Boxerská premiéra na novém Yankee Stadionu

neděle 6. červen 2010 09:54

•  Přinesla změnu na jednom z boxerských trůnů.

V kalendáři důležitých boxerský soubojů roku 2010 má své zastoupení také Izrael. V osobě Juriho Foremana, do prvního červnového víkendu 2010 mistra světa organizace WBA v superwelterové (lehké střední) váze.

 

Zde připomeňme, že Foreman se stal šampionem v této boxerské kategorii 14. 11. 2009, když v Las Vegas porazil Portoričana Daniela Santose.

 

Týž den a ve stejné aréně získal titul mistra světa organizace WBO ve welterové váze excelentní filipínský boxer Manny Pacquiao. Technickým k.o. ve 12 kole zdolal dalšího Portoričana Miguela Cotta.

 

Když v roce 2010 přišel čas na obhajobu titulu, zdálo se zpočátku jasné, že Pacquiaovi se postaví Američan Floyd Mayweather, někdejší šestinásobný mistr světa v různých váhových kategoriích. Obě stáje měly ale rozdílný přístup k dopingovým kontrolám a ze zápasu s velkým „Z“ nakonec sešlo. Mezi těmi, kdo byli ochotní změřit s Pacquiaem své síly, byl i Juri Foreman. Filipínec však Izraelce odmítl (což Juri považoval od tak slavného boxera za kompliment) a posléze souhlasil s tím, že jeho soupeřem v ringu bude newyorský Ghaňan Joshua Clottey, mistr světa federace IBF ve weltrové váze za rok 2008. Zápas Pacquiao – Clottey hostil 13. března 2010 Cowboys Stadium v texaském Arlingtonu. Filipínský boxer vyhrál na body 120:108/119:109/119:109.

 

Také Juri Foreman musel letos svůj titul obhájit, přičemž zprávy z boxerského zákulisí s předstihem hovořily o tom, že duel by se mohl uskutečnit na legendárním sportovišti Yankee Stadium v newyorském Bronxu. Nikoli samozřejmě na původním z roku 1923, jak si ho mnozí sportovní příznivci pamatují, protože ten byl byl před dvěma lety uzavřen a připraven k demolici. Ve hře byl nový stánek slavného baseballového klubu N. Y. Yankees postavený v sousedství.

 

Tento záměr nakonec vyšel. Koho zajímají statistiky, může si poznamenat, že to byl vůbec boxerský zápas v nové aréně.

 

Vyzyvatelem Juriho Foremana jako obhájce titulu byl výše zmíněný Miguel Cotto, někdejší mistr světa ve welterové váze.

 

Zde jen připomeňme, že pokud by záměr boxovat 5. června 2010 na novém Yankee Stadionu nevyšel, náhradním řešením byla o týden později newyorská aréna Madison Square Garden.

 

Juri Foreman se už několik měsíců před duelem na měření sil těšil a měl obzvláštní radost z toho, že bude obhajovat titul právě v New Yorku, který je podle něj hlavním městem židovské diaspory. „Bojovat na Yankee Stadionu je něco jako třešniška na dortu,“ citoval Jerusalem Post z jeho prohlášení, „a prosím Boha, aby se to povedlo.“ Boxer, který se věnuje rabínskému studiu v Židovském vzdělávacím centru v brooklynské čtvrti Gowanus, jistě ví co říká.

 

Jeho mluvčí David Efune dodává: „Může to být největší židovská sportovní událost všech dob, bezpochyby od Davidova zápasu s Goliášem.“

 

Žel, tak slavné to nebylo ...

 

Nicméně na tiskové konferenci, jež se konala o tři dny před zápasem, Foreman uvedl, že je připraven. Zápas začal před půlnocí místního času, tedy po západu slunce s ohledem na to, že izraelský boxer jako ortodoxní judaista a student výše uvedeného rabínského učiliště respektuje ustanovení týkající se židovské soboty. Živý přenos vysílala televize HBO se začátkem ve 22:15 východoamerického letního času.

 

Výsledek zápasu

 

1. kolo ... body v kole/body celkem

Foreman - Cotto ... 9:10

 

2. kolo

Foreman - Cotto ... 9:10/18:20

 

3. kolo

Foreman - Cotto ... 9:10/27:30 - po třech kolech začínalo být zřejmé, že se potvrdí předpoklady o papírovém favoritovi;

 

4. kolo - jediné, v němž měl bodově navrch Izraelec

Foreman - Cotto ... 10:9/37:39

 

5. kolo

Foreman - Cotto ... 9:10/46:49

 

6. kolo

Foreman - Cotto ... 9:10/55:59

 

7. kolo

Foreman - Cotto ... 9:10/64:69 - v tomto kole došlo k mometu, který rozhodl v neprospěch obhájce titulu. Foreman si při pádu zkroutil koleno a to ho pro další výbvoj zápasu beznadějně handicapovalo, v boji nicméně pokračoval;

 

8. kolo

Foreman - Cotto ... 9:10/73:79 - v ringu se objevuje ručník, který měl hodin Izraelcův kouč Joe Grier, ale rozhodčí Arthur Mercante to neakceptoval s poukazem na to, že přiletěl z jiné než obhájcovy strany. Borci pokračují, ale zakrátko je rozhodčí v souladu s pravidly atletické komise státu New York nucen boj v tomto kole zastavit.

 

Závěrečné 9. kolo

Stav izraelského boxera je takový, že rozhodčí musel po 42 sekundách zápas ukončit a prohlásit vítězem Miguela Cotta, který porazil Juriho Foremana technickým k.o.

 

Dva faktory, zraněné koleno a lepší soupeř, ukončily Foremanův sen o obhajobě titulu.

 

Novým světovým šampionem boxerské asociace WBA v superwelterové váze je od toho okamžiku Miguel Cotto z Portorika.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00