Předvánoční aneb V soutěži se mnou nemáte šanci

čtvrtek 23. prosinec 2010 19:26

LS

• Nejsem sice premiér Nečas, přesto si musím posypat popel na hlavu. Před malou chvílí jsem dokončil činnost, která je mojí každoroční noční můrou.

Nevzpomínám si, že by na základní škole bylo zevrubně probíráno balení dárků. A jsem toho názoru, že to byla největší chyba čekého školství od odchodu Jana Amose do exilu.

 

Kdyby totiž nemusel Učitel národů v roce 1628 pro víru opustit vlast, a kdyby se – možná právě díky tomu – balení dárků dostalo do učebních osnov, nejenže bych neměl na konci každého adventu trauma, ale hlavně – osoby mně nejbližší by pod stromečkem nenašly část dárků v obalu, za jehož provedení by se nemuselo stydět ani to nejnešikovnější kopyto.

 

Obdivuji proto každého, kdo dokáže, navzdory všem fyzikálním zákonům, nemožné. Například: Zabalit věc tak neforemnou a poměrně křehkou, jako je voskový andílek, do vánočního papíru, aby za prvé andílek přežil, za druhé to celé ve výsledku vypadalo jako dárek a ne jako …

 

Chápu, že je možné naučit se zabalit věc umístěnou výrobcem do kvádru či krychle z tvrdého papíru. Ale co se svetrem, kopacím míčem nebo šavlí? Přesto jsou lidé, kteří to dokáží. Onehdá jsem v C&A na Václavském náměsti obdivoval zručnost mladé pracovnice dárkové služby, která balila mikinu pro tchána. To je snad na medaili!

 

Inu, kdo umí, ten umí. A kdo neumí, nevěřícně zírá (eventuálně učí).

 

A tak jsem využil chvíle večerního času, kdy žena odjela s mladými za předvánočními povinnostmi, a jal se sám sebe znemožnit. Balicího papíru jsem pro jistotu koupil o jednu roli víc - ještě že tak. První problém byl dostat z role mikrofólii, aniž by došlo k porušení papíru. Nepovedlo se. A co špatně začalo, neslavně také skončilo.

 

Blahořečím výrobce sešívaček a kancelářských lepiček. Bez nich bych ani letos dárky prostě nezabalil. Ti, kdo je dostanou ode mě, to budou vědět z prvního pohledu. Už slyším dvanáctiletou Niki: „No jo, tady to zase balil děda Luboš.“ Na druhou stranu se ale budou mít na co těšit. Horší než obal obsah být nemůže.

 

Prostě, ani ta pořekadla už nejsou, co bývala: Teď platí nejen to, že host vyhazuje číšníka, ale také - nahoře fuj, vespod huj.

 

Tak klidné svátky a … nesoutěžte, kdo neforemné dárky zabalí hůř. Se mnou jako soupeřem nemáte šanci.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00