Top 16 basketbalové Euroligy: Tel Aviv - Madrid 81:76

pátek 5. únor 2010 01:02

• Na kalendáři byl čtvrtek 4. února 2010. Osm hodin večer středoevropského času. V telavivské Nokia Aréně právě začal důležitý zápas v rámci Top 16 basketbalové Euroligy. Domácím týmem byl Maccabi Tel Aviv, hostujícím celkem Real Madrid.

Maccabi Tel Aviv je suverénně nejlepším izraelským basketbalovým klubem. Šampionem nejvyšší domácí soutěže, dnes zvané basketbalová superliga, byl od roku 1954 osmačtyřicetkrát. 36krát vyhrál Pohár státu.

 

Z mezinárodních úspěchů připomeňme pětinásobné vítězství v nejvyšší evropské klubové soutěži, dnes známé jako Euroliga.

 

 

V sezoně Euroligy 2009/2010 začal jako mistr domácí soutěže v základní skupině C, kde skončil třetí za CSKA Moskva (Rusko) a CL Baskonia (Španělsko), čímž se probojoval mezi nejlepších šestnáct (Top 16). Zde jeho soupeři ve skupině jsou: turecký tým se zajímavým názvem Efes Pilsen Istanbul, italský celek Montepaschi Siena a španělský Real Madrid.

 

Utkání hostila telavivská Nokia Arena, sportovní stánek vybudovaný v roce 1963, ale do dnešní podoby dvakrát renovovaný – v letech 1972 a 2005. Stojí na ulici Jigala Alona (1918-1980), což byl generál Obranného vojska Izraele, ministr zahraničí a vicepremiér jeruzalémské vlády a v roce 1969 krátce její úřadující premiér.

 

V Izraeli byl zápasu přikládán velký význam, neboť v předchozím, úvodním zápase Top 16 Tel Aviv prohrál v italském Toskánsku se Sienou 72:76 a porážka s Realem na domácí palubovce by mu značně zkomplikovala postupové šance.

 

Vítězství 81:76 bylo proto přijato s velkou úlevou.

 

List Jerusalem Post psal o vzkříšení euroligové sezony klubu Maccabi („resurrected its Euroleague campaing“) a o nejlepším utkání Maccabi v této sezoně („best game of the season by far“).

 

Tel Aviv přitom nezačal nejlépe. Iniciativu v první čtvrtině převzal španělský klub, nicméně Tel Aviv se brzy zbavil nervozity a po první části hry svítilo na ukazateli nerozhodné skóre 18:18. Pak patřila převaha domácím. Druhou čtvrtinu vyhráli s převahou sedmi bodů 23:16, také ve třetí byli úspěšnější (23:20) a přestože závěrečnou fázi utkání prohráli 17:22, celkové vítězství 81:76 je přesně tím, co jeruzalémský deník nazval vzkříšením.

 

Basketbaloví fanoušci, kteří sledovali zápas na programu ČT 4, nemohli přehlédnout bělovlasého, poněkud truoťovitého, tedy temperamentního a čas od času výrazně gestikulujícího muže na okraji palubovky. V druhé polovině zápasu už bez saka – pouze v košili s kravatou. Byl to Pinchas „Pini“ Geršon, hlavní kouč klubu Maccabi Tel Aviv. Právě jemu chci v tomto příspěvku věnovat závěrečnou pasáž.

 

PINI GERŠON

 

Ročník 1951, vyrůstal v Tel Avivu, kde také zahájil svoji basketbalovou kariéru. Jako kadet hrál za Maccabi Tel Aviv – jih, kde patřil k hvězdám týmu. Pak přestoupil ve stejném celku mezi seniory, kde bohužel ve 24 letech ukončilo jeho hráčské naděje zranění.

 

Geršonovi nezbylo než přestoupit z palubovky mezi basketbalové trenéry. Koučoval postupně v Rišon le Cionu, klubech Galil Elyon, Hapoel Gan Šmuel-Manaše, Hapoel Tel Aviv a Hapoel Tel Aviv.

Současně působil jako asistent hlavního trenéra basketbalové reprezentace.

 

V roce 1993 získal s Hapoelem Galil Elyon mistrovský titul, čímž po 36 letech přerušil dominanci Maccabi Tel Avivu v nejvyšší soutěži. V šestadevadesátém vyhrál s jeruzalémským Hapoelem Pohár státu.

 

S Maccabi Tel Aviv dosáhl také trojího cenného vítězství na mezinárodní úrovni. V roce 2001 Tel Aviv pod jeho vedením vyhráli soutěž Suproleague, když ve finále porazil řecký Panathinaikos 81:67. A dvakrát dovedl Geršon telavivský klub Maccabi k triumfu v basketbalové Eurolize: v roce 2004 po finálové výhře nad italským celkem Skipper Bologna 118:74 a v další sezoně na španělskou Baskonií 90:78.

 

Zapomenout nesmíme ani na to, že Pini Geršon je trenérem basketbalové reprezentace Bulharska.

 

FOTOPŘÍLOHA

LN-BB-basket01.jpg

...  druhá čtvrtina zápasu. Maccabi - Real 39:32

 

LN-BB-basket02.jpg

... basketbalový dirigent Pini Geršon.  Maccabi vede  43:39

 

LN-BB-basket03.jpg

...  Anderson,  jeden z Američanů ve službách Maccabi, zvyšuje na 48:45

 

LN-BB-basket04.jpg

... představení tanečnic v čase oddechu

 

LN-BB-basket05.jpg

... Pini Geršon, už bez saka, při time outu. Do konce utkání zbývá 7,6 sec. Stav 81:74

 

LN-BB-basket06.jpg

... celkový pohled na telavivskou Nokia Arénu


 

 

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00