Zemřel Jisrael Tal

středa 8. září 2010 15:36

... Jisrael Tal. 1924 - 2010

•  Krátce před odjezdem na ruzyňské letiště, odkud se vypravím k sinajským břehům Rudého moře, musím alespoň několika slovy vzdát poctu muži, který tak hodně znamenal pro Obranné vojsko Izraele, zejména pro jeho obrněné sbory a tankové jednotky.

Ve středu 8. 9. 2010 přišla z Rechovotu smutná zpráva, že v tamní Kaplanově nemocnici zemřel generál Jisrael Tal. Otec Merkavy, jednoho z nejlepších tanků moderní doby.

 

Psal jsem o generálu Talovi na tomto blogu vlastně nedávno – v pátém díle seriálu Latrun objektivem Lumíra Hanuše. Často jsem na něj při vytváření této části cyklu myslel. Jak se mu asi daří, ptal jsem se sám sebe. Vždyť prochází obdobím hodně požehnaného věku.

 

Netušíc, že zanedlouho budu psát tuto letmou, ale upřímnou vzpomínku.

 

Jisrael Tal patřil k velitelům, na které musí být právem hrdý každý, kdo sympatizuje se vším, co v širším slova smyslu symbolizuje slovní spojení moderní Izrael. Také jeho zásluhou novodobý židovský stát, tváří v tvář bezbřehé arabské nenávisti, ubránil svoji existenci.

 

Bylo mu 86 let. Pohřben do posvátné půdy země, po níž byl pojmenován i on, bude v neděli 12. 8. 2010.

 

Čest jeho památce!

 

 

Máte-li zájem, můžete se k pátému dílu výše zmíněného seriálu vrátit kliknutím SEM. Děkuji vám.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00