Inspirováno diskusí

středa 19. květen 2010 12:32

•   Byl jsem dotázán, jestli vůbec vím, jak jsme dopadli v hokeji s Kanadou. A bylo konstatováno, že hokej mě asi moc nezajímá, když během mistrovství světa píšu o izraelském basketbalu. Jak to tedy je?

Obě připomínky se objevily pod články na mém blogu Pohledy a postřehy. Předpokládám, že je napsali dva bratři – Abeles a Mojžíš. Tak jsou totiž podepsání. IP adresu mají ale stejnou ...

 

Anebo že to bylo nějak jinak? Záleží na tom?

 

Jak hráli Češi a Kanaďany vím velice dobře. Během šampionátu nedělám totiž nic jiného, než že sedím u televizní obrazovky. A fandím a fandím a fandím. Je mi líto, že jsem se nedostal přímo do Německa, a tak jsem si alespoň o tamní atmosféře nechal vyprávět. V pondělí (17. 5.) cestou autem po Praze ze Strašnic do Vršovic (symbolicky kolem stadionů v Edenu a Ďolíčku) od štastnějšího příbuzného, který s přáteli podporoval v mannheimské SAP Aréně český tým během vítězného duelu se Švédy.

 

Mimochodem – před cestou se zapomněli podívat do přehledu německých volných dnů a až na místě zjistili, že jejich plány týkající se nehokejové části expedice zásadním způsobem narušila skutečnost, že „Němci měli svátek“. Nezjistili sice jaký, zato byli rozčarováni tím, že „bylo všude zavřeno“. Za sebe mohu dodat: to je jeden z důvodů, proč jsem si ze Spolkové republiky přivezl nedávno jejich kalendář. Třináctý květen, termín zápasu ČR – Švédsko, je tam totiž vyveden v rudém zbarvení a u data nechybí důvod proč. Christi Himmelfahrt. U nás neslavené Nanebevstoupení Páně.

 

Z čehož plyne, že další svátek připadá v Německu na 24. května, kdy se slaví Svatodušní pondělí, ale to už budeme znát vítěze letošního ročníku hokejového mistrovství světa.

 

Ačkoli jsem sympatizantem kanadského hokeje, k české reprezentaci mám jeden osobní vztah. Nejen proto, že od jinošského věku let náležím do klubu fanoušků pražské Slávie, navštěvujeme v letech reálného lokálního oteplení plavecký komplex v Edenu. Cesta vede kolem starého zimního stadionu (připravovali tam skvělý mexický guláš), kde se před pár lety učila bruslit naše vnučka Niki. Ještě když chodila do školky. Nebylo tak obtížné zorganizovat focení s profesionály, kteří v našem hokeji hodně znamenají. Třeba Vladimír Růžička. Kdykoli ho spatřím na obrazovce, vzpomenu si na fotku, která má čestné místo v Nikolčině pokoji. Uznejte sami: kdo z dětí ve vaší rodině se může pochlubit snímkem se současným koučem reprezentace?

 

Ovšem psát na blog o hokeji a současném šampionátu, když jsou toho plná média, je skoro zbytečné – ledaže by autor přinesl nějakou neotřelou myšlenku.

 

Začnu tím, že zcela neoriginálně připomenu to, co všichni víme: MS 2010 je šampionátem plným překvapení. Zejména sázkaři by mohli vyprávět. Šoků bylo víc, jedním z nich propad USA na poslední místo ve skupině a té pak do skupiny o udržení.

 

A tady přichází moje parketa: bylo by možné, aby na světovém šampionátu na sebe narazili Američané a Izraelci? Teoreticky ano.

 

Stačilo by, aby se celku USA ve skupině o udržení takříkajíc nezadařilo, skončil na třetím nebo posledním místě – a to by znamenalo sešup do Divize I a její mistrovství světa v příštím roce. To je první předpoklad.

 

Druhým je úspěch izraelské hokejové reprezentace na světovém šampionátu Divize II, který letos hostilo Estonsko. Přesněji jeho skupinu B, jejíž součástí byl i izraelský tým. Opět teoreticky: pakliže by Izrael skupinu B vyhrál, postoupil by na MS 2011 Divize I – a tam už by s Američany změřit síly mohl, pakliže by se dostal do společné skupiny.

 

Ve skutečnosti to ale všechno dopadlo jinak. US tým zůstává ve světové elitě, kam bezpochyby patří, a Izraelci, také po zásluze, sestoupili do Divize III po totálním estonském propadáku, když nevyhráli ani jeden zápas a skončili s ostudným skóre 11:55.

 

Nad touto úvahou ovšem není třeba se pohoršovat a jejího autora hned posílat do klubu duchem chudých.

 

Vždyť kdo by před začátkem šampionátu ve Spolkové republice sázel na výsledky Kanada - Švýcarsko 1:4, ČR - Norsko 2:3, Finsko - Dánsko 1:4, USA - Dánsko 1:2 nebo SR - Dánsko 0:6?

 

A kdo by před mistrovstvím čekal, že ve skupině o udržení budou figurovat Spojené státy?

 

Závěrem pro všechny, kdo mají starost o můj sportovní přehled. Mistrovství v Německu sleduji se stejným zájmem jako každý jiný fanoušek. Jen u toho ještě stihnu zaznamenat a na blogu se s vámi podělit o něco, co jinde v české jazykové verzi nenajdete. Třeba zajímavosti ze sportovního dění ve Svaté zemi.

 

Pokud to není váš šálek čaje, stačí kliknout jinam. Redakci časopisu Reflex (příkladně) taky nenapadáme, když píše „o voze“, zatímco my se zásadně zajímáme „ o kozy“, že?

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00