Po volbách na Karlovarsku: Dvojí neúspěch Josefa Pavla

neděle 24. říjen 2010 11:25

•  Vraťme se do senátního obvodu č. 1, tedy na Karlovarsko, kde ve volbách do horní komory proti sobě v druhém kole stanuli Jan Horník (TOP 09 s podporou Starostů) a Josef Pavel (ODS). První kandidát je dlouholetým starostou Božího Daru a stávajícím senátorem, druhý byl do loňska hejtmanem KV kraje a nyní působí ve funkci ředitele hotelu Thermal.

Ve středu 20. října 2010 vysílalo karlovarské studio Českého rozhlasu Plzeň (regionální stanice pro oba západočeské kraje) předvolební duel obou osobností.

 

Byl jsem právě na cestě,  pořad jsem sledoval v dopravním prostředku. Nemohl jsem si tedy dělat poznámky a nezbylo než spolehnout se pouze na paměť.

 

Dr. Pavel ve vysílání uvedl (parafrázuji volně): Byl jsem to já, kdo se v ODS zasadil o to, aby Petr Keřka nekandidoval za naši stranu v letošních komunálních volbách. On pak přešel k jinému uskupení (Nestraníci – pozn. autora blogu) a tam se ukázalo, jakou má podporu.

 

Znovu opakuji: jde o volnou citaci, smysl ale zůstává zachován.

 

Zde na vysvětlenou. Petr Keřka, dlouholetá přední osobnost ODS v Karlových Varech, obdržel ve vítězném (pro jeho stranu) volebním roce 2006 nejvyšší počet hlasů. Tehdy v komunálních volbách ODS s přehledem zvítězila (téměř 34%, pro srovnání: letos 14 procent). Přesto se Keřka tehdy odmítl stát primátorem, což by bylo logické (lídr vítězné kandidátky), místo „přenechal“ půvabné dr. Vlkové a stanul po jejím boku jako náměstek.

 

Proč dr. Pavel nechtěl, aby ing. Keřka nekandidoval za ODS? Zřejmě ho považoval za jednoho z těch, kdo svým počínáním na radnici diskreditují Karlovy Vary a chtěl zabránit pokračování tohoto neblahého trendu. (Anebo šlo o vnitropartajní občanskou válku, ale do toho volič - nestraník nevidí.)

 

Ať tak či onak, Petr Keřka, po letech v dresu ODS, kandidoval tentokrát na listině formace Nestraníci, která dopadla jak sedláci u Chlumce. S 2,76 % u voličů totálně propadla a v zóně politické bezvýznamnosti se tak ocitl i Keřka – a právě to neopomněl Josef Pavel během zmíněné předvolební rozhlasové diskuse zdůraznit.

 

Jenomže … všeho do času.

 

Uplynul přesně týden a k (dočasné?) politické bezvýznamnosti odsoudili voliči po Petru Keřkovi také Josefa Pavla. V druhém kole senátních voleb utrpěl totální debakl, když se svým soupeřem Janem Horníkem prohrál nejhorším poměrem ze všech letošních druhokolových duelů. Děsivé skóre 28 ku 72% inspiruje k jízlivé spekulaci:

 

Kdyby se v regionální ODS našel nějaký jiný dr. Pavel, který by dokázal zabránit tomu, aby bývalý hejtman dr. Pavel nekandidoval za občanské demokraty do Senátu, mohla si tato partaj ušetřit tak potupnou porážku. A třeba mohla mít i o jednoho senátora víc ...

 

 

Byl tedy Josef Pavel v podzimních volbách 2010 neúspěšný hned dvakrát. Nejen při vlatním pokusu dostat se mezi ctihodné senátory. Ani jeho „protikeřkovský“ počin, k němuž se veřejně přihlásil, neuchránil ODS od prohry ve volbách do karlovarského zastupitelstva.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00