Jonathan Erlich: Král Queen´s Clubu

pondělí 14. červen 2010 13:02

•   Poněkud mě to překvapilo. Článek ke zprávě té důležitosti neměly na svém webu v pondělí (14. 6. 2010) po osmé ráno žádné ze sice náhodně vybraných, ale relevantních médií. Některé internetové mutace sdělovacích prostředků nenabízely ani výsledek.

O co že jde?

 

Ve druhém červnovém týdnu 2010 se v londýnském Queen´s Clubu hrál další ze série turnajů mužského okruhu ATP World Tour. Čtyřhra znamenala milník v kariéře Jonathnan Erlicha, izraelského tenisty, který se stal spolu se Srbem Novakem Djokovićem jejím vítězem.

 

Letmo jsem při ranním čaji prosurfoval internetové vydání listu Jerusalem Post – a nic. Nejinak tomu bylo i na webu Haaretz.com. Portál YnetNews nabízel na svých stránkách videosouhrn dne, který připravuje TV kanál Jerusalemonline.com, ale ani ten v přehledu nedělních událostí tu zprávu neměl.

 

Protože ve finále deblu v Queen´s Clubu hrála proti izraelsko-srbské slovensko-česká dvojice (Beck-Škoch), očekával jsem komentář utkání v novinách obou zemí. A zase marně. Opět jen namátkou. Na stránkách Sme.sk nebyla o zápase ani zmínka, na Sportu.cz a Idnes.cz měli jen výsledek ze servisu ČTK, Deniksport.cz nepřinesl ani to – jeho zpravodajská informace končila výsledkem dvouhry. (O co méně se mluvilo o úspěchu Erlicha s Djokovićem, o to halasněji o americko-americkém finále dvouhry Querrey – Fish (7:6, 7:5).

 

Jonathan Erlich

Pochází s argentinské diaspory. Narodil se v Buenos Aires (*1977), když mu byl rok, přestěhovala se jeho rodina do Izraele. Mládí prožil v Haifě, kde se začal seznamovat s raketou a míčkem ve třech letech. Později trénoval ve Wingateho sportovním institutu, kde se seznámil se současným nejlepším izraelským deblistou Andym Ramem, po jehož boku pak odehrál většinu zápasů ve čtyřhře na turnajích světové série ATP. Svědčí o tom i statistika vítězství na turnajích nejvyšších kategorie: ze čtrnácti získal vavříny šamiponů dvanáctkrát s Andym Ramem.

 

Bylo to právě v Queen´s Clubu v červnu 2001, kde se oba Izraelci poprvé představili jako nová deblová dvojice. Jonathan byl v té době profesionálem pět let a měl už za sebou první turnajové vítězství. S dalším Izraelcem Harelem Levym vyhrál v červenci 2000 Hall of Fame Tennis Championships v americkém Newportu na Rhode Islandu (kategorie turnaje World Tour 250).

 

Před devíti lety v Londýně se Jonathanovi – Jonimu, jak se v Izraeli jméno nositele nejlepšího přítele starověkého krále Davida zkracuje – a Andymu ještě nezadařilo. Ve druhém kole je vyřadila turnajová jednička, tehdejší deblisté zvučných jmen, Jihoafričan Ferreira a Australan Woodbridge.

 

Na svůj první triumf si museli počkat do září 2003, kdy se vraceli jako vítězové z Thailand Open pořádaném v Bangkoku.

 

Do léta 2007 ještě přidali finálový úspěch dvakrát v Lyonu (v říjnu 2004 porazili v souboji o titul Štěpánka se Švédem Björkmanem), dále Rotterdam (ve finále přehráli Suka s Víznerem), dvakrát Nottingham ve Spojeném království, Adelaide na jihu Austrálie, americký New Heaven, opět Bangkok a Cincinatti v Ohiu.

 

Přelomový rok 2008

V jeho průběhu ukázal život Jonimu líc i rub. V lednu dosáhl s Andym senzačního úspěchu, jednoho ze splněných snů tenisových profesionálů. Vyhráli svůj první grandslamový turnaj, Australia Open. Tenisoví fandové si jistě promítnou v paměti, že poraženými finalisty byli Francouzi Clément a Llodra. O dva měsíce později zaznamenali oba Izraelci vítězství v kalifornském Indian Wells, v srpnu téhož roku se probojovali do finále turnaje v Cincinatti, kde je zdolala legendární americká dvojčata, Bob a Mike Bryanovi. V roce 2008 se Jonathan Erlich vyšplhal na své dosud nejlepší deblové umístění na žebříčku ATP. Byl pátý na světě.

 

Pak následovalo zranění, nucený tenisový rozvod a odchod z tenisového výsluní. Joni prodělal operaci pravého (tenisového) lokte, na čas byl vyřazen z účasti na turnajích a Andy si musel najít jiné deblové spoluhráče. Kritickým obdobím bylo září 2008 až květen 2009. Ani pak to nebylo s Joniho formou nikterak slavné. Objevoval se na turnajích challenger, tu a a tam i na zápasech World Tour, občas též s Andym Ramem. S ním také vyhrál Israel Open 2010 a skončil ve finále téhož challengerového turnaje v květnu 2009. Ve stejném měsíci se stal s krajanem Harelem Levym šampionem challengeru v tureckém Izmiru.

 

Comeback 2010? Ještě uvidíme …

Přestože vítězství v londýnském Queen´s Clubu má pro Erlicha větší hodnotu než jen zisk 29 300 eur za finálové vítězství, nelze se oddávat předčasnému optimismu. Výsledek jeho spoluráce s Novakem Djokovićem je bezpochyby vynikající, přičemž lví podíl na triumfu má skvěle hrající bělehradský rodák patřící do současné světové tenisové špičky. (Třetí ve dvouhře v žebříčku asociace ATP).

 

Jejich úspěch je o to cennější, že ve čtvrtfinále přešli přes turnajovou dvojku Moodie/Norman (JAR/Belgie), v semifinále přehráli osmý nasazený pár, francouzskou dvojici Benneteau/Llodra, a v zápase o titul si pak už poradili s česko-slovenským párem David Škoch/Karol Beck 6:7, 6:2, 10:3.

 

Jonathan Erlich po zápase řekl, že si velice váží toho, že Djoković byl ochoten s ním stát na stejné straně dvorce. „Byla to pro mě čest hrát s tenistou nejvyšší světové třídy.“

 

A Andy Ram se nechal slyšet, že by rád stál po Erlichově boku na kurtu od příští sezony. Podaří se oživit starou slávu nejlepších izraelských deblistů? Kdybychom znali odpvěď, tak bychom tuto otázku klást vůbec nemuseli ...

 

 

Lubomír Stejskal

Autor bloguPro JL 194417:0114.6.2010 17:01:15
Autor bloguPro Zuzku16:5014.6.2010 16:50:58
ZuzkaPane Stejskal neví15:2314.6.2010 15:23:30
JL1944..sotva se to nauci15:1714.6.2010 15:17:49
Autor bloguDěkuji za upozornění13:3014.6.2010 13:30:54
JaromírOpravu v nadpisu13:0514.6.2010 13:05:44

Počet příspěvků: 6, poslední 14.6.2010 17:01:15 Zobrazuji posledních 6 příspěvků.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.