Brikety končí. Nikoli Rádio Jerevan

sobota 29. květen 2010 08:55

•    Známe se prakticky jen od vidění. Žijeme ve stejném městě, občas jezdíme stejnou veřejnou dopravou, dokonce jsem se jednou svezl v jeho mercedesu. Na zastávce bývá pár minut času, a tak se hovoří o všem možném. Poslední téma bylo zaměřené energeticky. Onen muž středního věku říkal, že „někde na internetu“ četl o tom, že brikety se napříště nebudou vyrábět z uhlí, ale z jemného multiprachu, do kterého se má údajně přidávat topný olej nebo mazut. Napadlo mě, kam na ty nesmysly lidi choděj?

Nedlouho poté mi jiný známý potvrdil, že něco podobného četl v jakémsi bulváru. Ten by mi za reakci nestál, protože tiskoviny jako Blesk a spol. z dobrých důvodů nečtu. Nic proti nim, ale jako mediální konzument jsem orientován poněkud jinak.

 

Protože ale vím, jak mnoho lidí Blesku a spol., ale také internetu, nekriticky věří, a údaje v bulvárních sdělovacích prostředcích používá jako argumenty v občanských diskusích, rozhodl jsem se k napsání tohoto příspěvku.

 

Troufnu si odhadnout, že hnědouhelnými briketami se v ČR topí v menšině domácností, tudíž většinu lidí osud jejich výroby příliš nezajímá. A možná většina z této většiny ani neví, kde se u nás brikety lisují, natož aby zaznamenali, že za několik měsíců tuzemská produkce tohoto paliva nadobro skončí.

 

Tedy: v současné době funguje v ČR jediná briketárna, a to v komplexu západočeské těžařské a energetické firmy Sokolovská uhlelná v obci Vřesová u Chodova, nějakých 15 kilometrů od Karlových Varů. Na webových stránkách tohoto podniku, který je mimochodem generálním partnerem loňského mistra hokejové extraligy, týmu Energie Karlovy Vary (letos to byla bída s nouzí), se můžeme dočíst, že vřesovská briketárna je ze všech tuzemských provozů na lisování briket historicky nejmladší – do provozu byla uvedena v roce 1966. V dobách největší slávy vyprodukovala až 700 tisíc tun briket ročně.

 

Tak mě napadlo, kolik je to asi vlaků? Počítejme společně. Do nákladního vagonu, který má na boku označení Es a sadu čísel, se vejde v průměru 23 tun briket. Zapojíme-li do vlaku 30 těchto vagonů, dostaneme 23 x 30 = 690 tun, což můžeme zaokrouhlit na 700 t. Nyní vydělme 700 tisíc sedmi sty a získáme výsledek naší úlohy. Odpověď zní: Při roční výrobě 700 tisíc tun briket odjelo z nakládací stanice ve Vřesové tisíc vlaků, každý s třiceti vagony typu Es. (Pozn. pro internetové rozumbrady a mudrlanty: Pokud tam používali objemnější železniční vozy typu Eas nebo Falls, případně je kombinovali s Es či jinými, počet vlaků by se samozřejmě lišil.)

 

Jak ale Sokolovská uhelná na svých stránkách uvádí, v posledních letech zájem o brikety klesá (dodejme: existuje komfortnější, třebaže patrně dražší způsob vytápění) a navíc - zásoby briketovatelného uhlí se dramaticky tenčí. Proto bylo rozhodnuto, že letos na podzim, hovoří se o konci září, bude výroba briket ve Vřesové definitivně zastavena. A protože jiná briketárna v ČR není, zájemci o toto palivo budou odkázání na jeho dovoz ze zahraničí, pravděpodobně ze Spolkové republiky.

 

Otázka, která napadne každého, aniž by musel být nutně stoupencem sociálně orientovaných politiických stran: Co se stávající technologií a lidmi, kterým briketárna dává práci?

 

Také na to dávají firemní stránky odpověď. Větší část technologie briketárny bude využita k výrobě jiného produktu – uhelného multiprachu. Tudíž: na staronovém pracovišti zůstane i část dosavadních zaměstnanců.

 

A pozor – důležitá věta, kterou se oklikou dostaváme na začátek tohoto příspěvku: Uhelný multiprach lze použít v některých technologiích jako náhradu za mazut nebo topný olej.

 

Tady je zřejmě zakopán pes, pokud jde o téma, jež nadhodil onen známý z autobusu. Je to trochu jako na vlnách Rádia Jerevan: Je pravda, že brikety se nebudou vyrábět z uhlí, ale z multiprachu, do něhož bude přidáván jako pojivo mazut nebo topný olej? V principu ano – až na to, že brikety se nebudou vyrábět vůbec, ale místo nich bude vyráběn multiprach, který jako palivo nahradí mazut nebo topný olej.

 

Prostě někdo z novinářů původní informaci z webu Sokolovské uhelné totálně zvojtil. Nesmysl o briketách z multiprachu pak nabídl veřejnosti, která ovšem není tak odborně fundovaná, aby jej jako nesmysl odhalila.

 

Prostě: Není radno médiím zobat z ruky. Žádným, tím méně bulvárním. Nechceme-li být za blbce.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00