"Na Wilderse!"

čtvrtek 10. červen 2010 13:42

•   Občas své příbuzné, někdy v žertu, jindy ve vážně myšleném názoru, lehce šokuji. Tak třeba kdysi v Ontariu, baště liberálů.

Bylo před volbami, seděli jsme v obýváku s výhledem na tmavolisté javory a probírali politickou situaci. V nové i staré vlasti.

 

Přiznal jsem se : já, kdybych tu žil, dal bych hlas konzervativcům.

 

 

Harpera ne

Strýc s tetou, pokud jde o stranické preference, se nelišili od většiny ontarijské populace. Vrhli na mě překvapivý pohled. Už předtím jsem jim nasadil brouka do hlavy, když jsem jim prozradil, že v ČR se největší pravicová strana (ODS) považuje za partaj liberálně - konzervativní.

 

To v zemi, kde je hlavní politický zápas, a tedy boj o voliče, veden mezi liberály a konzervativci, našinci, co tam žijí čtyři desetiletí, dost dobře nechápou.

 

A teď ještě můj příklon ke Conservative Party. Strýc se nezmohl na víc, než že svěřil jednomu z bratnců, který se k nám o něco později připojil „Představ si, Luboš by volil konzervativce.“

 

Tenkrát ještě zvítězili liberálové. Nejen v Ontariu, ale i na federální úrovni. Pak znovu … až nadešel čas změny. Už několik let má Kanada jako premiéra Stephena Harpera, lídra konzervativců. Nechci působit jako škodolibá mrcha, ale – jsem spokojen …

 

 

Na Wilderse ne

Před pár dny se mi něco hodně podobného přihodilo s Holanďany. Tak říkáme mé sestřenici Martě a jejímu manželovi Albertovi z Nizozemí. Sestra s manželem je pozvala na západ Čech na jeden koncert (málem ho nestihli, protože se jim v Německu na dálnici porouchalo auto a přijeli nikoli za pět minut dvanáct, ale tři minuty před začátkem – s jednodenním zpožděním), pak následovalo rodinné posezení. Švagr se pustil na tenký led.Začal hovořit o Wildersovi - a nikoli záporně. Návštěvníci, jak to říct slušně, s jeho postojem nesouzněli. Prostě šéfa PVV (Wildersova Strana pro svobodu) nemusejí.

 

My se švagrem to vidíme trochu jinak, a přestože s ním nemusíme ve všem souhlasit, domníváme se, že mnohé jeho názory jsou hodné pozornosti.

 

Abych situaci uměle vygradoval, uchopil jsem číši červeného a obrátil se na manžela sestřenice: „Alberte – na Wilderse!“

 

Oh no, no no.“ Na Wilderse že prý si nepřipije. A sklenky se ani nedotkl.

 

Tak na Alberta,“ zvolil jsem usmiřovací taktiku. To už bylo něco jiného. S přiťuknutím nebyl problém.

 

Zasmáli jsme se tomu a na Wilderse na pár dní zapomněli.

 

 

150 : 2 + 1 = 76

Až dnes. Jak tak surfuji po zpravodajských serverech, dočítám se, že v nynějších volbách do dolní komory Generálních stavů (tamní parlament) byla PVV úspěšná podobně jako u nás ony dvě strany, jež ve sněmovně dosud nezasedaly (TOP 09 a VV). Nizozemské volby dopadly podobným patem jako kdysi volby u nás – jen s tím rozdílem, že ve 150 členné sněmovně je ke koaliční většině zapotřebí 76 zákonodárců. Vítězem je liberální VVD (31 mandátů). Vytvoří-li koalici s Wildersovou PVV (24) a křesťanskými demokraty odcházejícího premiéra Balkenendeho (21 mandátů), dá to dohromady přesně 76 duší.

 

Šéf VVD Mark Rutte se už nechal slyšet, že Wilderse do vlády přizve. Jako demokrat sotva může ignorovat jeho monstrózní (terminologie nizozemských novin) zisk.

 

Má recht.

 

Já jen mohu skromně dodat, že ten můj žertem míněný přípitek „Na Wilderse“, pronesený u rodinné tabule, nebyl zase tak úplně od věci.

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00