Íránci děkují Alláhovi: Vyhnou se nenáviděnému Izraeli

čtvrtek 19. srpen 2010 12:00

•  Poté, co na 1. olympiádě mládeže v Singapuru způsobila íránská výprava skandál, když ve finále taekwonda v kategorii do 48 kilogramů odmítl nastoupit její reprezentant Soleimani proti Haimovitzovi z Izraele, hrozilo, že totéž by se mohlo opakovat i v turnaji basketbalistů. Jak ale ukazují výsledky skupin, po skončení základní části Írán na izraelské basketbalové trio nenarazí.

Formát 3 na 3

Říkám-li basketbalové trio, pak k tomu musím dodat několik věcných údajů. Na singapurských hrách má premiéru formát „3 na 3“. Hraje se 2 x 5 minut, každá reprezentace má na palubovce tři hráče a vše se odehrává na polovině této palubovky – to znamená, že se střílí pouze na jeden koš. Zvítězit se dá dvěma způsoby. Buď nastřílet soupeři jako první 33 bodů (utkání může v tom případě skončit dříve než za deset minut), nebo po základní hrací době zvítězit klasicky lepším skóre. Proto také, podíváme-li se na výsledkovou listinu olympijského juniorského basketbalu, nenajdeme vyšší skóre na straně jednoho ze soupeřů každé dvojice než maximálně oněch 33 bodů.

 

 

Zbabělci ...

Protože na olympiádě hrají svoji roli nejen sporovní aspekty celého podniku, ale také fanatická protiizraelská nevraživost íránské výpravy, bylo důležité vzít na vědomí, že obě basketbalové reprezentace by za určitých okolností na sebe narazit mohly. Pokud by k tomu došlo, bylo by zajímavé sledovat, na co by se Iránci vymluvili tentokrát. Oni jsou totiž ve své podstatě zbabělci. Izraelců se sice štítí, ale veřejně to nepřiznají. Raději se před očima olympijské veřejnosti uchýlí ke lži a budou předstírat zranění či nemoc toho svého reprezentanta, který by měl nastoupit proti soupeři z Izraele. Dělali to tak v minulosti a téhož simulantství (které se ovšem těžko dokazuje) jsme byli svědky v Singapuru v případě Soleimaniho. Jsou si totiž dobře vědomi postihu, který by musel následovat, kdyby oficiálně přiznali, že s Izraelci odmítají soupeřit z politických důvodů.

 

Proto  visela ve vzduchu otázka, s jakou výmluvou by přišli, kdyby je basketbalový pavouk svedl na jednu palubovku s Izraelci. Že by náhle onemocněl celý tým? Anebo by si vymysleli zdravotní problém jen u dvou borců? To by při počtu hráčů v poli (3) a velikosti basketbalové výpravy (4 – Mošajechi, Ojaghi, Sedighi  a Zangeneh) jako důvod samozřejmě stačilo.

 

 

mající štěstí

Íránský basketbalový tým byl v základní části nasazen do skupiny B, kde měl samé „hratelné“ soupeře. Porazil Egypt a Panamu, podlehl Litvě a Argentině a získal tak čtyři body. Stejný počet bodů měly i Litva s Egyptem (první ve skupině se umístila Argentina s body osmi), a tak o pozici na 2. až 4. příčce rozhodovala bodová diference. Íránci ji měli nulovou (skóre 75:75) a skončili tak na čtvrtém místě. Dál budou účinkovat ve skupině o 9. až 16. místo, kde jejich soupeřem v této play off fázi turnaje bude „hratelný“ (a s ohledem na lednové hysterické protiizraelské demonstrace v době, kdy na Novém Zélandu účinkovala v turnaji WTA izraelská tenisová jednička Šahar Peerová také spřátelený) Nový Zéland.

 

On by ale byl přijatelný jakýkoli soupeř. Hlavně, že jím nebude celek reprezentující Stát Izrael (který podle názoru teheránského prezidenta Ahmadínežáda nemá na mapě světa co pohledávat – ano, i takové země jsou členy mezinárodního olympijského hnutí).

 

Izraelcům přisoudil basketbalový osud skupinu C. V té dopadli podobně jako Íránci – dva soupeře porazili (domácí Singapur a Turecko – také důvod k další protiizraelské hysterii v Instanbulu a Ankaře), dvěma podlehli (USA, jež skupinu vyhrály, a Středoafrické republice), vybojovali čtyři body, ovšem díky lepší bodové diferenci (skóre 96:85) skončili druzí a postoupili do čtvrtfinále.

 

Pokud tou dobou seizmická stanice CHTO v thajském Chiang Mai zaznamenala výchylku, nebyly to podmořské otřesy. To jen Íráncům v Singapuru spadl kámen ze srdce, že nemusejí řešit dilema, na co se zase vymluvit, aby se vyhnuli utkání s izraelskými basketbalisty.

 

A pak že Alláh není veliký ...

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00