Ne, pane guvernére!

středa 8. prosinec 2010 00:48

• Teorií, proč v těsné blízkosti východosinajských pláží zaútočili žraloci na koupající se turisty, je několik. Přesvědčivou odpověď nenabízejí ani odborníci dlouhodobě se zabývající studiem chování těchto zvířat. V debatách, které se následně rozproudily mezi milovníky sinajských destinací, je víc spekulací než čeho jiného. O to víc šokoval názor guvernéra Jižního Sinaje.

Abed Al-Fadídž prohlásil: „Nemůžeme vyloučit možnost, že Mossad hodil do moře žraloky, aby útočili na turisty, kteří se baví v Šarm aš-Šajchu.“

 

Je-li schopen takto uvažovat nejvyšší představitel postižené oblasti, pak si musíme položit otázku: Budeme se o této tragédii bavit seriózně, nebo bez sebemenšího důkazu překročíme autovou čáru účelové iracionality?

 

Osobně vnímám guvernérovo vyjádření jako políček zdravému rozumu a téměř urážku každého, kdo se považuje za přítele Sinaje a hodlá, navzdory všemu, některou z tamních destinací napřesrok znovu navštívit. Přiznám se, že se mě osud postižených – bez ohledu na to, zda to byli Rusové, Ukrajinci nebo babička ze Spolkové republiky – hluboce dotkl a nad tím, co se stalo, nepřestávám přemýšlet. Snažím se dobrat příčiny té tragédie, pročítám nové a nové zprávy a znovu a znovu si promítám místa, kde k napadení došlo a vžívám se do kůže těch nebohých lidí. Čistě teoreticky: na jejich místě mohl být kdokoli z nás.

 

Jsem si plně vědom toho, jak fatální důsledky pro egyptskou ekonomiku by mělo, kdyby se „žraločí události“ promítly do podstatného snížení počtu turistů mířících do této země. Nic takového si nepřeji a věřím, že k tomu nedojde. (Shodou okolností mě potěšil dnešní rozhovor s jedním člověkem, který si právě zaplatil s rodinou dovolenou v lokalitě, jež leží v sousedství místa zvaného Middle Garden, kde došlo k útoku na německou turistku.)

 

Na druhou stranu se ale musím zásadně ohradit proti nepodloženému a absurdnímu vyjádření Abeda Al-Fadídže. Vysazování žraloků, aby mrzačili a zabíjeli plavce? Proč by to měl Mossad dělat? Nota bene, když sinajská letoviska jsou plná návštěvníků z Izraele? Nehledě k tomu, že takovýto žralok (žraloci?) by snadno doplaval až na severní konec Akabského zálivu – do Eilatu, jediné izraelské destinace v Rudém moři.

 

Guvernérova slova mají asi takovou relevanci, jako když já budu tvrdit, že žraloky vysadili sami Egypťané, aby mohli prostřednictvím falešného obvinění Mossadu pošpinit Izrael. Mělo by takové počínání nějaký smysl? Sotva.

 

A mají smysl iracionální spekulace jihosinajského guvernéra? Tak proč něco takového vůbec vypustil z úst?

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00