Ivan Hlinka: 1950 - 1998 - (2004) - 2010

úterý 26. leden 2010 13:48

•  Lidé, kteří často cestují z Karlových Varů po silnici R6 směrem ke golfovému areálu nad městem a dále na Prahu, mají stejně často příležitost připomenout si legendu. Krátce po výjezdu z lázeňské metropole mohou na pravé straně silnice spatřit na okraji lesa nenápadný pomníček. Je na něm napsáno IVAN HLINKA.

 

K cestujícím zmíněným v úvodu patří shodou okolností také autor těchto řádků. Smutek z události, která je černým písmem spojena s datem 16. 8. 2004, byl tehdy nepopsatelný. Srovnatelný snad jen s euforií onoho víkendového rána roku 1998, kdy se česká hokejová reprezentace stala vítězem olympijského Turnaje století. Jen znaménko měl opačné.

 

Následovala pieta na starém zimním stadionu v Karlových Varech-Rybářích, rok poté návštěva pamětní výstavy na Ivana Hlinku v Národním muzeu. A kaskáda vzpomínek při každém výjezdu z lázní za cílem v hlavním městě, kde je místo posledního odpočinku velkého hráče, velkého trenéra a velkého člověka.

 

Nebýt krutého osudu, oslavil by Ivan Hlinka dnes (26. 1. 2010) šedesáté narozeniny. Žel, není vhodná chvíle na číše šampaňského uprostřed bujarého veselí. Přesto věřím, že Ivan není a nebude zapomenut. Jeho památce většina z nás jistě věnuje tichou vzpomínku v komorním prostředí svého domova. Už proto, že nám připravil chvíle hrdosti, na něž do konce života nezapomeneme

 

My v Karlových Varech budeme možná o něco smutnější při rozjímání nad otázkou, proč právě naše město muselo být tím, kde skončila jeho pozemská pouť. Víme ale, že jsou otázky, na něž najít odpověď není v lidských silách. Můžeme jen vzpomínat.

 

A snad si smíme říci: je-li nám souzeno byt Čechy, pak jeden z důvodů, proč na to být hrdý, je zakódován ve jménu, které tolik znamená - Ivan Hlinka.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00