Karlovy Vary 17. 11. 2010: Lépe a radostněji

čtvrtek 18. listopad 2010 09:20

• Z časových důvodů jen krátce. Letošní karlovarská připomínka 17. listopadu byla o poznání jiná než v minulých letech. Lepší a radostnější.

Především: Konala se v atmosféře naděje. Nedávné komunální volby smetly dosud vládnoucí ODS a ČSSD. K moci se dostala dosavadní magistrátní, tedy politická, ale také občanská opozice. Veřejnost od nového vedení hodně očekává. Také se jich na pietním místě, na karlovarském „Můstku“ - dolní části pěší zóny TGM, sešlo o poznání více než v minulých letech.

 

Změna byla patrná na první pohled. Na rozdíl od předchozích setkání byl prostor opatřen malým pódiem, osvětlen a ozvučen. Poprvé se také sešli nejen občané, ale také (nové) vedení města v čele s primátorem Petrem Kulhánkem. Ten ale patřil spíše k divákům v davu, na minitribuně se objevil jen krátce.

 

Rovněž poprvé mělo vzpomínkové setkání program, byť improvizovaný. Nechybělo vystoupení dvou členek místního symfonického ochestru (flétna, violoncello) a dvou zpěváků stylu hip-hop s aktuálními „politickými písněmi“. Vše ovšem neslo pečet silné improvizace. O to upřímnějším dojmem mítink působil.

 

Moderátorem akce byl Jiří Kotek. Několik dní náměstek primátora, v minulých letech občanský a politický aktivista, nesmlouvavý kritik počínání „staré“ radnice, v listopadu 1989 jeden z lídrů a mluvčích sametové revoluce a Občanského fóra v našich největších lázních.

 

Jeho téma: Od minulosti k přítomnosti. Aktualizované ohlédnutí za uplynulými 21 lety. Úvod setkání patřil pietě. Lide vytvořili půlkruh poblíž pamětní desky věnované jedné z nejvýznamnějších postav „karlovarského listopadu“ - Jindřichu Konečnému (1940 – 2009).

Jiří Kotek umístil k desce kytici, lidé pod ní zapalovali svíčky. Následovala půlminuta ticha …

 

Setkání 2010 nebylo tak zoufale komorní a téměř spiklenecké jako v předchozích letech, kdy se ho účastnili jen nejvěrnější z věrných. Přesto mu něco chybělo. Alespoň skromný památník. Aby lidé nemuseli zapalovat svíce na parapetu výlohy kina nebo na parkovém květináči.

 

Podaří se tuto myšlenku prosadit za současného vedení města? I to je jedna z nadějí, jež lidé do nových představitelů vkládají.

 

 

 

Dvě fota

 

LN-BB-samet2010b.jpg

... Jiří Kotek kde kytici k pamětní desce se jménem Jindřicha Konečného

.

.

LN-BB-samet2010d.jpg

... Jiří Kotek s Leonem Havlíčkem (vpravo), karlovarským občanským a dnes zejména kulturním aktivistou

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00