Avi Cohen - In memoriam

čtvrtek 30. prosinec 2010 08:23

•  Češi mají svého Hlinku, Izraelci Cohena. Oba muže, ve svých zemích sportovní legendy, pojí jedno společné. Zemřeli - těžko se bránit slovu předčasně – při dopravní nehodě. Vlastně těch podobností je víc.

Odešli, když jim bylo padesát čtyři. Nezemřeli na místě, ale po převozu do nemocnice. Po jejich odchodu se sešly stovky příznivců. Památku Ivana Hlinky uctili fanoušci v roce 2004 na starém zimním stadionu v Karlových Varech na úvod soustředění hokejové reprezentace. Na Aviho Cohena vzpomněli příznivci v den jeho úmrti na Národním stadionu v Ramat Ganu. Tedy 29. 12. 2010.

 

A jaký je mezi oběma osobnostmi rozdíl? V případě vyslovení jména Ivana Hlinky se sotva najde někdo, kdo by nevěděl, o kom je řeč. Pokud jde o Aviho Cohena, je tomu přesně obráceně. Alespoň na česky psaném blogu..

 

AVI COHEN

Narodil se v hlavním městě země, s níž Izrael svedl v tom roce druhou vítěznou válku. V Káhiře v šestapadesátém. Přesněji v káhirské židovské diasporní komunitě. Po návratu do Izraele se vypracoval mezi fotbalovou elitu.

 

LN-BB-diamond03.jpg

... obr. 1 - Avi Cohen

 

S kopanou začal jako junior v Maccabi Tel Aviv. Za tento klub hrál i nejvyšší ligu v letech 1975 až 1979. Působil na postu obránce. Jeho fotbalový um neunikl lovcům talentů z dnešní anglické Premiér League (tehdy The Football League). Výsledkem bylo Cohenovo působení ve věhlasném Liverpoolu na přelomu sedmé a osmé dekády. V jednaosmdesátém se na několik sezon vrátil do Maccabi Tel Aviv. Zahraniční angažmá pak vyzkoušel ještě jednou. V období 1987-1988 byl zařazen do sestavy Rangers FC hrajícího v Glasgowě nejvyšší skotskou soutěž, která se tehdy jmenovala Premier Division (dnes Scottish Premier League). Kariéru aktivního fotbalisty ukončil v roce 1990 v Maccabi Netanya.

 

Hráč jeho kvalit nemohl chybět v reprezentačním týmu Izraele. Národní dres oblékal, počínaje rokem 1978, dvanáct let.

 

Uplatnil se i v řídících strukturách izraelské kopané. Působil nejen jako trenér, ale v posledních pěti letech vykonával funkci předsedy Asociace profesionálních fotbalových hráčů Izraele. Proslavil se též jako celebrita v izraelské verzi televizní soutěže StarDance. V roce 2008 tančil s Mirit Kradonerovou. Pár byl vyřazen v pátém z osmi eliminačních kol. Vítězství bylo souzeno jiným.

 

Zato sportovních trofejí má Avi Cohen dostatek. Domácích, britských a jednu evropskou. V roce 1981 byl členem sestavy Liverpoolu, když tento klub porazil ve finále Poháru mistrů evropských zemí Real Madrid 1:0. S Liverpoolem získal mimoto titul šampiona nejvyšší anglické ligy (tehdy The Football League) a dvakrát pohárovou trofej Charity Shield. S Rangers vybojoval Scottish League Cup a doma s Maccabi Tel Aviv dvakrát mistra ligy a dvakrát Pohár státu. V devětasedmdesátém byl ověnčen izraelským titulem Fotbalista roku.

 

OSUDNÉ PONDĚLÍ

Dvacátého prosince projížděl na motocyklu po Žabotinského třídě v Ramat Ganu ležícím poblíž Tel Avivu. Nedaleko komplexu mrakodrapů (obr 2.), kde má sídlo světoznámá diamantová burza, došlo k dopravní nehodě. Těžce zraněný Cohen byl v kritickém stavu dopraven do telavivské nemocnice Ichilov General Hospital, shodou okolností stejné, do níž byl v roce 1995 přivezen po atentátu předseda vlády Jicchak Rabin.

 

LN-BB-diamond01.jpg

... obr. 2 -  Ramatganské mrakodrapy, mezi nimi komplex Israel Diamond Exchange

 

Osm dní čekání, modliteb a nadějí skončilo v úterý 28. prosince oznámením, že u Aviho Cohena (obr. 1) nastala smrt mozku. Jeho srdce napojené na přístroje však stále fungovalo. Zastavilo se následujícího dne ráno. Životní svíce velkého fotbalisty dohořela 29. 12. 2010.

 

Smutný den pro Izrael, tamní kopanou, všechny kluby, jejichž dres Avi oblékal. Jeho žena Dorit řekla, že se jí zhroutil svět. Jeho syn Tamir poděkoval „všem v Izraeli za vyjádřenou podporu“. Je to přitom on, kdo je symbolem velké naděje. Pokračuje v otcových stopách doma i v cizině. Jméno Tamir Cohen najdeme jak na soupisce izraelské fotbalové reprezentace, tak v seznamu hráčů klubu Bolton Wanderers působícímu v anglické Premier League. Pochodeň fotbalové štafety rodu Cohenů tak bude dál hrdě plápolat nad izraelskými i zahraničními stadiony.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00