Pozvánka: Do obce nejstarší ženy

čtvrtek 27. květen 2010 10:43

•   Obec Prušánky u Hodonína znal v Čechách, potažmo na severu Moravy a ve Slezsku,  donedávna málokdo. Do širšího povědomí se dostala až letos 8. května, kdy médii prolétla zpráva, že právě zde žije nejstarší obyvatelka ČR, která shodou okolností na Den osvobození oslavila 107. narozeniny.

Kromě tohoto generačního prvenství v osobě Julie Vašíčkové se mohou Prušánky pochlubit ještě další cenností – skvělým vínem. Prozradím: Pominu-li excelentní cabernet sauvignon z ontarijských vinic u Niagara-on-the-Lake, pak nejlepší vína piju právě odtud, z vihohradů u Prušánek.

 

Poprvé jsem do této malebné obce zavítal před sedmi lety. Cestou na Slovensko jsme na dálnici D2 odbočili před Břeclaví (u Podivína) na Velké Bílovice a přes Moravský Žižkov dorazili do Prušánek. S pražskými příbuznými jsme navštívili jejich moravské příbuzné – a slíbili si, že při zpáteční cestě se necháme pozvat do Nechor. Jde o svého druhu unikát. Vesnička je tvořena toliko vinnými sklepy. Ráj pro každého, kdo si zamiloval nápoj, který byl znám už na úsvitu naší civilizace ...

 

Ráj také proto, že z piva se tloustne, z kořalky blbne – jen z vína se zpívá. (Není z mé hlavy.)

 

Zapište si do diáře

 

Budete-li mít čirou náhodou v červnu cestu kolem, zastavte se. Na dvě akce. První se koná přímo v Prušánkách. V sobotu 5. června pořádají od desáté dopolední v tamním kulturním domě v pořadí šestou nominační výstavu vín slovácké vinařské podoblasti. Vybraná vína pak postoupí do 1. kola Národní soutěže vín. A následně - do Salonu vín České republiky.

 

Druhá pozvánka je do samotných Nechor. Rovněž v sobotu, ale 26. června, pořádají místní vinaři něco jako den otevřených dveří. Od 10 do 18 hodin zpřístupní své sklepy, občerstvení je zajištěno a že nebude chybět ochutnávka nechorských odrůd, se rozumí samo sebou.

 

Obě akce doplní stylový kulturní program. Třeba pátého v Prušánkách zahraje cimbálová muzika Zádruha.

 

Příloha – foto plakátu a www tip

LN-BB-nechory2.jpg

 

 

Web nechorských sklípků najdete ZDE

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00