Nejen hokejem živ je člověk aneb John a Avram

pátek 21. květen 2010 00:14

•   John Ch. Gregory a Avram Grant mají ledacos společného. Oba jsou nynější profesí fotbalovými trenéry, narodili se v květnu (první ve čtyřiapadesátém, druhý o rok později), působí v zemi, jež je rodištěm toho druhého, v určitém období své kariéry stáli u kormidla jihoanglického klubu FC Portsmouth – a v uplynulé sezoně oba přijali roli spasitele svěřeného mužstva, které, nikoli vždy vlastní vinou, nedostáli.

John Ch. Gregory bude znám především střední generaci fanoušků anglické kopané. Od začátku 70. let do roku 1990 vystřídal jako hráč několik celků zvučných jmen, mezi nimi Aston Villu, Queens Park Rangers nebo Derby County. Více než dvě desetiletí působí jako trenér. Nejprve dlouhá léta u řady klubů v rodné Anglii. V prosinci 2009 se ujal svého prvního zahraničního angažmá. Stal se koučem izraelského celku Maccabi Ahi Nazaret, který se v té době potácel na samotném dně tabulky první fotbalové ligy. Není pohyb o tom, že vedení klubu spoléhalo na to, že Gregoryho zkušenosti  budou znamenat záchranu Nazaretu v nejvyšší soutěži. Tento předpoklad ovšem nevyšel.

 

Nazaret skončil na posledním místě (v závěrečném zápase ročníku prohrál doma s Ramat Ganem 0:7!) a odporoučel se do druhé národní ligy.

 

A John Ch. Gregory? Podle izraelského serveru Jpost.com bude od příští sezony trénovat FC Ašdod, v právě skončeném ročníku šestý nejlepší celek první izraelské  fotbalové ligy.

 

Podle všech známek čeká podobný osud také Avrama Granta. Tohoto špičkového izraelského trenéra není třeba detailně představovat. Koneckonců,  kdo kdy trénoval londýnskou Chelsea, Grant v letech 2007-2008, o toho je ve světě médií, pokud jde o povědomost  mezi fotbalovou veřejností, postaráno víc než královsky.

 

Shodou okolností jen o několik dnů dříve než Gregory v Nazaretu, byl Grant, na konci listopadu 2009, pověřen funkcí trenéra FC Portsmouth, který se, podobně jako nazaretský celek v Izraeli, nacházel na poslední příčce Premiér League v Anglii.

 

Rovněž Grantovým úkolem bylo pokusit se o nikoli nemožné: záchranu celku v nejvyšší soutěži. Třebaže důvody, proč se mu to nepodařilo, nebyly pouze sportovního charakteru (finanční ztráta vedla k nucené správě a z ní vyplývající odečet devíti bodů, což byla konečná rána do vazu Grantova snažení), nakonec dopadl stejně jako Gregory v Galileji. Portsmouth  spadl o soutěž níže (Football League Championship) a jedinou náplastí na tento neúspěch bylo jeho skvělé tažení Anglickým pohárem. V něm se pod Grantovým vedením dopracovalo mužstvo  až do finále, kde bylo nejtěsnějším možným způsobem (0:1) poraženo jasným favoritem – klubem Chelsea, který se mezitím stal mistrem Premier League.

 

Také Izraelec Grant, podobně jako Angličan Gregory, řešil otázku, co dál po ne příliš vydařené sezoně. 20. května 2010 oznámil, že se vzdává trenérského postu v portsmouthském  klubu.

 

Bez práce ale nezůstane.  Spekuluje se o tom, že jeho dalším působištěm by mohl být londýnský West Ham United, který se v sezoně 2009/2010 umístil na 17. příčce, tedy těsně nad sestupovou propastí.

 

Brzy se dozvíme víc.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00