Osobní slovo k zemětřesení v Kanadě: Autentické svědectví (Akt.)

středa 23. červen 2010 23:13

•   Kolem půl jedenácté večer jsem se vrátil domů z rozhlasového studia, kde jsem měl nějakou práci a mimoděk jsem zapnul PC. Chtěl jsem se věnovat sportovním výsledkům dnešního dne, nicméně prioritu dostala noticka z Kanady. Hustě zalidněný jihovýchod země, píše se na jednom serveru, zastihlo zemětřesení. To znamená Ontario.

Tedy provincii, kde žije většina mých kanadských příbuzných.

 

Okamžitě jsem vytočil číslo strýce Dennise, hovořil jsem chvíli s ním a chvíli s tetou Georginou. Žijí v Guelphu, a zřejmě proto, že byli mimo dům, žádné otřesy nezaznamenali. Mezitím se spojili se svojí snachou, která v té době jela autem ve Waterloo. Právě stála na křížovatce a zdálo se jí, že se vůz nějak podivně hýbe. Teprve později se dozvěděla, že pohyb byl způsoben otřesy země.

 

Strýc dodal, že více citelné byly otřesy kromě Waterloo také v sousedním Kitchneru a postupovalo směrem na sever. Další příbuzní z Ottawy se zatím neozvali, protože v době, kdy jsem telefonoval, byli ještě v zaměstnání. Všichni doufáme, že jsou v pořádku.

 

Jiná sousedka v Guelphu potvrdila zprávu o evakuaci budov na některých místech.

 

Každopádně zemětřesení v Ontariu je věc spíše neobvyklá, v Kanadě jsou zvyklí na tyto přírodní jevy ze západu země, tedy z Britské Kolumbie a rovněž z USA – z Kalifornie a Aljašky.

 

Aktualizace ze serverů CBC/thestar.com

Telegrafické shrnutí: Je to první velké zemětřesení v Ontariu od roku 1998, tehdy mělo sílu 5,4 (letos 5,5) bodu na Richterově stupnici. Zasáhlo jih a východ Ontaria, západní Quebec, a v USA státy Michigan, Ohio, Pennsylvania, Wermonz, New Jersey a N.Y.

 

První monitoring byl 23. 6. 2010 v 1:41 odpoledne východoamerického letního času (ve střední Evropě o šest hodin více) jižně od Echo Lake v Quebecu, 61 km severovýchodně od hlavního města Ottawy.

 

První větší škody byly hlášeny z Maniowaki v Quebecu, kde bylo poškozeno komunitní centrum včetně hotelu, kostel a radnice.

 

Zprávy hovoří o evakuaci budov v Torontu a Ottawě – zde byli posláni domů pracovníci Parliament Hillu (komplex parlamentních budov), na ottawské radnici jsou rozbitá okna. Nicméně federální premiér Stephen Harper uvedl, že on osobně žádné otřesy nepocítil. List The Toronto Star ovšem na svých webových stránkách napsal, že předsdeda vlády byl právě na cestě do Toronta, kde se otevíral památník obětem letu Air India 182. Stalo se to 23. 6. 1985. V zavazadlovém prostoru letadla mířícího  z Montrealu  do  Londýna a dále  do Indie vybuchla bomba. Stroj se zřítil do Atlantiku, přičemž zahunulo všech 329  cestujících  a členů posádky.

 

Johanna Wagstaffeová, meteoroložka a seizmoložka vysílací společnosti CBC uvedla to, co přední strýc Dennis (viz výše). Že zemětřesení v této části Kanady jsou sice jevem vzácným, nicméně vyskytují se. Dodala, že malé zlomové linie vedou podél jezer Ontario a Erie (mezi nimi se na řece Niagaře nacházejí světoznámé vodopády – pozn. L. S.) a relativně aktivní zlom vede souběžně s údolím svatého Vavřince.

Další upřesnění: Síla zemětřesení ... 5.o st/Richtera;  epicentrum ...  45° 95 min s. š./75°55 z. d.; hloubka ...  19,2 km.

 

Webové odkazy:

Článek na serveru CBC (English)

Článek na serveru thestar,com (English) 

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00