Unikátní fotokolekce: Latrun objektivem Lumíra Hanuše (IV)

pondělí 16. srpen 2010 00:01

• Toto je čtvrtá část fotokolekce Lumíra Hanuše pořízená ve  vojenském  muzeu v izraelském Latrunu. Přináší snímky některých sovětských tanků a jejich izraelských modifikací.

OBSAH TOHOTO DÍLU

 

T-54/88 … Tiran … T-62 … T-72 ... PT-76 … Stalin   ●

 

 

Aby nedošlok omylu je nutné dodat, že Sověti izraelské armádě (IDF) v době studené války žádné stroje samozřejmě neposkytli. Izraelci je získali výhradně  jako válečnou kořist ve vítězných bojových střetech  s arabskými sousedy. Po prostudování  odborníky Obrněných sborů IDF byly některé sovětské  stroje upraveny a nasazeny do služby pro IDF. Změněny byly také názvy tanků, jak uvidíme níže.

 

 


Flag-SU.jpg

Latrun045.jpg


...  sovětský poválečný tank T-54. Nahradil  legendární T-34, který významně přispěl k vítězství Rudé armády na východní frontě WWII. Jde o první typ nové generace sovětských tanků, po nichž následovaly T-55 a později T-62. Tanky T-54 byly ukořistěny Arabům v Šestidenní válce 1967 a po úpravách (verze Tiran 4) sloužily na izraelské straně blízkovýchodního bojiště.

Latrun046.jpg  

Flag-SU.jpg

Latrun098.jpg


... verze sovětského tanku T-54B. První sovětský stroj vybavený infračeveným zařízením pro noční vidění. Tanky byly v arzenálu arabských armád na začátku Šestidenní války, během níž bylo mnoho těchto strojů Izraelem ukořistěno a po úpravách sloužily jako Tiran4.

Latrun099.jpg Flag-SU.jpg

Flag-CS.jpg

 

Latrun096.jpg


... sovětský tank T-55, vylepšená verze T-54.  Licenčně byl vyráběn i v Československu (strojírny v Martině).  V polovině 60. let tvořily tyto stroje páteř obrněných formací Egypta a Sýrie.  Velké množství padlo do rukou Izraele ve válkách  v letech 1967 a 1973;  přestavěny byly na model Tiran 5.

Latrun099.jpg 


Flag-SU.jpg

Flag-CS.jpg

Flag-IL.jpg

Latrun109.jpg


... Tiran 5, izraelská verze tanku T-55.  Stovky těchto strojů vyrobených v SSSR a Československu získala izraelská armáda zcela nepoškozených během válek v letech 1967 a 1973.  Po úpravách, které zahrnovaly instalaci nového hlavního kanonu, munice, kulometů a komunikačního systému,  byly zařazeny do výzbroje IDF.

Latrun110.jpg


...  základní rozdíl mezi tankem T-55 a Tiranem 5 ukazují dva TTD Panely - tento a panel o obrázek výše 

 


Flag-SU.jpg

Flag-CS.jpg

 

Latrun094.jpg


... sovětský tank T-62 vyráběný od zač. 60 let v SSSR a v 70. letech údajně také v Českoslovesku. Na začátku sedmé dekády XX. století  nejmodernější tank ve výzbroji syrské, egyptské a irácké armády. Za Jomkippurské války 1973 bylo velké množství těchto tanků  získáno pro Izrael, v jehož armádě po nezbytných úpravách sloužily pod označením  Tiran 6. Modernizované exsyrské T-62 byly mj. vybaveny laserovým zaměřováním a termokamerou. Některé měly reaktivní pancíř. Modernizace dále zahrnovala instalaci nového dieselového motory fy GM. Původní hlavní 115mm kanón (s hladce vrtanou hlavní) i  vyhazovač nábojek byly ponechány.

Latrun095.jpg 


 


Flag-SU.jpg

Flag-IL.jpg

Latrun047.jpg


...Tiran 6, izraelská verze sovětského tanku T-62

Latrun048.jpg 

 


Flag-SU.jpg


Latrun076.jpg


... sovětský tank T-72 vyráběný od začátku 70. let XX. století.  Dodáván do Iráku a Libye. V roce 1982, během operace Mír pro Galileu, se na straně Sýrie zúčastnil tankových střetů s IDF v libanonském údolí Bikáa. Tento stroj byl věnován latrunskému muzeu po vyřazení ze služby jednou ze zemí bývalého Varšavského paktu.

Latrun077.jpg 

 Flag-SU.jpg

 

Latrun070.jpg


... sovětský obojživelný tank PT-76. Do výzbroje Sovětské armády zařazen v 50. letech XX. století. Později jej získaly armády Sýrie, Egypta a Iráku.  Izrael ukořistil několik těchto strojů během Šestidenní a Jomkipurské války.  V té druhé jmenované je použila 135. egyptská námořní brigáda při  střetu s izraelskými silami u Velkého Hořkého jezera.

Latrun071.jpg 


 


Flag-SU.jpg

Latrun102.jpg


... sovětský těžký tank JS-3. Jeho výroba byla zahájena na samém konci WWII, do jejíž průběhu již nezasáhl. Pokračovatel válečné řady JS-1 a JS-3 (zkratka JS - Josif Stalin, někdy se používáí označení IS - Iossif Stalin). Za studené války dodáván spřáteleným zemím Sovětské unie, mimo jiné Egyptu, který jej nasadil za Šestidenní války 1967, v níž jich ze stovky přes sedm desítek ztratil, z toho podstatná část se dostala neporušená do rukou Izraele.

Latrun103.jpg 

 


 

Flag-SU.jpg

Latrun100.jpg

 

... korby tanků Stalin byly použity v nejrůznějších modifikacích obrněných vozidel a také v této verzi JSU, což je velitelský tank. Před Šestidenní válkou dodány Egyptu, během ní Egyptu ukořistěny. Není vybaven hlavním kanónem, ale pouze kulometem (viz TTD Panel, kde je ale uvedena špatná ráže, sovětské kulomety měly 12,7 mm, nikoli palců)

Latrun101.jpg

 

 

 

••

 

Čtvrtý díl této fotokolekce je u konce, s přehlídkou tanků  se rozloučíme v následující části Latrun 5

Pokračování najdete ZDE

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00