Pohledy a postřehy: Taba 2010 (I)

čtvrtek 30. září 2010 17:46

•  "Proč právě do Taby? Vždyť tam kromě hotelu a pláže nic není." Tak reagovali mnozí známí, když se dozvěděli, že v rámci zářijového prodloužení léta uvažujeme o této destinaci na Sinajském poloostrově. Odradit nás se jim ale nepodařilo. Skoro by se chtělo říci: Do Taby jedeme právě proto. Sami se přesvědčit, jak to tam vypadá. A jestli nevalná pověst místa, kde „nic není“ bude korespondovat s naší zkušeností.

Ještě na ruzyňském letišti nám asi sedmnáctiletá dívčina, která byla loni ve stejném hotelu, do něhož jsme mířili my, na otázku, jaké to tam je, odvětila: „Záleží, jaké máte nároky.“

 

Vlastně žádné,“ upřesnil jsem.

 

Tak to se vám tam bude libit,“ doplnila.

 

Žádné proto, neboť to, co chceme, tam je: teplý vzduch, azurové nebe, korálové moře plné života, jistota slunečného počasí.“

 

Navíc hned za hotelem hradba sinajských hor, které nám dopřejí nezapomenutelné obrazové zážitky.

 

Stejně jako v případě Šarm aš-Šajchu (turistické společnosti stále častěji použivají anglického přepisu Sharm el-Sheikh), je i Taba synonymem pro několik desítek kilometrů dlouhou plážovou destinaci. Patří-li k pojmu Šarm také Naama Bay, Shark´s Bay, Nabaq a další přilehlé lokality, pak pokud jde o Tabu, není v turistické hantýrce myšleno ono malé městečko na severním cípu Akabského zálivu, ale zhruba 100km lokalita sahající až k Nuweibě a zahrnující luxusní letovisko Taba Hights s přístavem, odkud turisté míří do jordánské Akaby, a dále do skalního města Petra.

 

Všechny tyto destinace mají jedno společné: letiště Taba International Airport. Leží na náhorní plošině v nadmořské výšce 736 metrů a od nejbližšího hotelu je vzdáleno nějakých 40 kilometrů. Před vrácením Egyptu po podepsání campdavidských mírových ujednání bylo součástí izraelské vojenské základny Ecion. Právě odtud startovaly v červnu 1981 izraelské stíhačky, jejichž úkolem bylo zlikvidovat irácký jaderný reaktor Osirak, čímž byly definitivně pohřbeny nukleární ambice bagdádského diktátora Saddáma Husajna.

 

Cesta z letiště k pobřeží přinesla první příjemné překvapení. Fantastický zážitek, kvůli kterému stálo za to do Taby cestovat: pohled na vycházejícím sluncem ozářené panorama pouštních hor.

Jízda tímto kaňonem, který mi zcela učaroval,  přinesla ale také negativní zážitek. Konflikt s egyptskou tajnou policií. O tom ale po úvodní kolekci snímků.

.

.

 

LN-BB-taba001.jpg

...  portrét prezidenta Mubaraka v hale tabského letiště

.

.

LN-BB-taba002.jpg

...  odpozorováno: příprava ke startu

.

.

LN-BB-taba003.jpg

... turisté pod křídlem boeingu. V pozadí budova tabského letiště

.

.

LN-BB-taba004.jpg

... cestou z letiště k pobřeží (I)

.

.

LN-BB-taba005.jpg

... cestou z letiště k pobřeží (II)

 

 

 

TABU V TABĚ

Krása kaňonu mě natolik uchvátila, že jsem v jednom kuse natáčel a téměř úplně zapomněl fotit. A co horšího, kameru jsem měl zapnutou i během příjezdu na kontrolní stanoviště před prvním hotelem (Sea Star), což samozřejmě neuniklo bdělému muži v civilu s pistolí na opasku. Okamžitě po zastavení autobusu do něj vstoupil a mířil ke mně. Dopustil jsem se totiž těžkého zločinu – kameroval jsem (aniž by to byl můj záměr)  „vojenské“ stanoviště a osoby v uniformách, což je v Egyptě zapovězeno. Snažil jsem se onomu bdělému strážci místních zákonů (dle delegátky šlo o tajného policistu) vysvětlit, že jsem nefilmoval check-point, ale překrásné sinajské hory a ukázal mu na displeji kamery, že tomu tak skutečně je. On ale trval na tom, ať kazetu přetočím dopředu. Oponoval jsem, že nic jiného než hory na ní není, on se však nedal odbýt a pohybem dlaně u vlastního krku mi naznačil, že bych o ten svůj mohl přijít.

 

Mezitím se v autobuse ozvali první odvážlivci s návrhem, ať nezdržuju a kazetu mu vydám, abychom mohli pokračovat v cestě – Češi vskutku dokážou našince v krizové situaci podržet, zejména ti, kteří přes okno autobusu také fotili, ale měli štěstí, že si jich onen důstojník nevšiml.

 

Hra na hledání zakázaných záběrů ještě chvíli pokračovala, policistovi jsem stále nabízel obrázky hor,  on ale chtěl vidět šot stanoviště. Od počátku bylo ovšem jasné, že tu bitvu vyhrát nemůžu a že autobus neodjede, dokud se celá záležitost nevyřeší. Když jsem tedy v promítání dospěl k místu, kde se objevilo kontrolní stanoviště, policista mi přikázal, abych těch několik sekund vymazal. Poté, co se přesvědčil, že tomu tak skutečně je, pustil autobus dál.

 

Poučení? Při příjezdu k čemukoli, co vzdáleně připomíná vojenský objekt, je nutné kameru či fotoaparát šikovně zamaskovat.

 

 


KOLIK JE HODIN?

Palubní monitory pro cestující v našem Boeingu 737-800 sice hlásily, že v Egyptě je oproti SELČ o hodinu více, ale nebylo tomu tak. V Tabě jsme přistáli kolem půl páté pražského, tedy cca v 5,30 údajného  místního času. Po půlhodinovém čekání ve frontě na odbavení ovšem hodiny v hale ukazovaly pět. Tak jak to vlastně je? Zeptal jsem se na to úředníka vydávajícího víza. Hbitě sáhl po mobilu a odvětil, že je skutečně pět hodin. Jak je to možné, když Egypt patří do časové zóny GMT + 2, zatímco ČR do zóny GMT + 1, což znamená, že v hostitelské zemi by mělo být vždy o hodinu víc, neboť i oni mají letní čas?

 

Důvodem je ramadán.

 

Během jeho trvání v Egyptě přechodně přestává platit čas letní a země se vrací k času standardnímu, který je shodný s naším. Proč? Řídí-li se muslimové „normálním“ časem, o hodinu dříve se stmívá a oni mohou o těch šedesát minut uspíšit konec celodenního půstu. Letos ramadán skončil 10. září a týž den začal platit opět letní čas. Písemné upozornění týkající se této změny v několika jazycích včetně češtiny našli turisté pod dveřmi svých pokojů – viz obrázek.

.

.

 

LN-BB-taba006.jpg

.

.

 

Poučení: Načasujete-li si dovolenou v arabských zemích tak, aby vyšla na konec ramadánu, musíte počítat s tím, že se v hotelu výrazně zvýší počet muslimských klientů z hostitelské země i okolních arabských států. Je tomu tak proto, že na závěr postního měsíce navazuje třídenní svátek Eid ul-Fitr spojený s hostinami, oslavami, návštěvami a rodinnými výlety. Náš hotel nebyl výjimkou. A protože shodou okolností  8. září začal židovský nový rok Roš Hašaná 5771, byly mezi hosty též rodiny z Izraele – Židé i Arabové.

 

Když jsem jednu takovou skupinu pozdravil na chodbě Šalom, dostalo se mi poučení: „No Shalom but Salam Aleykum.“ S dovětkem: „My jsme Arabové z Jeruzaléma.“

 

Po zjištění, že jsem z ČR následovalo  překvapení: ženám veskupině se rozzářil úsměv na tvářích, zvedly palec nahoru a daly mi nepokrytě najevo, že jako Číki – Čech jsem turista ze spřátelené země.

 

 

Fotokolekce 1 – Hotel

Ubytováni jsme byli v hotelu Sonesta Beach Resort, který patří k mezinárodnímu řetězci: hotely stejného jména najdeme v USA, v řadě zemí Jižní Ameriky a v Karibiku. A nové se stále budují. Například v roce 2012 bude otevřen další se 450 pokoji v sinajském Dahabu.

 

Nachází se v jižní části tabské riviéry. Cestou z letiště jsme nejprve zastavili v hotelu Sea Star, pak jsme minuli komplex Taba Hights, následovala Morgana, Radisson a Swiss Inn. Po zhruba hodině jízdy konečně cedule s vytouženým názvem. Pětihvězdičkový hotel (podle kvalifikace káhirského ministerstva turistiky, dle evropských měřítek má o hvězdičku méně) se 440 pokoji leží přímo u písečné pláže. Se službami jsme byli spokojeni, stejně  jako s večerní animační zábavou (kolem hotelu široko daleko kromě pouště opravdu nic není), a rovněž, byť s výhradami, se stravou. (Barmani v režimu all inclusive ve snaze chránit naše játra občas nápoje chemicky upravovali tak okatě, že mnoho nescházelo a choleričtější turisté byli s to chrstnout jim je do tváře. Nikoli nepochopitelně: zředit v pětatřicetistupňovém horku už tak teplé pivo vlažnou vodou a tvářit se, že jde o originál z lahve je na samé hranici únosnosti.)

 

 

Nákupní možnosti jsou omezené na několik hotelových obchůdků, kde je nutné smlouváním snížit cenu k nejnižšímu možnému minimu. Kdo se s tamní nabídkou nespokojí, musí se vydat osobním vozem turistické společnosti Abanoub do nejbližší civilizace. Tou je myšlena Nuweiba, středisko Taba Heights nebo vzdálenější Dahab.

 

 

LN-BB-taba013.jpg

... logo s názvem hotelu

.

.

 

LN-BB-taba014.jpg

... příchod k recepci

.

.

LN-BB-taba008.jpg

... pohled na severní křídlo komplexu z hotelové terasy

.

.

LN-BB-taba007.jpg

... výhled z okna jedné z restaurací přes terasy na hladinu Akabského zálivu

.

.

LN-BB-taba012.jpg

... tradiční výzdoba před egyptskými hotely. Zde vlajky (zleva) EU, Ruska, hostitelské země, hotelu a britský Union Jack.  Nevlály přes noc, večer je zaměstnanci poctivě svinovali a ráno zase vztyčovali. V popředí autor blogu.

.

.

LN-BB-taba020.jpg

... pohled na hotel Sonesta z výšky nějakých 50 cm nad mořem. Hory nad komplexem byly jedním z důvodů, proč jsme při odjezdu shodně konstatovali: stálo to za to!

.

.

LN-BB-taba009.jpg

...  dětský koutek zvaný Miniclub pod terasou hlavní restaurace Palmira

.

.

LN-BB-taba010.jpg

... reliéfové provedení fasády rybího restaurantu Blue Fish. Nepatřila do stravování all inclusive (AI). Její existence byla odpovědí na otázku, proč je jídelníčku AI tak málo ryb, když je jich všude plno.

.

.

LN-BB-taba011.jpg

... hotelový chodník v mozaikovém provedení. Nádhera!

.

.

LN-BB-taba016.jpg

... to není vstup do staroegyptské hrobky, ale na hotelovou diskotéku. Měli jsme ji přímo proti našemu pokoji, takže noční muziky jsme si užili dosyta.

.

.

LN-BB-taba017.jpg

...  sinajský paradox. Bronzová evropská žena (paní Stejskalová) a sněhobílý egyptský strážce diskosálu.

.

.

LN-BB-taba018.jpg

... večer před vchodem do hotelu. Za obloukovými okny několik místních obchůdků. V popředí Abanoub Limousine připravená odvézt vás za 6 USD na osobu  do Nuweiby, za sedm do Taba Heights a za patnáct do Dahabu. Podmínkou je vytvoření alespoň tříčlenné skupiny.

.

.

LN-BB-taba019.jpg

... romantické cesta k hotelovému check-pointu na pozadí obrysu hor vykresleného zapadajícím sluncem

 

 

 

 

Fotokolekce 2 – Pláž, moře, hory


 

LN-BB-taba022.jpg

...  zdánlivě nenápadná boudička, ale vzhledem k teplotám vzduchu  trvale nad 30 stupňů klíčové místo: plážový bar.  Před sedmou ráno osiřelý, od desáté dopolední do večera v plné permanenci.  Turistům z Čech nabízeli neuveřitelnou podívanou všudypřítomní Rusové, když si do už tak slabého piva přidávali kostky ledu.

.

.

LN-BB-taba021.jpg

... pohled od středu pláže k severu. Vzdálenost od hotelu v desítkách metrů, vstup do vody na místě vymezeném  pro plavání písčitý.

.

.

 

LN-BB-taba023.jpg

... pohled od středu pláže k jihu. V září je v této oblasti větrno, což vytváří mírné vlny. Dle vlaječky na stanovišti plavčíka, kterého jsme nikdy nespatřili, převažuje severovýchodní proudění. Většinou osvěžující, ovšem v podvečer foukal z pouště teplý vzduch vytvářející pocit zapnutého fénu.

.

.

LN-BB-taba024.jpg

...  snímek severní části zátoky pořízený z hotelové terasy. Podél pobřeží vede silnice z Nuweiby do Taby a dále do izraelského Eilatu, před Tabou s odbočkou do hor na tamní mezinárodní letiště.

.

.

LN-BB-taba025.jpg

... písečný vstup do vody mezi bójkami. Teplota moře meřená u sedmé bójky vlevo se přes den pohybovala mezi 29,5 - 30,5 st. Pouze po ránu, kdy se zdála ukrutně studená, měla 27°C.

.

.

LN-BB-taba028.jpg

... pobřeží Saúdské Arábie, od sinajského břehu vzdálené nějakých 18 kilometrů.  Většinou bylo skryté za oparem, lepší obrázek se naskýtal při západu slunce.

.

.

LN-BB-taba030.jpg

... ranní odliv obnažil superjemný písek

.

.

LN-BB-taba029.jpg

... atmosféra pouštního klidu před východem slunce.  Je půl sedmé místního letního času, počáteční teplota vzduchu 29 stupňů. Pak už bude až do večera jen stoupat.

.

.

LN-BB-taba034.jpg

... velké téma všech fotografů - východ slunce. Nasnímat jej můžeme na tisíc způsobů. Zde zlatý kotouč nad koulí promenádní lampy. Předěl tvoří vrchol skal Saúdské Arábie.

.

.

LN-BB-taba032.jpg

... východ slunce za slunečníkem. Obojí tvoří v sinajské výhni nerozlučnou dvojici. Získat dobrou strategickou pozici slunečníku s lehátky -  to znamená blízko plážového baru a sprchového koutu (šetřit je třeba každý krok) - znamenalo vstávat  tak brzy, abyste byli na pláži kolem půl sedmé.  Kdo si přispal,  okusil  pravý význam pořekadla "kdo pozdě chodí ... "

.

.

LN-BB-taba031.jpg

... sotva se slunce vyklubovalo nad saúdskoarabské pouštní skály, na pár minut se  sinajské hory a celé okolí vnořilo do tohoto měděného hávu

.

.

LN-BB-taba035.jpg

... muslimky v Rudém moři. Ve stejném úboru vstupovaly i do hotelového bazénu.

.

.

LN-BB-taba033.jpg

... příjemný zpestřením pro objektiv videokamery byl tento kitesurfař. Díky silnému větru nalezl v této lokalitě ideální podmínky.

.

.

LN-BB-taba036.jpg

... to pro tohoto beduínskéhop rybáře znamená Rudé moře nikoli zábavu, ale povinnost. Každý den brzy ráno, ještě před východem slunce, se takto brodil ke svému člunu, na němž pak trávil čas do večerních hodin. Mezitím ženská část beduínské komunity rozložila na písku  zboží a lákala na něj hotelové turisty, jak ostatně uvidíme v další části tohoto příspěvku.

 

 

 

Fotokolekce 3 – Lidé

 

 

LN-BB-taba040.jpg

... žena - beduínka. Odchází z "tržiště na písku" (viz níže) směrem k příbytku, kterým byl jeden z rozestavěných hotelů. V okolí Sonesty jich je celá řada. Až budou dokončeny, nebude od věci znovu se do této části Sinaje vrátit.

.

.

LN-BB-taba048.jpg

... beduínské tržiště na písku (I)

.

.

LN-BB-taba049.jpg

... beduínské tržiště na písku (II). Právě zde jsme se dozvěděli, jak jednoduše je možné upravit velikost prodávaného oděvu. Jedna evropská turistka si vybrala model, který nebyl k mání v její velikosti (XL); beduínka nabízela pouze velikost L. Obě  ženy se domluvily, že se pozítří sejdou  a beduínka do té doby požadovanou velikost obstará. Když se ve smluveném čase znovu setkaly, Evropanka se nestačila divit. Byly ji nabídnuty tytéž šaty jako předevčírem: pouze s tím rozdílem, že k vytištěnému písmenu L na značce oděvu bylo červenou propisovací tužkou ručně připsáno X. A velikost XL byla na světě ...

.

.

LN-BB-taba042.jpg

... beduínka Sára - s kšiltovkou nizozemské letecké společnosti KLM

.

.

LN-BB-taba037.jpg

... beduínka Nadja

.

.

LN-BB-taba039.jpg

... beduínka Džamila

.

.

LN-BB-taba047.jpg

... beduínka s dolarovou bankovkou - cílem veškerého obchodního snažení. Stejně ochotně přijímají i eura, rovněž v papírové podobě. O mince velký zájem nemají. Tvrdí, že v bance jim je na výměnu nevezmou.

.

LN-BB-taba044.jpg

... u hotelového výčepu. Setkání dvou světů, dvou kultur, dvojího stylu oblékání.

.

.

LN-BB-taba046.jpg

... nepraktické. Leč proti gustu žádný dišputát.

.

.

LN-BB-taba043.jpg

... kde se vzal, tu se vzal, mezi obsluhujícím personálem se objevil venezuelský prezident Hugo Chávez.  Nebo jeho dvojník vystupující pod jménem Mohamed ...

.

.

LN-BB-taba045.jpg

... místní zpěvák, jeden z těch, kdo se starali o hotelovou zábavu.  V pozadí s šátkem jeho manželka. Během dvouhodinového vystoupení seděla způsobně v ústraní, odkud sledovala rej na tanečním parketu.

.

.

LN-BB-taba041.jpg

... kromě turistické policie se o ochranu objektů, pláží a  promenád starají tito muži z bezpečnostní agentury Pioneer Security Services. Zde autor blogu s Husajnem, který hlídkoval na vjezdu do obytné čtvrti, v níž žijí manažeři a zaměstnanci hotelu.

.

.

LN-BB-taba050.jpg

... jedna z animátorek. Muži obdivovali její útlý pas a grácii, s níž se pohybovala na parketu i mimo něj.

.

.

LN-BB-taba051.jpg

... nejen chytat bronz a obdivovat podvodní akvárium lze u Rudého moře. Další možností je hrát plážový pétanque.

 

 

 

ROZHLAS A TELEVIZE

Máte-li sebou mobil s FM rádiem, můžete využít nekonečného lenošení pod slunečníkem k lovení místních stanic. A udělat si z toho test úspěšnosti, nakolik budete schopni místní vysílače identifikovat. Mně se jich v pásmu velmi krátkých vln podařilo zachytit sedm, ovšem určit původ pouze u několika z nich.

 

Všechny stanice vysílaly v arabštině, avšak jen část z nich   čas od času uvedla  název a místo, odkud vysílají.

 

Zde je jejich přehled:

 

  • 88,4 MHz … Rozhlas Saúdské Arábie, Rijád

  • 91,1MHz … non stop hudební vysílání, bez identifikace

  • 92,6 MHz … blíže neurčená egyptská stanice

  • 94,7 MHz … non stop zpěv muezzina, bez identifikace, pravděpodobně Radio Holy Koran

  • 99,1 MHz … Egyptský rozhlas, Káhira

  • 105,1 MHz … Rozhlas Saúdské Arábie z Džiddy

 

 

Televizor na hotelovém pokoji nabízel dvě desítky satelitních kanálů, z toho jeden dětský (Spacetoon TV), několik egyptských či středovýchodních v arabštině, překvapivě na dvou kanálech dva izraelské programy – střídavě IBA a vzdělávací 23tv, dále anglicky vysílající „Program 2“ s arabskými titulky (nabízel trvale filmy), kanál Fox Movies, maďarskou TV Duna, nizozemsko-belgickou BVN, Deutsche Welle Arabia s arabskými titulky, v ruštině Planetu RTR a 1. program Ruské TV, stanici TV Polonia v polštině, francouzsko-německou ARTE, arabskou verzi MTV, italský třetí program RAI 3, zpravodajskou Al Džazíru i její sportovní kanál a konečně BBC World News. Jak je obvyklé v jiných sinajských hotelech, ačkoli Češi patří k pravidelné a relativně početné klientele, žadný český TV jsme v  nabídce nenašli.

 

 

PLÁŽOVÁ DEBATA: VÍZA NA SINAJ

Češi proberou s Čechy pod slunečníky z palmových ratolestí ledacos, a tak přišla řeč také na víza. Kdosi rozšířil  informaci, že na Sinaj nejsou zapotřebí, neboť - a to už je jako z Rádia Jerevan - pobřežní oblast kolem Taby a dále k jihu patří Izraeli a Egypt ji má pouze v pronájmu. Když jsem tuto pohádku tlumočil naší delegátce, měl jsem pocit, že se dlouho tak nepobavila. Tedy pokud jde o ten pronájem, což je samozřejmě nesmysl.

S vízy se to má tak: ačkoli pro české občany platí při cestách do Egypta vízová povinnost, na Sinajském poloostrově lze uplatnit výjimku z tohoto pravidla. U pasové kontroly na letišti v Šarmu i v Tabě stačí říci "Sinai Only" - a do pasu dostanete razítko opravňující vás k cca dvoutýdennímu pobytu na poloostrově. Nikoli ovšem k cestě do Káhiry a na africké území Egypta vůbec; problém by mohl nastat také při některých výletech např. pozemní cestou do rezervace Ras Muhammad.

V čem je tedy problém? Resp. proč cestovní kanceláře na zaplacení víza trvají a o možnosti vízum neplatit nehovoří?  Na tuto otázku mi odpověděla naše delegátka zhruba takto: Nejbližší lepší nemocnice je v Káhiře. Ona sama zažila situaci, kdy  v hotelové recepci umíral člověk s infarktem a Egypťany ze všeho nejvíc zajímalo, jestli má vízum. Můj osobní závěr? Vízum stojí 15 + 2 dolary na osobu. Zájezd zaokrouhleně  tisíc dolarů. Tak  proč tolik povyku kvůli sedmácti dolarům? Vždyť o tom, že je rozumné zaplatit si pojištění přece také nikdo nepochybuje, třebaže většině turistů se na dovolené nikdy pojistná událost nepřihodila.

.

.

 

DOKONČENÍ FOTOCYKLU NAJDETE ZDE

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00