Netenisový příběh z tenisového Aucklandu

středa 6. leden 2010 14:04

• Jsou často první na ráně. Nesou kůži na trh, mnohdy jsou vidět víc než politici – a také proto za ně zhusta odnášejí nelibost aktivistů, kteří mají na jejich (politiků) konání diametrálně odlišný pohled. Z čistě sportovního hlediska je to ovšem nefér. Už proto, že řeč je o sportovcích.

 

Zatímco většina z nich se může před vlastní akcí koncentrovat na samotný výkon, někteří jejich kolegové jsou nepříjemně rozptylováni hrstkou demonstrantů před sportovní arénou, případně je na ně činěn nátlak, aby v zájmu míru z toho kterého podniku odstoupili.

 

Své o tom vědí na prvním místě muži a ženy reprezentující sport Státu Izrael. Z loňského roku můžeme jmenovat protiizraelské nepokoje v Malmö v rámci prvního kola Světové skupiny Davisova poháru (březen 2009), v němž Izraelci navzdory nepřátelské atmosféře porazili domácí výběr 3:2 a postoupili do čtvrtfinále.

 

V těchto dnech musela čelit nepřátelství a podivné logice „mírových“ aktivistů nejlepší izraelské singlová tenistka Šahar Peerová, která zahájila sezonu na WTA turnaji v novozélandském Aucklandu.

 

Před místním tenisovým centrem se v úterý 5. 1. 2010 shromáždila sice nevelká, ale přece jen hlasitá skupina demonstratů z iniciativy Global Peace and Justice (GPAJ), která před nástupem Šahar Peerové na kurt protestovala proti tomu, co nazývá špatným zacházením Izraele s Palestinci. Protože účelem tohoto článku není polemizovat s jejich názory, ale přiblížit logiku uvažování těchto aktivistů, zejména ve vztahu ke sportu, budeme se držet relevantních skutečností.

 

Nejprve budiž  připomenuto, že izraelská tenistka se stala obětí jejich „zájmu“ už při loňském turnaji. Tehdy jí napsali dopis, ve kterém protestovali proti její účasti v Aucklandu. Důvodem byl nesouhlas GPAJ s politikou jeruzalémské vlády.

 

Šahar Peerová na to v úterý zareagovala s klidem tenisové profesionálky. „Jak vidíte, jsem zde opět. Mám tento turnaj opravdu ráda.“ Na adresu aktivistů dodala : „Považuji za naprostou hloupost, pokud si někdo myslí, že snad já mohu za problémy tohoto světa.“

 

K vlastnímu výkonu, v němž v prvním zápase změřila síly se Slovinkou Hercogovou, doplnila, že tou nejdůležitější věcí pro ni bylo vyhrát, přestože předtím slyšela věci, které nebyly hezké.“ Podařilo se. Soupeřku přehrála ve dvou setech 7:5 , 6:3 a postoupila do osmifinále.

 

 

Co po ní aktivisté chtěli

 

 

 

Také v letošním ročníku aucklandského turnaje ASB Classic patřícího do okruhu WTA International autoři dopisu adresovaného Šahar Peerové hráčku vyzvali, aby se účasti vzdala. Byla by to prý „demonstrace na podporu míru“ a „ významná oběť“ ze strany izraelské tenistky.

 

Nechme stranou logiku otázky, jak může tenistka z Izraele přispět k posílení míru, který po odchodu Izraele z pásmu Gazy porušili tamní autonomní vládou podporovaní teroristé vypouštěním stovek raket na území židovského státu, a samo vládnoucí hnutí Hamas svými teroristickými praktikami včetně únosu a držení jako rukojmí vojáka izraelské armády. A položme si otázku jinou: Kdyby se stal ten zázrak, že by se palestinští Arabové v Gaze přeorientovali ze zájmu o výbušniny na sport a některá jejich mladá dívka by místo kurzů pro sebevražedné atentátnice navštěvovala hodiny tenisové hry, a to tak úspěšně, že by mohla nastoupit na turnaji WTA v Aucklandu, protestovali by aktivisté z GPAJ proti její přítomnosti s poukazem na to, že neúčast tenistky z územní spravovaného teroristickou organizací je významná oběť v zájmu posílení blízkovýchodního míru?

 

Jak znám mentalitu levicových pacifistů, troufnu si tvrdit, že přítomnost tenistky z Gazy by jim nejen nevadila, ale dočkala by se jejich plné podpory.

 

Tak čeho jsme zde svědky? Ničeho menšího než dalších metastáz choroby zvané patologická antiizraelská nenávist.

 

Tedy vlastně nic nového.

 

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00