco pro milovníky nepodstatných detailů

sobota 2. leden 2010 11:52

• Petr Štěpánek v glose Co Klaus na Nový rok neřekl, kterou 2. ledna 2010 uveřejnily internetové noviny Neviditelný pes, napsal: „Na obrazovce jsem si také povšiml fotografie Margaret Thatcherové v pozadí za Klausem. " Musím Petrovi přiznat, že má skvělý postřeh.

 

Já jsem totiž novoroční promluvu o jedné sledoval trochu jinak: na půl oka a na plné ucho, abych tak řekl. Vizuálnímu ztvárnění prezidentova projevu jsem věnoval minimální pozornost (často jsem od TV odbíhal), a tak jsem při letmém pohledu na obrazovku nabyl dojmu, že Václav Klaus tam má vystavenou svoji maminku.

 

Až Petr Štěpánek mi otevřel oči. Inspirován jeho článkem, přehrál jsem si vystoupení hlavy státu znovu – v computeru prostřednictvím archivace programu ČT24. A vskutku: v pozadí za Klausem, v jeho knihovně, není stará paní Klausová, ale baronka Thatcherová.

 

Při bližším zkoumání jsem ovšem zjistil: vždyť je to stejná fotografie, kterou mám na přebalu knihy, jež leží na mém nočním stolku! Jmenuje se Umění vládnout a napsala ji – ano, sama Železná lady.

 

Z toho jsem usoudil, že VK nemá ve své knihovně za pracovním stolem fotografii baronky Thatcherové, ale má tam vystavenou její knihu – šikovně pootočenou tak, aby byla patrná právě ta fotografie. Zda je to záměr či náhoda, netroufám si říci, zřejmě je správně varianta „A“. Koneckonců, není to tak podstatné.

 

Ať tak či onak, chtěl jsem tímto příspěvkem uvést na pravou míru jeden možná nepodstatný detail v jednom novoročním příspěvku jednoho internetového publicisty. Soudě podle diskusních příspěvků, jež nalézáme na rozmanitých tuzemských portálech, jsou Češi  světovými šampiony v  hledání much, neboli v bazírování na nepodstatných detailech – a tak doufám, že tento můj postřeh, doplněný fotodůkazem, náležitě ocení.

 

Vydařený rok všem !

 

 

FOTOPŘÍLOHA

 

LN-BB-fotomt.jpg

... v levé části můj výtisk knihy MT, vpravo VK při projevu, mezi oběma v pozadí Klausův výtisk téže knihy

 


 

 


 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00