Glosa k rušení středních škol

pátek 3. prosinec 2010 11:30

• Když  jsem si  na začátku prosince přečetl na Lidovkách.cz, že ministr Dobeš plánuje rušení některých středních škol, nemohl jsem si nevzpomenout na to, co se kolem toho dělo a děje v Karlovarském kraji.

V našem nejmenším  kraji s tím přišlo už předchozí vedení (do roku 2008 ODS + ČSSD;  nyní vládne koalice  ČSSD + KSČM)  a celé se to nazývá optimalizace školství.

Důvody optimalizace jsou stejné, jak je v článku v LN  ministr pojmenoval. Rozvádět tedy netřeba. Problém ale nastává při lámání chleba. Dojde-li na rušení konkrétních škol v konkrétních městech.

V kraji se objevila informace, že v rámci optimalizace mají být zrušeny čtyři školy. V Nejdku v Krušných horách, v Chodově a Lokti na Sokolovsku a v Aši na Chebsku.  Co následovalo? Občanský odpor. Petice, otevřené dopisy.

Zatímco bývalý hejtman zs ODS (nyní v krajské opozici) Josef Pavel horuje na internetu za zrušení škol ("optimalizace musí pokračovat"), současné vedení hejtmanství tváří v tvář prostestům přistoupilo na kompromis.  Radní doporučili zastupitelům, aby na svém posledním letošním zasedání příští týden schválili zachování škol. Nikoli bezpodmínečně: vedení škol musí a) soouhlasit s tím, že nebudou v příštím školním roce žádat navýšení peněz na mzdy; b) připraví přijímací zkoušky pro maturitní obory; c) budou spolupracovat s místní samosprávou při výběru oborů s ohledem na potřeby dané lokality. Toto vše bylo zveřejněno na webu Karlovarského kraje 29. listopadu.

Výše uvedeným má být naznačeno, že ačkoli se všichni shodneme na nutnosti optimalizace, dojde-li na rušení právě té "mé" školy v "mém" městě, nastane boj. Má-li se celorepublikově zrušit 20 procent všech středních škol, je nutné počítat s poměrně masivním občanským nesouhlasem. Optimalizovat školství nebude jen tak, protože i zde lze očekávat, že košile (škola v místě) bude ve velkém počtu případl bližší než kabát (vyšší úroveň vzdělání, ale někde jinde, kam bude nutné dojíždět).

Zkrátka a dobře, musíme se připravit na další oříšek a horký brambor v jednom.

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00