Horník vs Pavel: 2 postřehy před II. kolem

sobota 23. říjen 2010 09:53

•  Před druhým kolem voleb do horní parlamentní komory jsem dostal do schránky varovně vypadající leták. Graficky i obsahově. Týkal se jednoho ze dvou kandidátů do Senátu v obvodu číslo 1.

Kritici s lejnem před vlastním prahem

Mezi řádky černobílého sdělení byla jasná výstraha: Nevolte Jana Horníka (kandidát na listině TOP 09 s podporou Starostů)! Důvod? Je to lump. Neboť: a) za jeho vlády v Božím Daru (kde je starostou), se „Boží Dar stal nejzadluženější obcí v Čechách“; b) „jako senátor měl v roce 2009 osmou nejnižší účast na jednáních ze všech 81 senátorů“; a konečně za c) „nesplácí půjčku 2,5 milionu od kamaráda, kterému přihrál miliony z obecní pokladny“.

 

Věřit tomuto letáku, či nevěřit? Není nikým podepsán, není zřejmé jeho autorství, v podstatě jde o anonymního udavačství. A v tom máme dlouholetou tradici. Donášelo se c. k. úřadům, nevím, jak za první republiky, ovšem už za protektorátu udavačství zase kvetlo, stejně jako za rudé totality. S důsledky spolupráce příliš mnoha občanů s STB se ostatně potýkáme dodnes. Ale to jsem odbočil.

 

Takže – co s takovým kusem papíru? Máme si snad myslet, že pochází z dílny protistrany, kterou je v tomto případě ODS? Logické by to bylo, ovšem důkazy chybějí.

 

Bylo na Janu Horníkovi, aby se k těmto nařčením vyjádřil. A on to také udělal. V předvolební debatě karlovarského studia Českého rozhlasu Plzeň 20. 10. 2010. A také na svých webových stránkách. Tam si je každý může najít i s předmětným letákem.

 

Osobně nedokážu posoudit, nakolik jsou obvinění uvedená v bodech „a“ až „c“ pravdivá. Zato ale vím, že pokud chtějí být autoři letáku důvěryhodní, měli by se za prvé podepsat a za druhé – nechybovat v tom, co je nezpochybnitelné a snadno zjistitelné. Uvozují-li své argumenty tvrzením: „2004 – Horník se stal senátorem a starostou Božího Daru“, pak je to polopravda. Senátorem ano, starostou nikoli. Tím je na Božím Daru už od roku 1990, což také o ledasčem svědčí. A další nepřesnost – Boží Dar není obec, ale město. Tento status získal v roce 2006.

 

Čili: neříkají-li kritici Jana Horníka úplnou pravdu v tom nejobecnějším, kde máme jistotu, že si nepočínají stejně ani v jednotlivostech, které mu vytýkají?

 

 

Jednou napsáno, třikrát přečteno

V rámci předvolebního studia internetových stránek, na nichž se píše o obou kandidátech karlovarského senátního obvodu mě Wikipedie navedla na tři blogy Josefa Pavla, oponenta Jana Horníka ve druhém kole senátní volby. Tento kandidát za ODS, někdejší hejtman Karlovarského kraje a po prohraných krajských volbách 2008 ředitel hotelu Thermal (známého především jako místo konání karlovarského filmového festivalu) mě potěšil, neboť se stal jedním z nás. Stal se blogerem, a to dokonce na třech serverech, jež blogovací sklužbu nabízejí. Nikoli sice na Lidovkách.cz, ale na Novinkách.cz, portále iDNES.cz a Deníku.cz.

 

Se zájmem jsem proto jednotlivé stránky otevřel, abych se seznámil s tím, co dr. Pavel píše – jaké náměty si bývalý vysoký regionální politik zvolil a jak je zpracoval.

 

Jaké bylo mé překvapení, a následně zklamání, když jsem zjistil, že autor pojal své blogerství vskutku svérázně. Pracuje takto: napíše článek a týž den (až na jednu výjimku, kdy se o den opozdil) ho umístí na všechny tři blogy, na nichž je registrován. Těchto článků má zatím šest a všechny jsou na všech jeho blozích identické. Jde tedy o metodu „tři v jednom“ - ale vzhůru nohama.

 

Inspirující přístup? Žel nikoli pro nás, kdo publikujeme na Bigblogeru. Jeho kodex hovoří jasně: Není vhodné, aby bloger texty zveřejněné na blogu Lidových novin publikoval také na jiných webových stránkách. Pokud bloger zveřejňuje identické příspěvky i na jiném blogu, může být jeho blog stažen bez předchozího upozornění.“

 

Inu, není blog jako blog. A není bloger jako bloger.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00