Pátek 22. října kolem šesté večer: Katastrofální neúčast

pátek 22. říjen 2010 20:27

•  Myšlena samozřejmě neúčast u druhého kola senátních voleb. Nikoli z celostátního hlediska, tyto výsledky znát nemohu, ale u „mého“ stolku ve volební místnosti.

Nevím, kolik jmen na seznamu voličů měl před sebou na archu člen volební komise, který kontroloval průkazy totožnosti a kroužkoval jména zúčastněných voličů; odhadem několik desítek. Přišli jsme se ženou do volební místnosti kolem šesté večer. Čtyři hodiny od začátku hlasování bylo na zmíněném archu zakroužkováno kromě našich dvou jmen naprosté minimum – nanejvýš pět.

 

Pět z několika desítek. Tento letmý údaj jsem vyčetl z náhodého pohledu v jednom volebním okrsku. Je to jinde lepší? Kéž by. Bylo mi z toho smutno. Vždyť volební účast nezabere tolik času, zhusta několik minut. Dá se spojit třeba s nákupem, někde s venčením psa nebo … ale má smysl radit tam, kde není ochota, dobrá vůle?

 

Dvě desetiletí po sametovém převratu, jehož výsledkem jsou také svobodné volby (vzpomínáte, jak hrdě jsme toto sousloví skandovali na listopadových demonstracích?), touto hodnotou pohrdáme. Jak ale jinak změnit rozložení figurek na politické šachovnici, jak jinak změnit poměr sil v Senátu, když ne hlasováním? Znáte snad jiný způsob? Opravdu je většině z nás jedno, kdo a jak nám vládne?

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00