Před atletickou Barcelonou: Maajan vs Danielle

neděle 4. červenec 2010 18:37

•   Na přelomu června a července 201 se konalo v komplexu Hadar Josef Stadium v Tel Avivu mistrovství Izraele v lehké atletice. Největší pozornost na sebe poutal]skok vysoký žen a v něm klání dvou nejlepších domácích výškařek- Maajan Foremanové a Danielle Frenkelové. Ve hře nebylo nic menšího - kromě titulu národní šampionky - než splnění limitu na atletické mistrovství Evropy, které se koná od 26. 7. do 1. 8. 2010 v Barceloně. Rozhodovaly přitom jeden, resp. dva centimetry.

 

Právě o ten centimetr lépe na tom byla Foremanová, která držela izraelský rekord. Vytvořila ho v Haifě 26. 5. 2010 a měl hodnotu 188 cm. Letenku do Barcelony by si zajistila, kdyby neshodila laťku na výšce 189 cm. Totéž platilo o Frenkelové, jejíž osobní maximum bylo 187 cm. Zlepšit se tedy bude muset o dva centimetry.

 

Podaří se to? Tak zněla klíčová otázka před začátkem šampionátu.

 

 

Souboj výškařek

Klání Foremanová versus Frenkelová bylo na programu druhý den, tedy 1. července. Obě závodnice začínaly na 175 centimetrech - a obě napoprvé přeskočily.

 

Pak organizátoři zvedli laťku na 180 cm. Frenkelová vynechala, Foremanová dvakrát shodila. Zde se začínalo rýsovat, která z obou soupeřek má lepší formu. Ale ještě nebylo zdaleka nic rozhodnuto.

 

Foremanová na třetí pokus 180 cm zdolala a postoupila.

 

Další limit: 183 cm. Frenkelová jej zvládla na druhý pokus. Foremanová vynechala. Risk, který může, ale také nemusí vyjít.

 

Další překážkou je výška na hodnotě 186 cm. Frenkelová ji zvládla při prvním pokusu - a pozor: Foremanová začíná mít problémy. Shazuje při prvním i druhém skoku. Třetí vynechává, což znamená jediné. Další výšku buď zvládne, nebo skončí.

 

Drama vrcholí.

 

Před další sérií je laťka nad zemí 189 cm. Frenkelová ji překonává na první pokus, Foremanová při prvním pokusu shazuje.

 

Je rozhodnuto. Do Barcelony poletí Frenkelová.

 

Ta ale nekončí. Pokouší se vytvořit osobní rekord, když ten národní právě pokořila. Daří se! Laťku ve výšce 191 cm zvládá při prvním pokusu. Limit 193 cm je ovšem nad její síly. Třikrát shazuje a tím pro ni letošní atletické mistrovství Izraele končí. Domů se vrací jako královna izraelské výšky. S jejím jménem bude nyní spojován nový izraelský národní rekord ve výšce žen - 191 cm.

 

A těší se do Barcelony.

 

 

LN-BB-danielle.jpg

 

... Danielle Frenkelová se právě zapisuje do historických tabulek izraelského sportu. Překonala 191 centimetrů. Nový národní rekord je na světě. Bude natrvalo spojen s datem 1. 7. 2010.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00