Noční můra II

pondělí 31. květen 2010 17:58

•  Když je někdo hodně dobrý, může pro jiného představovat noční můru. Bylo by s podivem, kdyby jí netrpěla Šahar Peerová.

Ta její má i jméno. Sestry Wiliamsovy. A důvod. Představují pro ni nepřekonatelnou překážku.

 

Řeč je o dvou v současnosti nejlepších singlových tenistkách světa a Spojených států a nejlepší izraelské hráčce ve dvouhře.

 

Podle tenisové statistiky ze 17. 5. 2010 je Serena, mladší ze sester Williamsových, na prvním a Venus na druhém místě žebříčku asociace WTA. Šahar Peerová je podle téhož hodnocení devatenáctá. Jenom pro srovnání: nejlepší Češka, Lucie Šafářová, byla v té době dvacátá pátá.

 

Je pravda, že nejen na MS v ledním hokeji, ale i ve světě tenisu se papírovému outsiderovi občas zadaří a porazí jasného favorita. Pokud však jde o Serenu nebo Venus, Šahar Peerové se to dosud nepodařilo.

 

SERENA

Se Serenou se Šahar na turnajích WTA Tour setkala poprvé v roce 2005. Bylo to v Miami, kde utržila první ze série porážek. V šestnáctifinále prohrála dvakrát 3:6. Pak spolu hrály obě tenistky třikrát v roce 2007. Nejprve na grandslamu v Melbourne, kdy byla Peerová sice poražena, ale ve třech setech. Což znamená, že alespoň jednu sadu uhrála. Přesněji řečeno první a dosud poslední. Skóre Australian Open 2007 bylo S. Williamsová – Peerová 6:3, 2:6, 8:6. V témže roce podlehla Sereně ještě v Miami v semifinále 6:7 a 1:6 a pak v Římě v osmifinále dvakrát 3:6.

 

VENUS

S Venus Williamsovou měla izraelská jednička tu čest až v roce 2007. První měření sil přišlo na program ve finále turnaje v Memphisu. Američanka smetla rodačku z Jeruzaléma dvakrát 6:1. Po dvou letech následovalo Miami 2009. Šťastné pro izraelského deblistu Andyho Rama, který s Bělorusem Mirnym vyhrál turnaj ve čtyřhře, méně šťastné pro Šahar. Podlehla Venus ve druhém kole dvouhry dvakrát 3:6.

 

Nejinak tomu bylo i letos, kdy se obě mladé ženy utkaly v singlu zatím třikrát. Pocit té, která odchází z kurtu poražena, si Šahar Peerová zopakovala nejprve v Dubaji. Loni ji úřady Emirátů odmítly udělit vízum, byl z toho skandál a pokuta pro organizátory. Letos pod hrozbou vyřazení z okruhu WTA Tour vízum Izraelce udělily a ta se dostala až do semifinále. Porazila postupně Sfarovou z Tuniska, Italku Razzanovou, senzačně turnajovou jedničku Dánku Wozniackou, ve čtvrtfinále Liovou z kontinentální Číny – až její spanilou jízdu v Aviation Club Tennis Centre zastavila Venus Williamsová, když ji porazila 6:1 a 6:4.

 

Další měření sil mělo přijít v Římě. V osmifinále byla Američanka zase lepší a přehrála Izraelku 6:3 a 6:4.

 

OBĚ

Následoval Madrid, kde se na scénu dostavily opět obě sestry. Osudovou fází turnaje bylo pro Šahar semifinále. Dvouhry i čtyřhry. Ve dvouhře podlehla V. Williamsové 3:6 a 0:6. V deblu nastoupila s Italkou Schiavoneovou a když už se izraelsko-italská dvojice dopracovala mezi nejlepší čtyři, nemilosrdný los rozhodl, že jejch semifinálovými soupeřkami budou Serena a Venus.

 

Zázrak se nekonal. Peerová s partnerkou prohrály 5:7 a 2:6.

 

 

ZNOVU SERENA

 

Tentokrát ve dvouhře na French Open 2010. šahar byla nasazena jako č. 18 a poměrně hladce přešla přes úvodní tři kola. Nejprve si snadno poradila se Španělkou Llagosterovou Vivesovou 6:1, 6:4, která postoupila z kvalifikace. Ve druhém kole sice s Američankou Mattekovou- Sandsovou v prvním setu prohrála 3:6, ale v následujících dvou ji povolila pouze jeden gam: 6:0, 6:1. Ve třetím kole pak zdolala výše nasazenou, třináctou Francouzsku Bartoliovou 7:6, 6:2.

 

Spanilá jízda jeruzalémské rodačky skončila v pondělí odpoledne (31. 5. 2010). V osmifinále ji čekala Serena Williamsová. Šahar měla v 16 hrách pouze čtvrtinovou úspěšnost.

 

Prohrála dvakrát 2:6. Tenisovou pevnost jménem Serena Williamsová se jí ani na pátý pokus zdolat nepodařilo.

 

Noční můra ji bude pronásledovat dál …

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00