Pohledy a postřehy: Taba 2010 (II)

čtvrtek 30. září 2010 17:47

Dokončení fotocyklu, jehož předchozí díl najdete ZDE.

Fotokolekce 4 – Fauna

Jsou obrázky, které – až na výjimky – nepotřebují komentář či popisek. Například svět pod hladinou Rudého moře. K němu jsem přidal několik záběrů z pobřeží, kde ovšem zvířat bylo nesrovnatelně méně. A některá mi, na rozdíl od těch v Akabském zálivu, připadla o poznání nebezpečnější …

.

.

LN-BB-taba052.jpg

.

.

LN-BB-taba053.jpg

.

.

LN-BB-taba054.jpg

.

.

LN-BB-taba055.jpg

... a pak že se zlatá rybka vyskytuje jenom v pohádkách a vtipech

.

.

LN-BB-taba056.jpg

.

.

LN-BB-taba057.jpg

.

.

LN-BB-taba058.jpg

.

.

LN-BB-taba059.jpg

.

.

LN-BB-taba060.jpg

.

.

LN-BB-taba061.jpg

.

.

LN-BB-taba062.jpg

.

.

LN-BB-taba063.jpg

.

.

LN-BB-taba064.jpg

.

.

LN-BB-taba065.jpg

.

.

LN-BB-taba066.jpg

.

.

LN-BB-taba067.jpg

.

.

LN-BB-taba068.jpg

... jeden ze sinajských  potulných  psů.  Setkali jsme se brzy ráno při mé pochůzce po pláži. Naštěstí mi nevěnoval sebemenší pozornost.

.

.

LN-BB-taba069.jpg

... na rozdíl od tohoto "přítele" člověka, který se za mnou sápal, když jsem z moře fotografoval hotelový záliv. Podobné situace nepatří k mým šálkům čaje, neboť zvířata jsou pro mě velkou neznámou; nikdy si nejsem jist, co mají za lubem. Na nějaké vrtění ocasem, jsme-li široko daleko pouze sami dva, příliš nevěřím, a tak jsem si vzpomněl na radu jednoho kynologa. Chceš-li zahnat psa, musíš mu ukázat zuby (máš-li je sebou). Zařídil jsem se podle této instrukce, k tomu přidal  nelidské zvuky a začal máchat pažemi jako předpotopní obluda. Chudák pes!  Něco takového v životě  nespatřil a já zase nikdy předtím neviděl psa tak rychle prchat do bezpečí. Dopadlo to dobře, ovšem z mého plánu projít několikakilometrový záliv ve směru, odkud pes přiběhl,  definitivně sešlo.

.

.

LN-BB-taba070.jpg

.

.

LN-BB-taba071.jpg

.

.

LN-BB-taba072.jpg

.

.

LN-BB-taba073.jpg

.

.

LN-BB-taba074.jpg

.

.

LN-BB-taba075.jpg

.

.

LN-BB-taba076.jpg

.

.

LN-BB-taba077.jpg

... někdy i korál vypadá na první pohled jako ryba

.

.

 

Závěrečná fotokolekce – Mix

.

.

LN-BB-taba102.jpg

... je-li člověk sám na břehu, může zapět z plna hrdla: "Slunce dál vychází nad Arábií ..."

.

.

LN-BB-taba101.jpg

... Luna na sinajském nebi

.

.

LN-BB-taba098.jpg

... jedna z upoutávek ve výloze hotelového obchodu.  Dlužno dodat, že k našemu  překvapení hovořili prodejci relativně dobře jazykem, který bychom mohli nazvat Basic Czech - základní češtinou.  Chovali se nadto velice přátelsky, což poněkud znesnadňovalo tvrdé smlouvání.  Super ceny? Ano, pokud jste je dokázali patřičně snížit (ne jako Rusové, kteří zaplatí, kolik se jim řekne, čímž orientální dohadování značně znehodnocují). A kvalita zboží? Viz další snímek.

.

.

LN-BB-taba099.jpg

... takto dopadl ručník zakoupený po složité transakci (prodejce Izák se sveřepě snažil udat  celou kolekci tvořenou čtyřmi  různobarevnými kusy, ale žena potřebovala naštěstí pouze tento odstín ) po prvním vyprání. Bohužel až doma, tři tisíce kilometrů daleko.

.

.

LN-BB-taba097.jpg

... chevrolet právě přivezl zásilku balené pité vody. Ta, která teče z kohoutků veřejné vodovodní sítě, pitná není. Balená voda není určená pouze k pití, ale také k výrobě ledu a mytí nádobí.

.

.

LN-BB-taba096.jpg

... sinajská pouštní architektura. V harmonii s pískem, kamenem a skalami.

.

.

LN-BB-taba095.jpg

... obraz nad hotelovým lůžkem

.

.

LN-BB-taba094.jpg

... také v Egyptě mají výtahy Schindler. Jedna kabina uveze 13 osob a stejně jako u nás se v jejím prostoru nekouří. Kromě toho se nedoporučují projevy intimní náklonnosti. Jednou, když s námi jel zaměstnanec hotelu, se ke mně žena přitulila, položila mi hlavu na rameno  a slastně zavřela oči.  Egypťan je naopak vytřeštil a se zděšením ve tváři se zeptal: "Is she OK?" (Je v pořádku?).  Usoudil, že maželce se udělalo šoufl a každou chvíli se odporoučí na podlahu.  Ujistil jsem ho, že všechno je OK. A manželku poučil, ať projevy lásky odlouží do soukromí a zbytečně neděsí domorodé obyvatelstvo.

.

.

LN-BB-taba093.jpg

... obrázek, který je na Sinaji k vidění jen výjimečně. V noci se zatáhlo a ráno slunce prosvítalo z mraků. Obloha vypadala hrozivě, ale obavy byly zbytečné. Nejenže nespadla ani kapka, ale v poledne už bylo vše takové jako obvykle: modré nebe a žhnoucí kotouč.

.

.

LN-BB-taba092.jpg

...  improvizované fotbalové hřiště na břehu Akabského zálivu. Kopaná patří v Egyptě k populárním sportům, země letos 31. 1. (2010) vyhrála Pohár afrických národů, když ve finále porazila Ghanu 1:0. Vítězný gól vstřelil  Mohamed Nagy Ismail Asl alias Gedo, v současné době hráč Al-Ahly Káhira, úřadujícího mistra egyptské Premier League. Tato nejvyšší domácí liga sestává z 16 týmů, ovšem ani jeden klub nesídlí na Sinaji.

.

.

LN-BB-taba091.jpg

... beduínka na cestě pod rozestavěným kolosem dalšího hotelového komplexu

.

.

LN-BB-taba090.jpg

... stopy v písku. Vlevo mladého velblouda, vpravo dospělého muže(č. 8/42).

.

.

LN-BB-taba089.jpg

...  lasturový "čtyřprsťák"

.

.

LN-BB-taba085.jpg

... zde a na dalších třech snímcích táboření po sinajsku: Moon Land Camp. Má-li název přeneseném významu znamenat táboření v měsiční krajině, můžeme jeho autorovi blahopřát.

.

.

LN-BB-taba086.jpg

... táborová ohrada

.

.

LN-BB-taba087.jpg

... táborový přístřešek

.

.

LN-BB-taba088.jpg

... táborové ohniště

.

.

LN-BB-taba084.jpg

... botanici to samozřejmě vědí a my ostatní můžeme jen žasnou: z čeho ty keře vlastmně žijí?

.

.

LN-BB-taba082.jpg

...  kitesurfing - nikoli padák, ale tažný drak

.

.

LN-BB-taba083.jpg

... kitesurfing - prkno neboli kiteboard

.

.

LN-BB-taba081.jpg

... užitečná pomůcka pro cesty k jižním mořím. Teploměr do vody, kterým se měří teplota ve vaničce pro nejmenší. Váží pár gramů, mnoho místa v kufru nezabere - a přitom máte trvalý přehled o teplotě vzduchu i  pod hladinou. Zde ukazuje ve stínu na pláží odpoledne v polovině září 34°C, v bezvětří na terase se vyšplhal ke čtyřicítce. Jediná podmínka: je do padesáti stupňů, proto nikdy nesmí zůstat ležet na slunci.

.

.

LN-BB-taba100.jpg

... všechno krásné jednou skončí, a tak tu máme poslední záběr Akabského zálivu.  Bylo už dost šero, když jsem se vrátil ze závěrečného šnorchlování. Příroda mi přála: obvykle silný vítr zázračně ustal, navíc byl příliv a já si mohl v klidném moří dosyta vychutnat to, kvůli čemu do těchto končin tak rádi jezdíme. Nefalšované obří akvárium. Zvolna plavete mezi korály a  stáváte se součástí  fantastického světa. Je to jako v pohádce. Tento poslední večer, kdy jsem se loučil s Rudým mořem, patřil k nezapomenutelným a nejpůsobivějším okamžikům mého života. Slunce bylo dávno za ztemnělými horami, jejichž magická síla je jedním z důvodů, proč Sinaj tolik miluji. Mezitím se v Praze chystal k letu jeden z boeingů, aby nás časně ráno odvezl z toho pozemského i podmořského ráje. Zůstanou jen vzpomínky a tento fotoblog ...

.

.

LN-BB-taba079.jpg

... je po všem. Letadlo nabírá výšku a směr na severozápad - řecké ostrovy, Bělehrad, Vídeň a Prahu. Vzdálenost necelé tři tisíce kilometrů, délka letu: v Tabě se dal stroj do pohybu v 6:28 SELČ, na Ruzyni se dotkl podvozek země v 10:20 SELČ. Tedy necelé čtyři hodiny.

.

.

LN-BB-taba080.jpg

... palubní monitor hlásí, že se nacházíme nad ostrovem Rhodos. Máme za sebou úspěšný přelet Středozemního moře. Brzy se dostaneme nad pevninu, jež je díky praotci Čechovi naším údělem.

.

.

LN-BB-taba078.jpg

... Maďaři jsou také vnitrozemských státem, ale mají alespoň Balaton.  Takto vypadá z výšky 10 tisíc metrů, vlevo je zřetelný poloostrov Tihany.

.

.

LN-BB-taba103.jpg

... závěrem malá sebepropagace.  Pan a paní Stejskalovi v hotelové hale. Za foto vděčíme našim novým, skvělým přátelům z Rakovníka, Janě a Jirkovi. Někdy se musí  člověk vypravit až pod 30. rovnoběžku, aby natrefil na dobré Čechy ...

.

.

 

Zhodnocení

aneb odpověď na otázku, jestli vadí, že v Tabě kromě hotelu „nic není“. Upřímně: nevadí ani v nejmenším. Ba co víc, nevadilo by nám ani na stejné místo se ještě jednou vrátit. Líbilo se nám tam. Opravdu moc.

.

.

 

PÁR TELEGRAFICKÝCH POSTŘEHŮ NAVÍC

 

Proč jezdí Izraelci na Sinaj, když mají svá vlastní luxusní letoviska u Středozemního moře a rudomořský Ejlat? Delegátka: Je to pro ně o dvě třetiny levnější. ● U lékaře s průjmem: injekce, krabička antinalu a streptoquinu, díky pojištění vše na místě zdarma, pouze bylo nutné vyplnit dva formuláře. ● Ne všichni Egypťané jsou muslimové. Prodejce Izák a masér Michael se hrdě hlásili k tomu, že jsou ortodoxní křesťané, což dokázali také tím, že měli na krku řetízek s křížkem. ● Delegátka: Při výletech do Izraele je třeba se vyvarovat tří mezinárodně srozumitelných slov: terorista, idiot a bomba. Věta v češtině během policejní kontroly „Ten idiot si snad myslí, že jsem terorista a mám v batohu bombu,“ se nedoporučuje. ● Odpozorováno: U dvou PC v hotelovém internetovém koutku seděli odděleně arabský chlapec (asi 5 let) a dívenka (tak o rok dva starší). Když chlapec dokončil webovou relaci, zřítil se z PC stoličky, ale naštěstí se mu nic nestalo. Dívka z ní normálně slezla, ale při sledování nebohého chlapce couvala a praštila se o hranu podstavce, na němž stál monitor. A kdo myslíte, že dostal pár facek? Dívenka – od onoho nešikovného kluka. Zcela v duchu tradiční islámské úcty k ženám. ● Delegátka v úterý 14. 9. 2010: „V Šarmu se koná mezinárodní konference, na check-pointech jsou důslednější kontroly, kdybych se zdržela, mějte trpělivost.“ Byla toho pak plná televize. V komplexu Maritime Golf & Resort jednal izraelský premiér Benjamin Netanjahu s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. ● Při večerním odchodu z areálu hotelu bylo nutné se na „vojenském“ stanovišti zapsat – jméno a číslo pokoje. Tomu lze rozumět. Když jsem se ale po zhruba půlhodině vrátil a hlásil příchod, nikoho z uniformovaných mužů na strážním stanovišti to nezajímalo. ● Arabský a izraelský fotbal. K vidění byl obojí na televizních kanálech katarské a izraelské TV. Konkrétně nejvyšší katarskou soutěž Qatar Stars League (týmy nebyly k identifikování) a dohrávku 3. kola první izraelské ligy mezi Hapoelem Beerševa a Maccabi Haifou (1:1). Rozdíl? Izraelci hrají techničtěji (proto také účinkují v klubových soutěžích UEFA), ale agresivněji a více faulují. Katarští hráči předvádějí občas na hřišti neuvěřitelně komické kousky, ale jejich hra se mi jevila čistější a ohleduplnější. ● Nezávislý postřeh: Když mě jeden z animátorů lákal na povyražení – jizdu na čtyřkolce po poušti, poradil jsem mu: „Nabídni to Rusům, je jich tu plná pláž.“ Odmítl s jasným gestem: poklepal si na čelo a pravil: „Moc pijou a pak neumějí řídit.“ ●

.

.

 

PŘEDCHOZÍ  DIL FOTOCYKLU NAJDETE ZDE

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00