Druhé kolo: Pohledem voliče

neděle 24. říjen 2010 00:07

•  Byl to souboj s časem. V 15:10 jsem musel odejít z domu. Vyprovodit vnučku a její kamarádku do kina, koupit jim lístky a pak se vypravit do nemocnice navštívit nemocnou matku. Stihnu do odchodu konečný výsledek druhého kola senátních voleb na Karlovarsku?

Proti sobě stáli Jan Horník (TOP 09 s podporou Starostů) a Josef Pavel (ODS). V Karlových Varech byly jasné dvě věci: že budeme svědky nízké volební účasti (to se potvrdilo) a že souboj to bude spíše těsný. Já osobně jsem vítěze 1. kola (Jan Horník) rozhodně nevnímal jako samozřejmého šampiona kola rozhodujícího.

 

Pro Horníkovy příznivce musely být příjemným překvapením už výsledky z prvních sečtených okrsků. Nebyly jich spočítány více než dvě procenta a poměr hlasů v jeho prospěch vyjadřovala čísla 70:30 procentům. Jenomže to se počty voličů počítaly na stovky. A do konečného výsledku bylo ještě daleko.

 

S přibývajícími okrsky se trend téměř neměnil; nanejvýš řádově o procenta. Když počet sečtených okrsků přesáhl polovinu, začal jsem si psát poznámky. Bylo jasné, že na regionální ODS, kterou v té chvíli prezentoval Josef Pavel, se valí pohroma.

 

Pro ilustraci uvádím vývoj v zisku hlasů přepočítaný na procenta v pětiminutových intervalech:

 

  • 14:45 hod. … sečteno 51% okrsků … Horník 71,78/Pavel 28,21%

  • 14:50 hod. … sečteno 62% okrsků … Horník 71,45/Pavel 28,84%

  • 14:55 hod. … sečteno 71% okrsků … Horník 71,83/Pavel 28,16%

  • 15:00 hod. … sečteno 83% okrsků … Horník 72,47/Pavel 27,52%

  • 15:05 hod. … sečteno 88% okrsků … Horník 72,14/Pavel 27,85%

  • 15:10 hod. … sečteno 93% okrsků … Horník 72,33/Pavel 27,66%

 

Pak jsem musel s děvčaty odejít. V 15:45 hod., těsně před vstupem do areálu nemocnice, mi žena volala konečné výsledky:

 

Jan Horník … 10 179 hlasů … 71,75%

Josef Pavel … 4 007 hlasů … 28,24%

 

O čem tato čísla vypovídají? Kandidát ODS v obvodu č. 1 (Karlovarsko) utrpěl největší a nejpotupnější porážku ze všech kandidátů této strany ve všech obvodech, v nichž se Nečasova partaj do druhého kola probojovala. Nikde nedostal vítěz větší procento hlasů, nikde nedopadl poražený hůř.

 

Je to debakl ODS. Přesněji: další debakl občanských demokratů v regionu. Před týdnem přišli na karlovarském magistrátu o tolik křesel, že když budou ostatní strany chtít, mohou dosud vládnoucí ODS poslat do opozice – a stále budou mít v zastupitelstvu nadpoloviční většinu. (I když i zde se situace komplikuje, ale o tom možná jindy.)

 

Jan Horník s pomocí voličů pokořil Josefa Pavla. Nemá smysl, aby ODS hledala útěchu ve výmluvách. A na co vlastně by se měla vymlouvat? Na nízkou volební účast? Vždyť nikdo a nic nebránilo voličům, aby k urnám přišli. Mohl-li jsem já – věřte, že privátní důvody, proč volby ignorovat, by se našly -, mohli i ostatní.

 

Josef Pavel v první reakci na katastrofální porážku použil argument, který jsme už z vysokých míst jím reprezentované strany v minulosti nejednou slyšeli. Prý se všechny strany spojily proti ODS. Nemyslím. Spíše mě překvapilo, kdo všechno mu před druhým kolem veřejně vyjádřil podporu. Významná vydavatelka, která kandidovala v komunálních volbách za hnutí, jehož volebním lídrem byl její syn. Za hnutí Karlovarská občanská alternativa, jehož cílem bylo porazit dosavadní vládce města – ODS a ČSSD. To se podařilo. Přesto nepodpořila v druhém kole senátních voleb Jana Horníka z TOP 09, ale kandidáta partaje, proti které se její hnutí zřetelně vymezilo ve volbách do zastupitelstva města.

 

Anebo: postoj dr. Schee. Kardiolog Jaromír Schee kandidoval na listině TOP 09. Dostal se do zastupitelstva lázeňského města – a pak v 2. kole voleb do Senátu vyjádřil podporu nikoli kandidátu TOP 09, ale jeho oponentovi z ODS.

 

Tak jaképak spiknutí všech proti ODS?

 

Nehrála roli spíše negativní kampaň vedená proti Janu Horníkovi, která se v konečném důsledku ukázala jako kontraproduktivní? To si budou muset pánové a dámy z ODS vyříkat v oblastní buňce mezi sebou. Já osobně jsem zaznamenal tento názor z lidu: „Zatímco Horník proti Pavlovi neřekl ani slovo (šlo o paralelní interview s oběma kandidáty v regionálním tisku), Pavel na Horníka nepříjemně útočil. Už proto budu volit Horníka.“

 

Josef Pavel měl podporu významných osobností regionu i celostátně známých celebrit. Namátkou: dosavadní předseda Senátu Přemysl Sobotka, žokej Josef Váňa, brankář HC Energie Lukáš Mensator, majitel Horního Hradu Pavel Palacký, sexuolog Jaroslav Zvěřina, majitel zámku Chyše Vladimír Lažanský a mnozí další. Přesto prohrál způsobem, který si snad ani nezasloužil.

 

Také proto nelze než doporučit regionální ODS: nehledat vinu vně partaje, ale především u sebe. Takovýto propastný rozdíl mezi vítězem a poraženým – to přece nemůže být dáváno za vinu jen „těm druhým“. Nebude nakonec problém v osobě samotného kandidáta ODS? I o tom by měli členové této strany vést otevřenou debatu.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00