Co by tomu řekli sportovci z muslimských zemí?

pondělí 22. únor 2010 16:40

•   Tedy v případě, že by se stalo to, co se nestane: že by se na vancouverských hrách umístili na stupních vítězů a byli dekorování některou z medailí.

 

Proč ta otázka? Pro mnoho lidí na světě slovní spojení Jeruzalém – hlavní město Izraele je něčím stejně nestravitelným jako - s prominutím – pro katolickou církev ženatý papež.

 

A jak to všechno souvisí s medailemi zimní olympiády?

 

Inu, velice úzce. Právem vytvořit jejich podobu byli poctěni dva umělci – domorodá Kanaďanka, členka komunity Prvních národů (indiánů) Corrine Huntová a architekt a průmyslový designér Omer Arbel.

 

V případě Huntové by muslimští sportovci zřejmě žádný problém neměli, ale co s jejím uměleckým partnerem?

 

Žid Omer Arbel, jehož mateřským jazykem je hebrejština, se totiž narodil v roce 1976 v Jeruzalémě. Když mu bylo třináct, odstěhoval se s rodiči do Kanady, kde se z něj stal respektovaný návrhář.

 

Ještě předtím v Zemi javorů v mládí nějaký čas šermoval, byl dokonce členem kanadské reprezentace kadetů a juniorů. Vystudoval architekturu  na University of Waterloo (Ontario) a v začátcích své profesní kariéry spolupracoval v Barceloně s katalánským architektem  Encricem Mirallesem (k jehož nejvýznamnějšímu dílu patří komplex  nového skotského parlamentu, na němž  se podílela i   jeho druhá žena, italská architektka  Benedetta Tagliabue).  Další zkušenosti nabral v týmu vancouverských architektů Johna a Patricie Patkauových.

Po skončení vysokoškolských studií pracoval ve  dvou architektonických  firmách,  než se v roce 2003 profesně osamostatnil a  založil návrhářské  studio Omer Arbel Office. Mimoto působí jako výtvarný ředitel společnosti Bocci.

Netřeba dodávat,  že možnost  spolupodílet se na podobě olympijských medailí považuje za obrovskou poctu. „Je to něco, o čem si myslím, že se v mém životě už nikdy opakovat nebude,“ citoval jeho slova Jerusalem Post.

Symbolicky vzato, každý vancouverský medailista – a bude  jich více než tisíc, mezi nimi M. Sáblíková a L. Bauer, – si  do svého domova odveze kousek Jeruzaléma.

 

Jak myslíte, že by se na tuto skutečnost tvářili olympionici z muslimských zemí, kdyby se ocitli na stupních vítězů a na krku jim visel cenný kov, jehož spolutvůrcem je rodák z hlavního města židovské republiky?

 

Pikantní na tom je, že ani jeden ze tří izraelských účastníků ZOH 2010 na žádnou z medailí nedosáhne, přestože reprezentanti Svaté země by si jich z výše uvedeného důvodu cenili o to víc.

LN-BB-scott01.jpg

... komplex nového  skotského parlamentu

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00