Jemenská provokace na šachové olympiádě

sobota 25. září 2010 23:55

•  V ruském městě Chanty – Mansijsk ležícím na jihozápadě Sibiře se koná v pořadí 39. šachová olympiáda, tedy jakési mistrovství světa šachových družstev v kategoriích Open (mužská kategorie s možností účasti žen) a Women (ryze ženská kategorie).  Klání bylo zahájeno 20. září a skončí 3. října. Protože akce se zúčastní jak Izrael, tak řada muslimských zemí, bylo jen otázkou času, kdy dojde k provokaci v podobě odmítnutí některé z muslimských reprezentací usednout k šachovnicím, na jejichž opačném konci budou sedět hráči Izraele.

V minulosti  byl strůjcem  podobných excesů Írán – viz několik článků na toto téma na tomto blogu -, tentokrát los určil, že aktérem antiizraelské provokace bude výprava Jemenu. Její šachisté Al-Hadarani, Al Kudajmi, Abdul a Al-Zendani se měli v prvním kole utkat s izraelským kvartetem Sutovski, Smirin, Rodštejn a Michalevski.

 

Měli, ale neutkali, protože k šachovému měření sil odmítli nastoupit. A protože se nemohli uchýlit k triku, který obvykle používají v podobných případech Íránci (náhle onemocnění závodníka),  nezbylo jim než říci pravdu:  na šachové olympiádě dostala před královskou hrou přednost politika. Přesněji politikaření.

 

Podle listu Jerusalem Post Jemenci oficiálně prohlásili, že odmítají cokoli, co by připomínalo normální vztahy a kontakty s Izraelem, aby tak demonstrovali svoji solidaritu s Palestinci. Vzhledem k tomu, že nejvyšší představitelé Izraele a palestinské autonomie spolu oficiálně jednají, naposledy před pár dny v sinajském Šarm aš-Šajchu,  nejde z jejich strany o nic jiného než o trapnou  snahu být „papežštější než papež“.

 

Rozumí se samo sebou, že jemenská výprava byla v prvním kole diskvalifikována: Izraelci z něj odešli bez boje s technickým vítězstvím 4:0.  K pobavení byla reakce jemenského náměstka ministra sportu Muamara al-Ariamiho, který označil automatické vítězství, které bylo přiřčeno Izraeli,  jako „židovský trik, jehož cílem je zničit dobré jméno Jemenu a jemenského sportu“. Podle jeho slov jemenský šachový tým dostál své odpovědnosti.

 

Vskutku: některá vyjádření přicházející z arabského světa jsou stejně nepochopitelná jako nekomentovatelná.

 

A tak nezbývá než vyjádřit jiný druh solidarity. Nikoli „s Palestinci“, ale s šéfem Izraelské šachové federace Avisem Bušinským.  Ten v dopise představitelům světového šachu napsal, že Jemenci by měli být z dalšího účinkování na olympiádě vyloučeni, protože nepřijeli hrát šachy, ale politiku.

 

Dovětek: dokud  top činovníci světového sportu nenajdou odvahu a nezačnou delegace, které se dopouštějí podobných protiizraelských provokací, nemilosrdně ze sportovních  podniků vylučovat, žádoucí nápravy se nedočkáme.  A to je špatně – protože tolerování antiizraelského dopingu je srovnatelné s tolerancí dopingu chemického.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00