Maraton v Tiberiasu: Rekord Starovské odolal

pátek 8. leden 2010 12:23

•   Tiberias je starobylé izraelské město nacházející se na západním břehu biblického Genezaretského jezera. Založeno bylo na úsvitu našeho letopočtu a dnes je vyhledávanou turistickou destinací. Od roku 1977 pořádá mezinárodní maraton, který je zajímavý také jedním, dosud nepřekonaným rekordem takříkajíc československého původu.

 

Trasa maratonu začíná a končí ve městě Tiberias. Vede podél jižního části Genezaretského jezera údolím Jordánu, od západního k východnímu břehu jezera, kde se u kibucu Ejn Gev běžci otáčejí a míří zpět.

 

Letošního ročníku, v pořadí už třiatřicátého, se zúčastnilo, včetně běhů na kratší vzdálenosti, bezmála 1500 atletů. Konal se 7. ledna 2009 a patřil k nejteplejším v dosavadní historii. Vzduch se zimnímu slunci podařilo ohřát na 25 stupňů.

 

Favoritem byl Leonard Mucheru Maina, rodák z Keni, jenž se zapsal do análů tohoto závodu dvojím vítězstvím. Vyhrál v roce 2007 v čase 2,13:13 hod. a prvenství obhájil i napřesrok, kdy vytvořil nový rekord tratě časem 2,10:32 hod. V minulém roce skončil na stříbrné pozici, kdy podlehl svému slavnému krajanovi Jacksonu Kipkoechovi Kotutovi, který překonal Mucherův redord a vytvořil nový, dosud platný: 2,08:07 hod. Druhý Mucheru si ovšem také polepšil, když doběhl v čase 2,09:37 hod.

 

S Mucherovým účinkováním v roce 2007 je spojena ještě jedna zajímavost. V té době měl Keňan občanství Bahrajnu a stal se tak prvním sportovcem arabské země, který závodil v Izraeli. Však to také bahrajnské úřady nemohly přenést přes srdce a okamžitě oznámily, že ho zbavují občanství. Zakrátko si to sice rozmyslely, nicméně v prosinci téhož roku přijal Mucheru zpět keňské občanství a na tiberiaském maratonu 2008 už startoval jako Keňan.

 

Letos mnozí očekávali, že si přijel pro třetí vítězství – a tak trochu v to doufal i on sám. V této sebedůvěře ho podporovala i izraelská média a regionální představitelé. Byl to on, kdo předával symbolickou maratonskou pochodeň starostovi Tiberiasu Zoharu Ovedovi.

 

Jenomže favorit míní, ale soupeři mění.

 

Mucheru sice vytvořil v polovině závodu traťový rekord v hodnotě 1,01:42 hod., ale to bylo všechno. Do cíle v Tiberias doběhl až jedenáctý, když trať zvládl za 2 hodiny, 18 min a 55 sekund.

O míře zklamání hovořit netřeba.

 

Šťastnější byli jeho krajané, kteří obsadili všechna tři medailová místa:

 

Zlato

Simon Kariuki Njoroge, Keňa … čas 2,11:10 hod

 

Stříbro

Lawrence Kiptoo Saina, Keňa … čas 2,11:16 hod

 

Bronz

John Kipkorir Mutai, Keňa … čas 2,11:23 hod

 

 

Ženy v Tiberiasu

 

Také v ženské kategorii byla nejlepší Keňanka. Jmenuje se Emily Chepkemoi Samoeiová a do cíle dorazila v čase 2,36:41. Byl to sice čtvrtý nejlepší čas v historii tohoto závodu, ale rekord tratě nepadl. Ten odolává už osmnáct let. V roce 1992 ho vytvořila československá vytrvalkyně Mária Starovská, kterou známe mimo jiné jako vítězku mezinárodního maratonu míru v Košicích (1991). Její dosud nepřekonaný rekord vytvořený na maratonu v Tiberias má hodnotu 2,34:17 hod.

 

Vytrvalkyně, které se umístily letos na druhém a třetím místě, za Keňankou Chepkemoiovou sice poněkud zaostaly, ale k radosti domácího publika se jedná o izraelské běžkyně:

 

Druhé místo

Loris Mendelowitzová, Izrael … čas 2,58:50 hod

 

Třetí místo

Oma Blauová, Izrael … čas 3,04:59 hod

 

Jsou nicméně lepší než domácí muži, protože nejlepší izraelský účastník Zohar Zmiro skončil až na 18. místě s časem 2,28:55 hod.

 

 

 

 

 

Lubomír Stejskal

Žádný diskusní příspěvek dosud nebyl vložen.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.