Zemřel Ian Douglas Smith

středa 21. listopad 2007 21:59

Pro pamětníky: Vlajka někdejší Republiky Rhodesie.
Zdroj: Flagline.com

( ( ( • ) ) )  Vzpomenou  si ještě někteří  na  africký územní celek Jižní Rhodesie, později  nezávislou Republiku Rhodesii? Pokud ano, pak  jim  na mysli jistě vytane  jméno IAN DOUGLAS SMITH.  Dožil se požehnaného věku 88 let, posledním dnem jeho pozemské pouti byl letošní 20. listopad. Zemřel v jihoafrickém exilu.

→  Připomeňme:  Mr. I. D. Smith sloužil své vlasti, v níž se narodil 8. dubna rok po skončení I. světové války,  ve dvou klíčových funkcích. Nejprve jako osmý premiér  Jižní Rhodesie(1964-1965) a následně jako první ministerský předseda nezávislé Rhodésie(1965-1979).

   Patřil k předním protimarxistickým politikům  bělošské části Afriky, náboženskou příslušností  se řadil mezi presbyteriánské protestanty.  Vystudoval Rhodesian Univeristy a byl lídrem politické strany Rhodesian Front.

   Zpráva o jeho odchodu na věčnost  jako by chtěla připomenout dobu, kdy svět nebyl tak docela vymknut z kloubů -  alespoň v některých ohledech.  A u  vědomí toho, kdo dnes v někdejší Rhodesii, nynější Republice Zimbabwe,   vládne - a hlavně jak -, snad mnozí  I. A. Smitha i pochopí ...

   Během své politické dráhy se od Západu velkému uznání netěšil,  nezávislou Rhodesii uznávala pouze Jihoafrická republika, země nesla tíhu hospodářských sankcí OSN.  Tehdy ještě nikdo netušil - a málokdo z těch, kdo snad  tušili, byli ochotni to připustit -, že když bude moc předána těm, kdo proti Smithovu režimu bojovali,  může být situace  neskonale horší.

  Jedním  z  těch,  kdo  z marxistických pozic chtěli  vydobýt  politickou moc ,  a také se mu  to  se všemi děsivými následky z toho vyplývajícími podařilo,   je nynější zimbabwský  prezident Mugabe.  Diktátor, kterému každý slušný člověk podá ruku jen s největším sebezapřením.

   I. A. Smith nebyl představitelem dokonalého politického systému, který ostatně neexistuje nikde ve Svobodném světě.  Ledaskdo mu nejspíš ledacos vyčte. Nicméně ve  srovnání s počínáním nynějšího šéfa Zimbabwe musí každý, kdo není stižen politickou slepotou uznat,  že za Smitha  země fungovala. Co se děje za Mugabeho? Pravý opak. A v tom je skryto tajemství rozdílu  mezi jednou a druhou lidskou nedokonalostí.

   Že poněkud postrádáme aktivity   mezinárodní levice,  která  v dobách, kdy lídrem kabinetu v Salisbury(dnes Harare) byl Ian Smith, byla tak hlasitě slyšet? I to je příznačné pro naši dobu. Bohužel.

   S  hlubokou účastí a   upřímnou  kondolencí rodině Iana  A. Smitha.   Čest jeho památce !

  

   • • •

Lubomír Stejskal

NULIJe zajímavé,13:0322.11.2007 13:03:59
dekadent.....08:2022.11.2007 8:20:08
Vlado Zpolopravda08:0822.11.2007 8:08:59
gay dar ar kadiijNo, soudruhu08:0622.11.2007 8:06:08

Počet příspěvků: 5, poslední 22.11.2007 13:03:59 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.