Lenin v říjnu. V Kyjevě

čtvrtek 28. říjen 2010 00:23

•  Lidovky.cz přinesly 27. října večer informaci o protestu několika ukrajinských dívek, které nesouhlasí s návštěvou ruského premiéra Putina v jejich vlasti. Forma nesouhlasu byla mimořádně aktraktivní. Tedy pro mužskou část populace: mladé žen vystoupily „nahoře bez“.

Hodnocení jejich vnad ponechám lačnějším, kteří touží po tělesných rozkoších a nejsou uspokojeni. (To pak člověk vezme zavděk i fotografiemi – vzpomeňme na léta vojenské služby.) Místo toho nabídnu dva "politicko-společenské" postřehy.

 

Protiputinovské vystoupení v ukrajinské metropoli vyvrátilo jednu z letitých fám Rádia Jerevan. Feministky prý nemají vyvinutá ňadra a jsou jedna jako druhá ošklivé – takže jim nic jiného než být feministkami (a jako takové zůstat starými pannami) nezbývá.

 

Jak dokládá přiložený snímek, není to pravda. V Kyjevě totiž demonstrovaly právě feministky – a závěry si může udělat každý sám.

 

LN-BB-kiev02a.jpg

...

 

Zatímco pomluvy se nepotvrdily, a to už se dostávám k druhému postřehu, vyšlo najevo něco méně potěšitelného. Když se mužské oko nabaží půvabných dívčích těl, všimne si, že mezi první a druhou kráskou zprava  vykukuje z vysokého podstavce socha báťušky Lenina.

 

Jak tomu rozumět? Devatenáct let po obnovení nezávislosti a šest let po Oranžové revoluci stojí v ukrajinském hlavním městě na piedestalu diktátor, za jehož vlády byla Ukrajina zbavena nezávislosti. Mají to Ukrajinci zapotřebí? Není to urážka jejich národní hrdosti?

 

Jistě, je to svým způsobem jejich věc, ale jen svým způsobem. Byly časy, není to tak dávno, kdy prozápadní kyjevské elity proklamovaly svůj zájem o členství v NATO a EU. Se sochou Lenina v centru metropole? To snad ne!

 

Co bychom si měli myslet, kdyby se v Berlíně konala loveparáda (a že jich bylo) a svět obletěly snímky polonahých německých slečen - v pozadí se sochou Adolfa Hitlera?

 

Nepatřilo snad stržení sochy diktátora Saddáma Husajna k prvním počinům bagdádských obyvatel po osvobození Iráku v roce 2003?

 

Tak co, do háje,  dělá Lenin na podstavci  v hlavním městě nezávislé Ukrajiny?

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00