Visegrád: V předvečer summitu

pátek 5. listopad 2010 00:13

•  Summit V4 patří bezesporu v nejvýznamnějším událostem roku v Karlových Varech. Obyvatelé města jsou sice zvyklí na ledacos a ledaskoho (spatřit hlavu státu či světové celebrity není s ohledem na pořadatelství mezinárodního filmového festivalu nic neobvyklého), ale čtyři prezidenti na vrcholném setkání, to zase tak obvyklé není.

A tak s napětím sledují předpověď počasí a stav baterií v digitálních fotoaparatéch. Václav Klaus a jeho hosté jsou přece jenom velkým lákadlem. Už s ohledem na to, že úvodní ceremonie se bude konat takříkajíc pod širým nebem a ve stylovém exteriéru: v prostoru před světoznámou Mlýnskou kolonádou. Tedy na místě do jisté míry přístupném veřejnosti.

 

Proč si český prezident vybral právě Karlovy Vary? Ve vyjádření, které jsme si mohli přečíst na internetových stránkách summitu, napsal: „Je to příležitost, jak našim vzácným hostům ukázat jedno z nejkrásnějších míst naší vlasti.“

 

Bylo by nošením dříví do lesa, kdybychom široce připomínali, že naše lázeňská metropole, potažmo její radnice, nemá z mnoha důvodů právě nejlepší pověst. Kritikům nelze než dát za pravdu. Přesto bychom měli vylévat z vaničky pouze vodu, nikoli dítě. Navzdory všem problémům, jež město tíží, se stále jedná o architektonický klenot. Něco, čím se můžeme chlubit, co můžeme návštěvníkům s hrdostí, byť podmíněnou, ukázat.

 

Summit Visegrádské skupiny je příležitostí prezentovat město jinak než jak jsou zvyklí konzumenti televizního zravodajství. V Karlových Varech se nekonají pouze pochybné losovačky, nežijí v nich pouze lidé jako někdejší šéfka stavebního úřadu pí Doubová, většinu mají kupodivu stále Češi, nikoli Rusové, a na úřadech potkáte i slušné úředníky - magistrát se nehemží toliko „kmotry“ a „šibaly“.

 

Drtivou většinu obyvatel tvoří stále normální, prostí, obyčejní lidé, které špatná reputace města rozhodně netěší. Tedy alespoň část z nich. Také proto „opostrany“ ODS a ČSSD utrpěly v nedávných volbách citelnou porážku a míří do opozice. (To jim ovšem nezabránilo schválit na poslední chvíli problematický prodej Lázní III, což jednoho z lídrů budoucí koalice donutilo podat trestní oznámení. I takový je reálný obraz komunální politiky v Karlových Varech.)

 

Do budoucnosti můžeme, doufejme,   pohlížet s mírným optimismem. Mezi regionálními hostiteli během uvítacího ceremoniálu bude sice ještě primátor Werner Hauptman (ODS), ale půjde o jeho labutí píseň v této funkci. V pátek 12. listopadu se sejde nové zastupitelstvo, na němž s velkou pravděpodobností dojde k volbě nového vedení města v čele s primátorem Petrem Kulhánkem (Karlovarská občanská alternativa).

 

Visegrádský summit by proto mohl, kromě svého mezinárodního významu, plnit roli jakési exkluzivní kulisy ke startu nových nadějí na místní úrovni. Těmi nadějemi rozumíme připravované změny na magistrátu, k nimž se členové nové koalice hlásí a které tvořily páteř jejich volebního programu.

 

Pokud jde o mediální obraz, bude summit pro Karlovy Vary bezpochyby přínosem. Lázně se objeví v lepším světle. Aby tomu tak bylo i po odjezdu visegrádského prezidentského kvarteta, o to se musí postarat ti komunální politici, kteří vyhráli nedávné volby.

 

Jejich kroky budou místními občany sledovány se zájmem přímo uměrným oněm nadějím, jež do nich byly většinou voličů vloženy. Úkol na sebe vzali nelehký a navýsost zodpovědný. Také proto, že zklamou-li i oni, komu pak budou moci lidé věřit?

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00