Dubajská premiéra Šahar Peerové

pátek 19. únor 2010 22:06

•   Když v roce 2009 odmítly úřady ve Spojených arabských emirátech udělit vízum izraelské tenistce Šahar Peerové, čímž jí znemožnily zúčastnit se tamního tenisového turnaje patřícího do prestižního okruhu WTA Premier 5, byla americká tenisová hvězda Venus Williamsová jednou z těch, kdo se k tomuto diskriminačnímu kroku vyslovili bez servítků kriticky. Shodou okolností právě tato hráčka, sedminásobná držitelka singlového grandslamového titulu, zastavila spanilou jízdu rodačky z Jeruzaléma. Ještě před semifinálovým duelem své izraelské soupeřce vzdala hlubokou poklonu.

Organizátoři turnaje Barclays Dubai Tennis Championships museli za své loňské protiizraelské gesto zaplatit rekordní pokutu 300 tisíc dolarů. Mimoto po nich organizace WTA požadovala písemný zavázek, že podobná provokace se nebude opakovat. Slouží jim ke cti, že se ze své chyby poučili a podmínky splnili.

 

Koneckonců Salah Tahlak, ředitel dubajského turnaje, ve vyjádření, které 15. února 2010 přinesl server Jpost.com, přiznal: „Není pochyb o tom, že to, co se loni stalo, bylo v mnoha ohledech nešťastné.“ Pan Tahlak si zaslouží bod za upřímnost.

 

Šahar Peerová se během své dubajské premiéry cítila podle vlastních slov bezpečně. Na rozdíl od ostatních tenistek však byla maximálně izolována – měla separé šatnu a posilovnu. Organizátoři položili velký důraz na její ochranu - což bylo oficiální vyjádření - , takže na kurt ji doprovázelo až šestnáct bodygardů, nicméně její pohyb byl omezen na minimum. Znala pouze cestu mezi hotelem a tenisovým areálem a neměla možnost kontaktovat se s ostatními účastnicemi.

 

Navíc Emiráty žily kauzou Mahúd Mabhúd – lednovou smrtí předáka teroristické organizace Hamas, z níž byl obviněn izraelský Mossad. Mediální atmosféra vůči židovskému státu věru ne příznivá...

 

Přítomnost Peerové v zemi, která neuznává Stát Izrael, byla tudíž soubojem prestiže s neúspěchem.Pokud by se k ní štěstí obrátilo zády hned v úvodním kole, nepřátelům židovského státu by se tak dostalo satisfakce, o jejíž férovosti lze s úspěchem pochybovat. Dnes víme, že tento neblahý scénář se nenaplnil.

 

*

 

První soupeřkou Peerové byla Belgičanka Wickameyrová. Izraelská tenisová jednička první set ztratila 3:6, v dalším ale našla formu, srovnala po výhře 6:2 a úspěch 7:5 ve třetí sadě ji posunul do druhého kola.

 

V něm si hravě poradila s Razzanovou z Francie dvakrát 6:2. Pro euforii však příliš prostoru nebylo: v osmifinále ji čekal soupeř z nejtěžších, turnajová jednička, Dánka Wozniacká. Diváci byli svědky jednoho z tenisových zázraků. Papírově slabší Izraelka vyhrála 6:2 a 7:5, když se ve druhé sadě dokázala vzchopit za nepříznivého stavu 1:3 – a tím si otevřela cestu do čtvrtfinále.

 

V něm se k dobrému výkonu přidružilo tenisové štěstí. Či přesněji smůla soupeřky, kteru byla Liová z kontinentální Číny. Peerová vedla 7:5 a ve druhém setu 3:0, když rodačka z Wu-chanu skrečovala kvůli problémům se zády. Sen se stal skutečností: Peerová se dostala mezi nejlepší čtyři.

 

Jako semifinálovou soupeřku Peerové určil pavouk turnajovou trojku Venus Williamsovou. Ta se ještě před utkáním vyslovila o izraelské tenistce velice pochvalně. Její hodnocení citoval server Jpost.com:

 

Je odvážná. Má silný charakter. Nedokážu si představit být v její situaci a hrát tak dobře za těchto okolností. Musím jí blahopřát a vyjádřit podporu. Je statečná. Myslím si, že nikdo jiný by na okruhu WTA Tour nedokázal to co ona.“

 

Na kurtu byla ovšem úspěšnější Williamsová. V semifinálovém duelu porazila Peerovou 6:1, 6:4. Porážka od respektované tenistky však nic nemění na tom, že debut izraelské hráčky na dubajském turnaji byl více než úspěšný. A že upřednostňovat pochybné politické zájmy před kvalitním sportem je hanebnost.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00