Nové hry, stará provokace aneb Skvrna na singapurské olympiádě

neděle 15. srpen 2010 16:45

•   Čtrnáctého srpna 2010 byly v Singapuru zahájeny letní olympijské hry. Ne, to není překlep ani omyl. Jedná se o historicky první olympijské hry mládeže. Chlapců a dívek ve věku od 14 do 18 let. Nová mezinárodní akce, dovolím si tvrdit, že prestižní, měla šanci zbavit se nánosů všeho špatného, co bylo do sportu přineseno v minulosti. Žel, hned během druhého olympijského dne Írán tuto šanci pošlapal.

Přiznám se, napadlo mě to, sotva byly hry zahájeny: jak se zachová íránská výprava, když pavouk svede ke společnému měření sil jejího a izraelského reprezentanta? Ta otázka je namístě, protože - a informace o tom se objevily také na blogu Pohledy a postřehy – Íránci se na mezinárodních soutěžích řídí prazvláštním pravidlem. Mají-li soutěžit s Izraelci, odmítnou nastoupit, i kdyby je to mělo stát zlatou medaili.

 

Důvod? Patologická zášť vůči Izraeli. Svého druhu politický rasismus. Očividná provokace. Něco, co ve sportu nelze tolerovat. Íránci to dělají pravidelně – a přesto elity ve vedení světového sportu teheránskému pošlapávání olympijského ducha a vznešených spotovních ideálů jen nečinně přihlížejí.

 

Důkaz? Soutěž v taekwondu na singapurské olympiádě mládeže.

 

Na startovní listině v kategorii chlapců do 48 kg figurovala dvě jména, jejichž nositele svedl pavouk k finálovému zápasu o zlato. Jméno Mohammad Soleimani patří íránskému taekwondistovi. V listopadu mu bude sedmnáct. O devět měsíců starší Gili Haimovitz reprezentuje Izrael.

 

Turnaj taekwondistů této kategorie začal čtvrtfinálovými zápasy. Soleimani překonal nad body Rasulova z Uzbekistánu 5:1, Haimovitz Filipínce Barbosu těsně 8:7. V semifinále vyřadil Íránec Američana Englishe 4:1, izraelský reprezentant opět těsně Guzmana z Argentiny 5:4.

 

Pak mělo přijít ke slovu finálové klání. Mělo, ale nepřišlo – Íránec odmítl proti Haimovitzovi nastoupit. Ať už budou oficiální důvody uvedené íránskou výpravou jakékoli, tím pravým a jediným je skutečnost, že Haimovitz je reprezentantem Státu Izrael. Nenávist teheránského režimu nezná mezí a nezastaví se před ničím – i kdyby cenou za to měla být zlatá olympijská medaile. Není snad toto ta nejděsivější podoba fanatismu, která překračuje všechny racionální meze?

 

Zkusme se vžit do kůže mladého Soleimana. Připravuje se na premiéru juniorské olympiády, je na nejlepší cestě odvézt si z ní historicky první zlato ve své kategorii – a je mu v tom zabráněno jenom proto, že režim, který v jeho zemi usurpoval moc, nenávidí stát, za který měl ve finále nastoupit jeho soupeř.

 

Pikantní na tom je, že to byl právě zatvrzelý postoj Íránu, co umožnilo Izraeli získat na OH mládeže první zlatý kov. Je věru nepochopitelné, proč se Íránci nepokusili v čestném sportovním zápolení dosáhnout toho, aby při udílení medailí vlála na nejvyšším stožáru jejich vlajka a jejich hymna. Takto přispěli k tomu, aby na nejvyšším stožáru zavlála izraelská vlajka, doprovázená zvukem hymny Hatikva.

 

Podle oficiálního webu singapurských her skončil Soleimani druhý a získal stříbrnou medaili. Je otázka, zda neměl být kvůli politickému rasismu vyloučen a íránská výprava důsledně upozorněna, že v případě opakování podobných provokací budou z her vyloučeni všichni její sportovci.

 

Jak se ale zdá, ve světě infikovaném morem zvaným politická korektnost je něco takového nesplnitelnou iluzí.

Pohled na totéž odjinud:

*** článek na severu iDNES najdete ZDE

Lubomír Stejskal

Autor bloguPro p. Svatavu a Zuzku)21:2315.8.2010 21:23:33
SvatavaPane Stejskale,19:2515.8.2010 19:25:32
ZuzkaProč jste stáhl blog18:4215.8.2010 18:42:38
EdaStále se to opakuje18:2415.8.2010 18:24:49

Počet příspěvků: 5, poslední 15.8.2010 21:23:33 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.