NBA: Rookies vs Sophomores

pátek 29. leden 2010 08:33

•  Víte, co v zámořském basketbale znamenají výrazy ROOKIE a SOPHOMORE? Pokud ano, musíte si najít jiný důvod, proč číst tento příspěvek.

Ještě než si tyto pojmy ozřejmíme, povězme si něco z oblasti osobního sportu. Také jste se nad tím už asi zamysleli. Uvedu příklad z bowlingu. Čím to, že jednou přijdene na dráhu a ještě než nám servírka přinese první půllitr, máme za sebou tři strajky a co hod, to šance na nový rekord, zatímco jindy uděláme v prvním frejmu sotva sto bodů? Ne, nad tím nemá smysl spekulovat, protože právě díky tomu je sport krásný, plný překvapení a stojí za to se jím, alespoň pro zábavu, zabývat.

 

Hovořit v tomto článku budu o jednom fenomenálním basketbalistovi. Není nejlepší a jistě jsou kvalitnější hráči. Přesto je něčím výjimečný. Ostatně už jsem mu prostor na blogu Pohledy a postřehy věnoval.

 

Jmenuje se Omri Casspi a je prvním Izraelcem, který byl draftován a hraje v NBA.

 

Od začátku sezony 2009/2010 působí v kalifornském klubu Sacramento Kings. Týmu se moc nedaří: před pár dny sice vyhrál nad Golden State Warriors, ale tomuto úspěchu předcházela nepříjemná série sedmi porážek.

 

Když Casspi vstoupil pod koše nejprestižnější basketbalové soutěže této planety, sledoval jsem se zatajeným dechem, jak se mu bude dařit. Kritérií je samozřejmě víc, tím nejpřehlednějším je počet bodů, kterými přispěl k celkovému skóre svého týmu.

 

Není to špatná statistika. Abych neunavoval čísly, podívejme se na aktuální měsíc. V lednu 2010 si Casspi v dosavadních 13 zápasech vedl takto:

 

Soupeř/Body Sacramenta/Body Casspiho

LA Lakers/108/23

Dallas/91/22

Phoenix/109/24

Golden State Warriors (GSW)/101/4

Denver/102/16

Orlando/88/11

Philadelphia/86/6

Washington/86/6

Charlotte/103/13

Atlanta/97/16

Orlando/84/6

Miami/84/13

GSW/99/1

 

 

 

Jak patrno, byly také zápasy, kdy se Casspimu zjevně nedařilo. I to je ale k něčemu dobré. Pak si i my, rekreační hráči té či oné disciplíny, můžeme říci: když může mít slabší chvilky takovýto profesionál, proč si dělat těžkou hlavu, zamíří-li bowlingová koule občas jinam než bylo zamýšleno – a tu a tam jen letmo pozdraví netknuté kuželky cestou bočním žlábkem do dopadiště …

 

Ale vážně. Casspiho výkonnost nezůstala bez odezvy. Ta má podobu dalšího splněného snu: debutant v NBA byl nominován do týmu nováčků v rámci exhibiční soutěže Rookie Challenge. Zde je ale zapotřebí se zastavit a ledacos povysvětlit.

 

Severoameričanům (vedle USA neradno zapomínat na Kanadu) nechybí schopnost udělat přitažlivou show téměř ze všeho. Vrcholový basketbal není výjimkou.

 

Sledujeme-li NBA dlouhodobě, můžeme mít po řadě týdnů pocit jisté, ne snad nudy, ale jednotvárnosti. Hlavně, když naše oblíbené mužstvo soustavně pohrává. Účinným lékem proto tomuto stavu je exhibiční basketbalový podnik zvaný NBA All Star Weekend. Koná se v únoru – letos od pátku 12. 2. 2010 - a zahrnuje několik populárních soutěží, z nichž tou nejprestižnější je NBA All Star Game, hvězdný souboj vybraných hráčů Západní a Východní konference. Na programu je v neděli 14. 2. 2010, hostitelem bude Cowboys Stadium v texaském Arlingtonu.

 

Druhým zajímavým měřením sil je zmíněný Rookie Challenge. Jedná se o duel nejlepších nováčků NBA a hráčů, kteří v lize působí druhým rokem. Na tomto místě se konečně dostáváme k otázce zmíněné v úvodu. Nováčci hrající v NBA prvním rokem jsou ROOKIES, hráči nastupující v druhé sezoně jsou SOPHOMORES. A teď už to víte.

 

Oba celky mají po devíti hráčích, z toho v každém týmu jsou dva cizinci. Mezi Rookies Omri Casspi z Izraele a Jonas Jerebko ze Švédska, v týmu Sophomores pak Španěl Marc Gazol a Ital Danil Gallinari. Hrát se bude 12. února 2010 v dallaském American Airlines Center, kde se na konci září 2009 kalifornská kapela Metallica zastavila na své celosvětové šňůře World Magnetic Tour (během níž navštíví 19. 6. 2010 Prahu – ale to už je jiné téma).

 

 

 

 

 

 

 

 

Lubomír Stejskal

VanekRe: Rookies jsou obecně ti,10:3429.1.2010 10:34:35
Jirka B.Rookies jsou obecně ti,10:0029.1.2010 10:00:15

Počet příspěvků: 2, poslední 29.1.2010 10:34:35 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.