Na Wawelu? Ano!

čtvrtek 15. duben 2010 00:02

Wawel

•   Se smutkem v srdci sleduji odpor některých Poláků vůči rozhodnutí uložit tělo tragicky zahynulého prezidenta Lecha Kaczyńského a první dámy Marie k posledního odpočinku na krakovském Wawelu.

Jakkoli rozumím námitkám oponentů, nemohu s nimi souhlasit. Jistě, být pochován na tak posvátném místě, jakým wawelského návrší bezpochyby je, nemůže být jen tak někdo, byť by to byla samotná hlava státu. Právo na tak vysokou poctu má pouze osobnost občany konsensuálně vnímaná jako národní hrdina (v širším slova smyslu). A Lecha Kaczyńského, při vší úctě, za národního hrdinu považovat sotva můžeme.

 

To by ale v souvislosti se všemi aspekty tragédie z 10. dubna 2010 nemělo hrát rozhodující roli.

 

Morální právo spočinout na Wawelu má prezident Kaczyński a jeho žena s ohledem na to, jakou misi v den svého úmrtí podnikali. Stali se novodobými oběťmi Katyně. Nebýt masakru v roce 1940, nebylo by letecké havárie ve Smolensku. Smrt prezidenta bude trvalou připomínkou katyňského vraždění. A připomínat se bude – vedle památníku v Katyni samotné - nejintenzivněji tam, kde bude jeho hrob.

 

Proto považuji za správné rozhodnutí, aby Lech Kaczyňski a první dáma spočinuli na Wawelu. Dostane se tak nejvyšší posmrtné pocty nejen jim, ale po sedmi desetiletích také všem Polákům, které v Katyni připravili o život vrahové ve službách stalinistického režimu.

 

 

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00