Karlovarské povolební postřehy

neděle 17. říjen 2010 13:15

•  Nezajímá mě příliš, co říkají politici, ani komentáře analytiků. Nevěnuji přehnanou pozornost titulkům na zpravodajských serverech. Zajímají mě na prvním místě – čísla. Neboť volby, jakékoliv, jsou především „o nich“.

Jaká čísla tedy přinesly volby do zastupitelstva karlovarského magistrátu, v němž je místo pro 38 komunálních politiků? Vezměme to partaj po partaji, uskupení po uskupení a přidejme pozici nezávislých.

 

Ztráta etablovaných stran

 

ODS

V dosavadním zastupitelstvu nejsilnější strana. Měla 12 zastupitelů včetně primátora města. Nově bude mít pouze sedm mandátů. Ze stávající sestavy se na magistrát vrátí čtyři politici (Hauptmann, Brdlík, Donth, Hůrka), které doplní tři nové tváře: Patáková, Balcar, Bursík.

 

ČSSD

V minulém období s devíti místy druhá nejsilnější formace. S občanskými demokraty mají mnoho podobného. Ztrátu voličské přízně a v novém zastupitelstvu stejný počet křesel – sedm. Z nich čtyři patří „staré gardě“ (z hlediska dosavadního složení městského parlamentu: Petříková, Wernerová, Hybner, Fiala), a tři novým (případně z pohledu celkového působení v komunální politice staronovým) tvářím: Smutný, Janisch, Ullisch.

 

KSČM

Podle počtu zastupitelů do voleb třetí nejsilnější frakce. Také ona oslabila. Z pěti na čtyři poslance. Ke starým tvářím (Borka, Murčo, Musil) přibyde jedna nová politička – Bartůňková.

 

Větší a menší vítězové

 

Karlovarská občanská alternativa (KOA)

Jednoznačně nejúspěšnější uskupení. Její klub se z dosavadních tří zastupitelů (Kulhánek, Lepík, Žemlička) rozšířil na osm – novými kolegy jsou Klsák, Gerendáš (ano, herec a muzikant Ladislav Gerendáš), Burachovič, Samcová-Domesová a Anděl.

 

Sdružení Alternativa

Také tato formace může být s výsledkem spokojena. Zatímco do voleb měla v dispozici pouze jednoho poslance (Kotek), nyní jich má pět – kromě Kotka také Růžičku (v zastupitelstvu zůstává, neboť v něm zasedal za uskupení SNK ED), Gabányiovou, Masáka a Součka.

 

TOP 09

Na staré radnici zastoupení neměli, v komunální volební premiéře dostali důvěru čtyři její kandidáti: Schee, Toufar, Maleček a Šembera.

 

Hnutí O co jim jde?

Poprvé se do zastupitelstva dostali také zástupci „autentické“ občanské opozice, kteří obsadí tři křesla. Jmenovitě je to Homolka, Fujdiar a Rusev.

 

 

Nezávislí a ti druzí (kteří skončili)

Ať už proto, že nebyli zvoleni, anebo nekandidovali, v novém volebním období v zastupitelstvu nezasednou: Keřka (nezávislý, dříve ODS), Vighová (Klub nezávislých), Ondrejcsik, Makkiehová (Vicoria.cz), Chlapovič (Strana zelených), Balák (nezávislý), Švec (Karlovarská koalice)

 

 

Co to znamená – politicky

Dosavadní karlovarskou radu města tvořila modrooranžová koalice ODS-ČSSD. Opoziční aktivisté, dlužno dodat, že nikoli jednotní, ale roztroušení v řadě uskupení, v předvolební kampani hlasitě volali po výměně vedení. Po novém stylu, nové politice, novém přístupu. Jedním z jejich cílů bylo zlepšit pověst našeho největšího lázeňského města, která utrpěla značné šrámy řadou problematických, z hlediska politické kultury nejen nepřijatelných, ale mnohdy skandálních rozhodnutí či akcí, z nichž mediálně nejznámější je tzv. karlovarská losovačka.

 

Je po volbách šance k uskutečnění takovéto změny, k „politické defenestraci“?

 

Odpověď dají opět čísla. Karlovarské zastupitelstvo čítá 38 poslanců. Nadpoloviční většinu tvoří 20 z nich. Aby bylo možné vládnout bez ODS a ČSSD, tedy aby bylo možné poslat obě dosud vládnoucí partaje spolu s komunisty do opozice, bude nutné vytvořit širokou, nejméně dvacetičlennou koalici. Jaké jsou možnosti?

 

Počítejme společně: 8 (KOA) + 5 (Alternativa) + 4 (TOP 09) + 3 (O co jim jde?) = 20. Teoretická šance ke generální změně na karlovarské radnici tedy existuje. Nabídli ji sami voliči tím, jak rozestavěli figurky na komunální šachovnici.

 

Na tahu jsou nyní místní politici. V příštích dnech či týdnech se dozvíme, jak si s takto nabídnutou hřivnou poradí.

 

 

Dvě perličky

 

Není doktor jako Doktor

V Karlových Varech kandidovalo také hnutí Doktoři (za uzdravení společnosti). Neuspělo, do zastupitelstva se nedostal ani jeden její kandidát. Pikantní přitom je, že z kandidátů z jiných uskupení, kteří mají před jménem titul MUDr, usednou v novém zastupitelstvu hned čtyři – Anděl, Brdlík, Smutný, Souček. Inu, řečeno v nadsázce, ne každý doktor je současně Doktorem (za uzdravení společnosti) …

 

Kandidát s igelitkami

Nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany, nikdy jsem v žádných volbách nekandidoval (třebaže několik nabídek jsem dostal a vždy je s díky odmítl) – a snad tato nezkušenost způsobila, že jsem celých dvacet polistopadových let žil v omylu. Domníval jsem se totiž, že každý politik, tedy i komunální, nota bene ten, jenž sám kandiduje, se bude v době, kdy se blíží uzavření volebních místností, nacházet ve volebním štábu své strany a s napětím očekávat výsledky. Své, vlastní partaje i soupeřů.

 

Jaké bylo mé překvapení, když jsem v sobotu 16. 10. 2010, krátce před závěrem voleb v ČR, spatřil v jednom bavorském obchodním centru kandidáta jisté levicové strany, obtěžkaného naplněnými igelitkami. Z lidského hlediska nebylo divu - ten den čekala zákazníky onoho nákupního střediska „akce“ - 30% slevy na spoustu zboží (tamní vícepatrové garáže, jak by řekli na Nově, praskaly ve švech). Ovšem z hlediska politického? Člověk – občan – volič může být naivní i po padesátce. A stále se má co učit. Pro úplnost dodám, že když bylo konečně 17. října, asi dvacet minut po půlnoci, sečteno všech 50 karlovarských okrsků a zveřejněny výsledky, onen kandidát s igelitkami zvolen byl.

 

Ani nevím, k čemu mu blahopřát dříve – zda k úspěšnému nákupu s úsporou „éček“, nebo ke křeslu v karlovarském zastupitelstvu.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00