Exkluzivně: Na západě Čech se zřítil vrtulník. Na budovu školy

úterý 15. červen 2010 23:55

•   Všechno se  seběhlo během jedné, nanejvýš dvou minut. Na náhorní plošině pod Krušnými horami. Provizorní heliport, nový stroj se chystal k ukázkovému letu. Nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k tragédii.

Start se sice vydařil, ale sotva se helikoptéra vznesla nad úroveň okolních stromů, poryv větru ji zanesl nad hřiště nedaleké základní školy specializované na sport. Bylo kolem šesté večer, areál byl ještě hodinu přístupný veřejnosti a nebyl tedy liduprázdný.

 

Vrtulník měl letět na opačnou stranu, proto se pilot zoufale snažil změnit směr. Ale ať dělal co dělal, stroj ho neposlouchal. Stoupal sice vzhůru, ale snaha vyvést ho z prostoru nad školou byla očividně neúspěšná.

 

Pak se stalo něco, co je víc než jen noční můrou všech letců. Helikoptéra zarotovala kolem vlastní osy, naklonila se čumákem dolů a v mžiku se zřítila k zemi.

 

Zmizela za vysokými jehličnany na okraji startovací plochy a zpočátku nebylo jasné, kam dopadla. Když se pozemní personál dopravil na atletické hřiště, byl překvapen. Po stroji ani stopy. To znamenalo jediné: skončil v troskách na střeše školní budovy.

 

 

Podobné katastrofy se tu a tam stávají, tato se ale v mnohém odlišuje. Nikdy se nedostane do sdělovacích prostředků, na první stránky celostátních novin. Navzdory děsivě vypadajícímu pádu nebyl nikdo zraněn, ani nepřišel o život. I materiální škody byly relativně minimální.

 

Jak je to možné?

 

Odpověď přináší několik autentických snímků.

 

Fotodokumentace

LN-BB-crash01.jpg

...  helikoptéra pod olovnatou oblohou, která nevěštila nic dobrého

 

LN-BB-crash02.jpg

... až tento obrázek odhalí pravdu. Model vrtulníku těsně před startem

 

LN-BB-crash03.jpg

... a takhle to dopadlo. Upřímně řečeno, čekali jsme, že to bude horší

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00