Dobrý duch R. G. Wallenberga nad tenisovým challengerem

pondělí 3. květen 2010 18:40

•    První květnová neděle 2010. Dvorec Rhodes Tennis Clubu na stejnojmenné řeckém ostrově se chystá na velkou finálovou bitvu. Ve dvouhře proti sobě nastupují turnajová dvojka a čtyřka. Nejlepší izraelský tenista ve dvouhře Dudi Sela a Němec Rainer Schüttler. První se narodil v severogalilejské Kirjat Šmoně (*1985), druhý v hesenském Korbachu (*1976). Oba mají před sebou jeden cíl. Vlastně dva.

Samozřejmě vyhrát Aegean Cup patřící do kategorie tenisových challengerů, tedy turnajů asociace ATP nižší kategorie (vyšší je okruh ATP World Tour). Na šampiona čeká 4300 euro, body do žebříčku, zápis do listiny vítězů.

 

Druhý cíl je pro oba hráče společný. Let směr jihovýchod. Do Ramat Hašaronu, severně od Tel Avivu, kde se v prvním májovém týdnu koná další tenisový challenger - Israel Open 2010. Bez ohledu na výsledek finále na Rhodu je jasné, že Sela bude v Izraeli nasazen jako č. 1, zatímco Němec nastoupí na divokou kartu jako trojka.

 

Byla to věc prestiže. Kdo přiletí do Izraele ověnčený titulem vítěze poháru Ixian Grand Aegean Tennis Cup, jak zní jeho celý název? Němec nebo Izraelec? B je správně. Dudi Sela porazil Schüttlera ve dvou setech. V prvním těsně 7:6, ve druhém už s převahou 6:3. Bylo to jeho osmý úspěch na challengerech od roku 2003, kdy vyhrál první turnaj této kategorie – v ruském Togliatti.

 

Největším úspěchem jeho soupeře bylo finále dvouhry na Australian Open 2003, v němž podlehl ve třech setech Agassimu. V témže roce vyhrál také ATP turnaj v Tokiu, který patřil do kategorie International Series Gold (dnes ATP World Tour 500). Připomeňme, že o rok později se stal šampionem této soutěže, známé rovněž jako Japan Open, Jiří Novák a v roce 2008 Tomáš Berdych.

 

ISRAEL OPEN

Turnaj v tenisovém centru v Ramat Hašaronu, kde v dubnu 2008 v barážovém utkání vyřadila česká děvčata Izraelky ze Světové skupiny I Poháru federace, měl premiéru v roce 2008. Mnoho tehdy nechybělo a premiérovým vítězem se mohl stát slovenský hráč Ivo Klec. Ovšem po prohře ve finále dvakrát 4:6 přenechal tuto poctu Marselu Ilhanovi, tureckému tenistovi původem z Uzbekistánu.

 

Podíváme-li se na hlavní internetovou stránku turnaje, najdeme tam pozoruhodný údaj: In Memory Of Ralf Klein. Na památku R. Kleina. Kdo byl tento muž? Vynikající izraelský sportovec, od něhož vede zvláštní spojení k jiné skvělé osobnosti minulého století. Raoulu G. Wallenbergovi.

 

Ralf Klein se narodil v roce 1931 v Berlíně. V Německu za Výmarské republiky. Před vypuknutím druhé světové války se jeho rodina přestěhovala do Budapešti. Holocaustu neunikl jeho otec, který zahynul v Osvětimi. Ostatní členové rodiny se zachránili díky úsilí R. G. Wallenberga.

 

RAOUL G. WALLENBERG

Jeden z nejznámějších dokladů zrůdnosti stalinského režimu. Muž, který si zasloužil nejvyšší ocenění a který, ač extrémně riskoval při záchraně lidských životů, přežil druhou světovou válku, skončil po příchodu Rudé armády v sovětském vězení. Během druhé světové války působil ve švédských diplomatických službách v maďarském hlavním městě, kde zachránil na sto tisíc Židů před nacistickou vyhlazovací mašinerií. Tím, že jim vydal falešné švédské pasy. Čas osvobození Budapešti východním členem protihitlerovské koalice (leden 1945) se stal časem ztráty svobody pro tohoto výjimečného muže. Rusové usoudili, že je americkým špionem (což může v kontextu té doby znít obzvlášť pikantně, ale málo platné, slogan „nic není nemožné“ nevymysleli až reklamní tvůrci Toyoty, ale sám krvavý dikrátor Džugašvili), odvlekli ho do Svazu a zavřeli na zbytek života do gulagu. Když zmizel, bylo mu dvaatřicet. Jak dlouho pak živořil v pracovním táboře, není přesně známo.

 

 

R. G. Wallenbergovi vděčí za svůj život také Ralf Klein.

 

V jednapadesátém se odstěhoval s matkou do Izraele. Během vojenské služby se připojil k basketbalovému klubu Maccabi Tel Aviv. V jeho barvách osmkrát vyhrál nejvyšší ligu a šestkrát pohárovou soutěž. Basketbalista jeho kvalit nemohl chybět v národní reprezentaci; odehrál za ni bezmála sedm desítek zápasů. Úspěšný byl i jako trenér telavivského Maccabi. Oddíl pod jeho vedením čtrnáctkrát vybojoval mistra ligy, v roce 1977 získal prvenství v soutěži evropských klubů a s národním týmem přivezl z italského ME 1979 stříbrnou medaili. Od roku 1983 působil ve Spolkové republice. Dva roky před smrtí (zemřel v srpnu 2008 na rakovinu) byl oceněn Izraelskou státní cenou pro oblast sportu.

 

Od památky věnované Ralfu Kleinovi vede přímá vzpomínka na Raoula G. Wallenberga. A z Ramat Hašaronu se cestou historického ohlédnutí můžeme vydat přes Budapešť do vzdálených sibiřských gulagů. Jak ukázala nedávná tragédie polského vládního letadla, historie je mnohem blíž, než si to ve shonu všedního dne dokážeme uvědomit. Na příkladu turnaje Israel Open 2010 zase vidíme, že za tenisovou kulisou se skrývají velké lidské příběhy. A nikoli jen ty sportovní ...

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00